Szőlő-Bor

Magyarország a 23. legnagyobb borexportőr a világon

Agrofórum Online

Tavaly összesen 36,1 milliárd dollár értékben exportáltak bort a világ országai. A listát Franciaország vezeti 11 milliárd dollárral Olaszország és Spanyolország előtt. Hazánk a 23. a globális listán a maga 112 millió dolláros borkivitelével, ez a mennyiség az európai rangsorban a 14. helyre volt elegendő.

Az új típusú koronavírus terjedése alaposan megváltoztatta a preferenciákat az elmúlt hónapokban az élelmiszeriparban és az alkohol-tartalmú italok kereskedésében is. Az egyik olyan termék, amely iránt megemelkedett az érdeklődés a világon a bor.

Március végéig a globális borértékesítés 42 százalékkal növekedett éves alapon. A bor kereskedelme egyes országok számára nélkülözhetetlen, így nekik jól jön a kereslet élénkülése az előző év hasonló időszakához képest. A howmuch.net megnézte, hogy áll össze a globális borexportáló piac. A világ teljes borkivitele 36,1 milliárd dollárt tett ki 2019-ben. Ennek az értéknek a fele két országból, Franciaországból és Olaszországból származik. A teljes globális borexport háromnegyed pedig Európából. Emellett érdekesség, hogy Ausztrália 2,1 milliárd amerikai dollár értékű borexportja több, mint Afrika és Ázsia teljes borkivitele.

A vizsgálatnál csak azokat az országokat vették figyelembe, amelyek elérik a világ teljes borexportjának legalább 0,01 százalékát. A listát a Franciaország vezeti a maga 11 milliárd dollár értékű exportjával, Olaszország 7,3 milliárd dolláros értéke előtt. Kissé lemaradva, 3,1 milliárd dollárral Spanyolország a harmadik, majd Ausztrália következik. Az ötödik helyen Chile áll 1,9 milliárd, a hatodikon pedig az Egyesült Államok 1,4 milliárd dollárral. Őket Új-Zéland és Németország követi 1,2-1,2 milliárd dollárral. Portugália úgy lett kilencedik, hogy az egymilliárd dollárt sem éri el a kivitel értéke, a luzitánok 920 millió dollár értékben exportálnak bort. A tizedik helyen pedig az Egyesült Királyság áll 937 millió dollárral.

Magyarország az európai mezőnyben 14. helyen áll a maga 112 millió dolláros borexportjával, a globális piacon ez az érték a 23 helyre elegendő a howmuch.net adatai szerint. Az európai rangsorban hazánkat Svájc előzi meg 114 millió dollárral és utánunk Moldova következik 98 millió dolláros borkiviteli értékkel.

Szakértők szerint a bortermelésre komoly hatással lehet a globális felmelegedés. A borászoknak folyamatosan ahhoz kell igazítaniuk a mezőgazdasági technikájukat, hogy miként változik a klíma. Egyre több bort termelnek magasabb tengerszint feletti magasságon. Vannak akik kevésbé a közvetlen napfényt keresik, és különféle szőlőfajtákkal kísérleteznek. A hőmérséklet emelkedésével több régióban is megfigyelhetők olyan környezeti változások, amelyek elősegítik a szőlőültetvények kialakítását. Franciaország és Olaszország egyre naposabb éghajlatának fokozódó versenyt jelenthet a növekvő boripariparával néhány meglepő térség is, mint például az Egyesült Királyság.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A bor a rekordszintű balkáni hőség nyertese

2024. október 8. 12:10

A balkáni bortermelők szerint ritka nyertesei lehetnek ezeknek a folyamatoknak, mert a meleg időjárás miatt nőtt a szőlő cukortartalma.

Extrém klíma: már szüretelnek a Balaton-felvidéken

2024. szeptember 9. 11:10

A száraz nyári hónapok miatt a szőlő idén a szokásosnál jóval gyorsabban érett, így a betakarítást a tervezettnél három héttel hamarabb kellett elkezdeni.

Fordított tájkép alakult ki a Balaton-felvidéken – ezt most díjazták is

2024. szeptember 5. 13:10

Talán kevesek számára ismert az, hogy földtörténeti léptékben mérve nem is olyan régen hazánkban is aktív vulkánok működtek.

Hihetetlen, de a globális szőlőtermesztés felülmúlja a banánét, narancsét, almáét is

2024. augusztus 18. 08:10

A szőlőtermesztés több fejhosszal más gyümölcsök előtt jár: a világ ugyanis évente 72 millió tonna szőlőt termel.

A valódi ízek az érdekesek, - avagy borok enzimek, élesztők és kén nélkül

2019. március 1. 10:47

A Garam-menti dombság, a Duna közelsége, a szőlőhegy lábánál elterülő halastavak és a mocsaras Párizsi patak sajátos mikroklímát teremt. A különleges környezeti adottságok között termett szőlőből Sütő Zsolt kürti borász egyedi módszerek alkalmazásával készít bort – nem használ élesztőt, enzimet, ként; borait hordóban, illetve nyíltkádas erjesztéssel készíti seprőn tartással és élesztő-hártya alatti érleléssel.

Szerelmese lettem a buborékoknak

2021. január 11. 09:00

Szövényi Áron neve a jelenkor és a leendő borászok körében is ismerősen cseng. Az etyeki Anonym Pince fiatal tulajdonosa az elsők között volt, aki pezsgőkészítésre szánta el magát az amúgy valaha a pezsgőről ismertté vált történelmi borvidéken. Nem kis része van abban, hogy az Etyeki pezsgő – így, nagybetűvel – rövidesen uniós eredetvédelem alatt áll majd, csakúgy, mint a Champagne-ból származó ital. Megszerzett tudásáról nem csak a pezsgőspohár nyújt bizonyságot, borász hallgatóknak is igyekszik átadni mindazt, amibe maga is szerelmes.

Prémium borral jelentkezett az egyik magyar érseki pincészet

2023. november 30. 09:10

December elejétől bárki megkóstolhatja a Veszprémi Érseki Pincészet prémium borcsaládjának első tételét, az 1277 Rajnai Rizlinget. A pincészet idén májusban új borcsaládokkal és különleges arculattal lépett piacra, több boruk pedig komoly szakmai elismerést kapott az elmúlt hónapokban.

Megnyitott a 10. VinCE Budapest Wine Show

2019. április 26. 06:03

A VinCE Budapest Wine Show-nak 2010-es indulása óta mintegy 43 ezer látogatója volt, az idén 5-6 ezer érdeklődőt várnak.