Szőlő-Bor
Szőlő-Bor

Íme, a világ legdrágább szőlője!

Íme, a világ legdrágább szőlője!

Agrofórum Online

El tudja képzelni, hogy a világ másik felén akad egy olyan gyümölcs, amelyet szó szerint aranyárban árulnak és ennek ellenére meg is veszik az emberek? De vajon mitől olyan különleges ez, miben más, mint a hozzá hasonló fajták, miként termesztik, és legfőképpen, mi alapján árazzák be?

Japánban, ahol a gyümölcs luxusnak számít, nem valószínű, hogy találunk olyan terméket, amely ne lenne tökéletesen ápolt. A japán szupermarketekben nem árulnak olyan gyümölcsöt, ami nem megfelelő méretű, színű vagy formájú. A polcokon lévő gyümölcsökön nem találunk semmilyen hibát vagy foltot.

Ez a magas szintű minőség nem egyszerűen a boltban, hanem már a termelésben elkezdődik. Japánban a gazdák ugyanis nemcsak olyan gyümölcsöt termesztenek, amelynek jó az íze, hanem olyat, amelynek tökéletes a külleme is. Sőt, a gyümölcsöket annyira tisztelik, hogy gyakran ajándékként adják őket egymásnak. 

A japán gyümölcsök szigorú ellenőrzésen mennek keresztül, hogy megfeleljenek a minőségi előírásoknak. Ennek talán nem is lehetne jobb példája, mint a japán Ruby Roman szőlő. Ezt a szőlőt nem csak hogy alaposan megvizsgálják, de osztályozzák is: Superior, Special Superior és Premium osztályba sorolják.

A Premium minősítéshez a szőlőnek abszolút tökéletesnek kell lennie. A Business Insider szerint 2021-ben mindössze két fürtnyi szőlő felelt meg a Premium minősítésnek, az azt megelőző két évben pedig egy sem. E szőlő ritkasága és a művészettel határos, aprólékos termesztési módja miatt

egy fürt 2020-ban 12 ezer dollárért, azaz szemenként 400 dollárért (148 ezer Ft-ért) kelt el. 

Akkor hát mitől olyan különlegesek ezek a szőlőfajták? Amellett, hogy a Business Insider szerint „finoman édes”, „illatos” és „lédús”, a Ruby Roman szőlő csak Japán Ishikawa tartományában terem, de még ha el is tudnánk jutni oda, nem valószínű, hogy a közelébe kerülnénk, nemhogy megkóstolhatnánk. Ezeket a szőlőket ugyanis szigorúan ellenőrzik, a környezetüket pedig folyamatosan szabályozzák, beleértve a számukra biztosított fény- és hőmérsékletszintet is. 

Ami a szépségre vonatkozó előírásokat illeti, a Ruby Romant nagyon specifikus kritériumok szerint ellenőrzik. Minden egyes szőlőszemet a tőkén súly, méret, szín és cukortartalom alapján mérnek, hogy garantálják az egységes minőséget.

Ahhoz, hogy a legalacsonyabb minőségi fokozatnak megfeleljen, minden egyes szőlőszemnek legalább 20 grammot kell nyomnia, és 30 milliméter átmérőjűnek kell lennie. A szőlő cukortartalmát műszerrel mérik, itt 18% feletti értéket kell produkálnia. Minden egyes szőlőszemnek megfelelő színűnek kell lennie, egy pontos színtáblázat alapján. Ha bármelyik szőlőn akár csak a legkisebb sérülés is látszik, azt levágják a tőkéről. 

Ez a tökéletesség igen borsos árat követel, de nem kell feltétlenül a prémium minőségű Ruby Romanra spórolnunk. A „kevésbé értékes” változatok is valószínűleg nagyon ízletesek. Sőt, lefogadjuk, hogy azoknak is nagyon finom íze van, amelyek a tőkén maradtak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tényleg van íze a talajnak? Magyar kutatók is válaszolnak erre

2024. március 17. 16:10

Megalakul Magyarország első olyan kutatócsoportja, amely egy adott régió, terület komplex vizsgálatát képes elvégezni, ezzel segítve a gazdasági szereplőket – elsősorban a borászokat –, hogy terméküket tudományos alapokra helyezett módon állítsák elő.

Jelentősen visszaesett a bortermelés Ausztriában

2024. március 13. 09:10

Az osztrák statisztikai hivatal közzétette a 2023-as bortermelés végleges mérlegét. Ausztria-szerte éves összevetésben nyolc százalékkal csökkent az előállított mennyiség. A Magyarországgal szomszédos Burgenland tartományban még nagyobb volt a visszaesés.

Megválasztották az év bortermelőjét

2024. március 6. 12:10

Március első vasárnapján a Marriott Hotelben, egy elegáns gálaebéd keretében átadták a Magyar Bor Akadémia által gondozott „Év Bortermelője Magyarországon 2023” címet elismerő oklevelet, a magyar borászok által elnyerhető legrangosabb hazai kitüntetést Günzer Tamás villányi borásznak.

Mit tartogathat idén a villányi Franc&Franc?

2024. február 7. 12:10

A rendszerváltás utáni időszakban a Villányi borvidék szakemberei eszméltek az elsők között, így meghatározó szerepet vállalnak hazánk borkultúrájának alakításában, és az évek során sorban érdemelték ki ,,Az év bortermelője” címet már a kilencvenes évektől. Rövid összefoglalót kísérlek meg első sorban a fajtára kiélezve a Franc&Franc 2023 Fórumról.

Korábban termesztettek borszőlőfajtát, mint étkezési célút

2023. március 24. 14:51

A világ egyik legrangosabb tudományos folyóiratában, a Science magazinban közölt eredmények egészen új megvilágításba helyezik a szőlő kultúrevolúcióját.

Áprilistól igényelhető a szerkezetátalakítási támogatás kifizetése

2019. március 4. 12:03

A kifizetési kérelem az egyéni tervben szereplő tevékenység végrehajtását követően, de legkésőbb a jóváhagyott egyéni tervben megjelölt tevékenység végrehajtásának borpiaci évét követő borpiaci évben nyújtható be.

Darabja 700 forint: ezt tudja a világ legdrágább epre

2024. március 26. 07:10

Az „Omakase Berry” névre hallgató eper elképesztő árakkal és páratlan ízélménnyel hódítja meg a világot.

A szőlő bogyóalak változatossága

2019. március 20. 07:39

Mind a borszőlő, mind a csemegeszőlő fajták jellemző, változatos tulajdonsága a bogyó alakja. Míg az elsőnél inkább a fajtahatározást segítő jellemző, addig a csemegeszőlő esetén a piacosságot is meghatározza. A változatos bogyóformákra épülő fajtarendszerezéssel már a 19. században is foglalkoztak.