Szőlő-Bor

Gondolatok a szüretről Tokaj-Hegyalján – interjú Balassa Istvánnal

Szuperfarm

Idén olyan korán indult a szüret, mint eddig még soha. A Szuperfarm végigkérdezi a Kárpát-medencei borászokat, milyen volt az évjárat, milyen alapanyagra számítanak, és hogy mit érdemes 2018-ból megkóstolnunk. A tokaji borvidék egyik sztárborászát, Balassa Istvánt kérdeztük.

Milyen volt az idei szüret, hogy állnak a munkálatok?

A száraz boroknak szánt alapanyag szürete gyors, sőt igen sietős volt. Nagyon gyorsan változtak a paraméterek (a cukortartalom gyors emelkedése, a savtartalom csökkenése), és nem igazán volt eltérés a különböző dűlők érési szintje között, hacsak nem extrém száraz területekről beszéltünk. Akár 1-2 nap alatt is megváltozhatott a szőlő beltartalmi értéke olyan módon, hogy a szárazborok készítése lehetetlenné vált.
Az idei évben igen elválni látszik a szárazboros, valamint a késői szüret időpontja. Amennyire rohantunk a szárazaknál, annyira komótosan gyűjtögetünk az édesek esetében. Mintha megállt volna az idő. Az időjárás káprázatos, de úgy tűnik, a tőkén pihenő fürtök is szeretnék ezt kiélvezni.

A töppedés elkezdődött, bizonyos helyeken az aszúsodás is, de igen lassan változik a beltartalom, ami összességében 24-25 magyar mustfok körül alakul. Válogatott szürettel el lehet érni a 28-30 mustfokot, de aki komoly és koncentrált alapanyagot szeretne szüretelni, annak várnia kell még, és ez komoly rizikófaktor a mennyiség/minőség szintet szem előtt tartva.

Balassa István

Milyen volt az idei évjárat?

A 2018-as évjárat nagyon sok érdekes és eddig nem tapasztalt dolgot hozott. A tél enyhe és rövid volt. A tavasz tulajdonképpen 3 rövid hétre korlátozódott, majd hirtelen április 8-án megérkezett a nyár, ami egészen szeptember 22-éig ki is tartott. Ezt követően is igen kellemes már-már nyári napok érkeznek, ami nagyon megkönnyíti a szüret lebonyolítását.

A rügyfakadás még idejében, április elején zajlott le, de a virágzás már 2-3 héttel korábban érkezett függően a csapadék-, valamint szőlő- és talajtípustól. Az érés szintén korábban, akár 3-4 héttel a tavalyi időpont előtt elérte a szárazboroknak szánt termésminőséget.

A csapadék érkezése és eloszlása nagyon változatos volt. Ott, ahol sok csapadék érkezett, és a talaj ezt tudta tárolni, az érés viszonylag egyenletes volt, ahol szárazság volt, ott komoly aszálytünetek jelentek meg a tőkéken, és ez kihatott a termés fejlődésére, valamint érésére is. Összességében elmondható, hogy egy nagyon meleg, változatos csapadékeloszlású, korai éréssel dúsított évjárat áll mögöttünk, ami komoly kihívások elé állította mind a szőlészeket, mind a borászokat.

Ha már Tokaj-Hegyalja: milyen volt az évjárat aszú és édesborok szempontjából?

A meleg évjárat, valamint az egészséges alapanyag előre vetítette, hogy a botritys ebben az évjáratban nagyon nehezen fog tudni teret nyerni, és a jelenlegi időjárás szintén nem kedvez az aszúsodás folyamatának.

Milyenek a borok a pincében, mely évjárathoz lesz hasonló 2018?

A már kierjedt szárazborok nagyon szép képet mutatnak, széles krémes illatokkal, visszafogott elegáns savakkal, nagyon eltérő termőhelyi bélyegekkel. A 2015-ös évjárat száraz boraival fedezhető fel hasonlóság, mind a furmint, mind a hárslevelű fajtáknál.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A bor a rekordszintű balkáni hőség nyertese

2024. október 8. 12:10

A balkáni bortermelők szerint ritka nyertesei lehetnek ezeknek a folyamatoknak, mert a meleg időjárás miatt nőtt a szőlő cukortartalma.

Extrém klíma: már szüretelnek a Balaton-felvidéken

2024. szeptember 9. 11:10

A száraz nyári hónapok miatt a szőlő idén a szokásosnál jóval gyorsabban érett, így a betakarítást a tervezettnél három héttel hamarabb kellett elkezdeni.

Fordított tájkép alakult ki a Balaton-felvidéken – ezt most díjazták is

2024. szeptember 5. 13:10

Talán kevesek számára ismert az, hogy földtörténeti léptékben mérve nem is olyan régen hazánkban is aktív vulkánok működtek.

Hihetetlen, de a globális szőlőtermesztés felülmúlja a banánét, narancsét, almáét is

2024. augusztus 18. 08:10

A szőlőtermesztés több fejhosszal más gyümölcsök előtt jár: a világ ugyanis évente 72 millió tonna szőlőt termel.

A Kárpát-medence borászati kultúráját meg kell őriznünk!

2023. március 4. 05:36

A kormány a tavalyi évben hívta életre a Schams Ferenc Tervet, hogy támogassa a Kárpát-medence magyar borászati kultúrájának fejlesztését.

A szőlő levelének foltokban barnulását és száradását peronoszpóra okozza?

2021. szeptember 15. 05:36

Nem csak a peronoszpóra, hanem más kórokozók, valamint tényezők is kiválthatják a szőlő levelének barnulását és száradását.

Tokaj 3 hét előnyben: augusztusban kezdődhet a szüret

2018. július 18. 09:50

A megszokottnál jóval korábban, már augusztusban megkezdődhet a hagyományos szőlőfajták szüretelése Tokaj-Hegyalján - közölte Molnár Péter, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke.

Mitől kanalasodnak a szőlő levelei?

2020. május 26. 12:45

Királyleányka szőlőm levelei kanalasodnak, sárgulnak. A képen látható tőke idén, a szomszéd tőke tavaly is ilyen volt, az most még rosszabb állapotú. Én atka kártételére gondoltam, idén két ízben is védekkeztem ellene, de semmi javulás. Ha tudnak kérem segítsenek! Segítségüket előre is köszönöm.