Tavaly összesen 36,1 milliárd dollár értékben exportáltak bort a világ országai. A listát Franciaország vezeti 11 milliárd dollárral Olaszország és Spanyolország előtt. Hazánk a 23. a globális listán a maga 112 millió dolláros borkivitelével, ez a mennyiség az európai rangsorban a 14. helyre volt elegendő.
Az új típusú koronavírus terjedése alaposan megváltoztatta a preferenciákat az elmúlt hónapokban az élelmiszeriparban és az alkohol-tartalmú italok kereskedésében is. Az egyik olyan termék, amely iránt megemelkedett az érdeklődés a világon a bor.
Március végéig a globális borértékesítés 42 százalékkal növekedett éves alapon. A bor kereskedelme egyes országok számára nélkülözhetetlen, így nekik jól jön a kereslet élénkülése az előző év hasonló időszakához képest. A howmuch.net megnézte, hogy áll össze a globális borexportáló piac. A világ teljes borkivitele 36,1 milliárd dollárt tett ki 2019-ben. Ennek az értéknek a fele két országból, Franciaországból és Olaszországból származik. A teljes globális borexport háromnegyed pedig Európából. Emellett érdekesség, hogy Ausztrália 2,1 milliárd amerikai dollár értékű borexportja több, mint Afrika és Ázsia teljes borkivitele.
A vizsgálatnál csak azokat az országokat vették figyelembe, amelyek elérik a világ teljes borexportjának legalább 0,01 százalékát. A listát a Franciaország vezeti a maga 11 milliárd dollár értékű exportjával, Olaszország 7,3 milliárd dolláros értéke előtt. Kissé lemaradva, 3,1 milliárd dollárral Spanyolország a harmadik, majd Ausztrália következik. Az ötödik helyen Chile áll 1,9 milliárd, a hatodikon pedig az Egyesült Államok 1,4 milliárd dollárral. Őket Új-Zéland és Németország követi 1,2-1,2 milliárd dollárral. Portugália úgy lett kilencedik, hogy az egymilliárd dollárt sem éri el a kivitel értéke, a luzitánok 920 millió dollár értékben exportálnak bort. A tizedik helyen pedig az Egyesült Királyság áll 937 millió dollárral.
Magyarország az európai mezőnyben 14. helyen áll a maga 112 millió dolláros borexportjával, a globális piacon ez az érték a 23 helyre elegendő a howmuch.net adatai szerint. Az európai rangsorban hazánkat Svájc előzi meg 114 millió dollárral és utánunk Moldova következik 98 millió dolláros borkiviteli értékkel.
Szakértők szerint a bortermelésre komoly hatással lehet a globális felmelegedés. A borászoknak folyamatosan ahhoz kell igazítaniuk a mezőgazdasági technikájukat, hogy miként változik a klíma. Egyre több bort termelnek magasabb tengerszint feletti magasságon. Vannak akik kevésbé a közvetlen napfényt keresik, és különféle szőlőfajtákkal kísérleteznek. A hőmérséklet emelkedésével több régióban is megfigyelhetők olyan környezeti változások, amelyek elősegítik a szőlőültetvények kialakítását. Franciaország és Olaszország egyre naposabb éghajlatának fokozódó versenyt jelenthet a növekvő boripariparával néhány meglepő térség is, mint például az Egyesült Királyság.