18℃ 14℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika
Növényvédelem

UV kezelés a paradicsom barna termésráncosodás vírus ellen

Agrofórum Online

Az Európa egyes tagállamaiban már 2019-ben megjelent, napjainkban egyre komolyabb veszélyt jelentő paradicsom barna termésráncosodás vírus (Tomato brown rugose fruit virus -ToBRFV) drénvízben történő hatástalanítása céljából a Groen Agro Control és a Van Remmen UV Technology paradicsomhajtatásból származó víz UV kezelését hajtották végre, a hortidaily.com híre szerint. A paradicsomtermesztők általában 250 mJ UV fényt használnak négyzetcentiméterenként a drénvíz fertőtlenítése érdekében. Úgy tűnik, hogy ez a dózis alkalmas a ToBRFV inaktiválására is.

A kísérlet során nagy mennyiségű vírust tartalmazó növényi nedvvel dúsított drénvizet kezeltek UV fény segítségével. A kutatók öt különböző sugárterhelési szintet használtak. Minden egyes vízmintával 10-10 paradicsomnövényt inokuláltak, majd két hét elteltével ELISA teszt (enzimhez kötött ellenanyag-vizsgálat) segítségével elemezték a vírus jelenlétét a növényekben. A 150 mJ/cm2-nél magasabb UV fénnyel kezelt víz esetében nem találtak kimutatható ToBRFV fertőzést a növényekben. Mivel a gyakorlatban nagyobb növényszám jellemző, ezért praktikusabb megemelni a sugárterhelési szintet 250 mJ/cm2-re, amely egyéb növénypatogén szervezetek ellen is hatékonynak bizonyult.

A tanulmányt a „Glastuinbouw Nederland” készítette a „Gewascoöperatie Tomaat” megbízásából, melyet négy UV-C fertőtlenítő berendezés (a Priva, a Ridder, az Infa Tech és a PB-tec) segítségével valósíthattak meg.

A ToBRFV terjedésének megakadályozása érdekében a lefolyó víz megfelelő fertőtlenítését kombinálni kell más terjedési utakra (elsősorban mechanikai) vonatkozó intézkedésekkel is.

Források:

https://www.hortidaily.com/article/9310459/standard-uv-dose-also-effective-against-tobrfv-in-drain-water/

https://portal.nebih.gov.hu/-/szigorodo-eloirasok-a-paradicsomot-karosito-tobrfv-virus-terjedesenek-megakadalyozasa-erdekeben

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Inváziós kártevő: a babzsizsik

2019. március 24. 05:33

A babzsizsik közismert, veszélyes raktári kártevő, elsősorban a bab, másodsorban egyéb hüvelyes növények jelentős károsítója.

Így készüljünk a tavaszra repcében!

2023. március 6. 06:36

Az időjárás, a repce fejlődése és a károsítók megjelenése még hozhat olyan helyzetet, amelyben csak akkor van esély a repce hatékony védelmére, ha a védekezés eszközeit idejében és megfelelően előkészítették.

Egységes Kérelem: nyilatkozni kell a szakirányításért felelős növényorvos adatairól

2022. április 7. 13:02

Jogszabályváltozás alapján a jövőben a növényvédelmi szolgáltatási tevékenységről a támogatásokban részesülők szolgáltatnak adatot.

Inváziós kártevők: a vándorpoloska

2018. október 17. 02:47

A trópusi, szubtrópusi eredetű faj első példányai Európában először Olaszországban bukkantak fel 1998-ban. A rohamos terjedés következtében Magyarországon 2002-ben találták meg a rovart, mely rendkívül elszaporodott hazánkban, helyenként jelentős károkat okozva zöldség- és dísznövényekben, ill. szójavetésekben. Kártételéről, életmódjáról és az ellene való védekezés lehetőségeiről szól sorozatunk következő része.