Szőlő-Bor

Nincs veszélyben az osztrákok különleges bora

Agrofórum Online

Simone Schmiedtbauer és Christian Sagartz EP-képviselők kijelentései aggodalomra adnak okot az osztrák Uhudler borral kapcsolatban. Álláspontjuk szerint az Uhudlerre vonatkozó eddigi osztrák mentességet már nem lehetne figyelembe venni.

Az Európai Bizottság, az Európai Parlament és a Európa Tanács között a közös agrárpolitikáról folytatott háromoldalú tárgyalások részeként a Vitis Labrusca, azaz Uhudler termesztési területeit is újra megvitatják. Egyesek a Vitis Labrusca különleges helyzetének teljes eltávolítását támogatják – számolt be az osztrák Bauern Zeitung.

Simone Schmiedtbauer kijelentette: „Az Uhudler nincs veszélyben, mert gyümölcsborként forgalmazható, függetlenül az EU közös agrárpolitikájától.” A gyümölcsborok forgalmazása nemzeti hatáskörbe tartozik. „A legtöbb szőlő, amelyből az Uhudler készül, az egész EU-ban szőlőtermesztésre engedélyezett, de nem mindegyik összetevő. Gyümölcsborként folytatható az Uhudler gyártása” – tette hozzá.

Kép: uhudlerland.at

Az uhudler az úgynvezett direkt termő szőlőfajtákból, így például Noah-ból, Othellóból, Izabellából, Jacquez-ből, Clintonból, Herbémont-ból készített borfajta Dél-Burgenlandban. Íze gyümölcsös, leginkább eper és úgynevezett labruska, amely a direkt termő fajtákra jellemző. Az Uhudler többnyire cuvée bor. Az elnevezés a helyi legenda szerint onnan ered, hogy egy borozgatásból hazatérő férjnek mondta a következőket a felesége: úgy nézel ki, mint az uhu. A férj ehhez nem tett mást, mint uhudlert iszogatott.

Az Uhudlert előállító vidék központjának számító Heiligenbrunnban száz éve eresztettek gyökeret a filoxérának és több más betegségnek is ellenálló, az uhudler alapanyagául szolgáló amerikai direkttermő szőlőfajták. Ezekből Európában, így Ausztriában is, a megszokottnál magasabb metanol tartalma miatt sokáig tilos volt bort készíteni. A metanol miatt feltételezték ugyanis, hogy e szőlő fogyasztása elbutulást, illetve akár vakságot okozhat. A kutatások azonban ezt nem igazolták egyértelműen, szakértők szerint ez a metanoltartalom nem jelent egészségügyi kockázatot. De ennek ellenére rendszeresen felmerül, hogy az Uhudler előállításának betiltása. Az ausztriai Heiligenbrunnban és nyolc környező településen engedélyezték ennek a bornak az előállítását. A környék 25 hektárnyi szőlőjének mintegy harmada direkttermő fajta. Mintegy 120 borász évente 70-80 ezer liter Uhudlert készít részben saját fogyasztásra, részben pedig értékesítésre.

Magyarországon ismert direkt termő fajta volt korábban, főleg az 1900-as évek első felében a nova szőlőfajta. A filoxéria 1800-as évek végén történt pusztítása után terjedt el. A szegény ember szőlőjének is nevezték a novát. A korabeli mondás szerint: „A nova a szegények bora; ha nem lenne nova, nem innánk soha.”

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A bor a rekordszintű balkáni hőség nyertese

2024. október 8. 12:10

A balkáni bortermelők szerint ritka nyertesei lehetnek ezeknek a folyamatoknak, mert a meleg időjárás miatt nőtt a szőlő cukortartalma.

Extrém klíma: már szüretelnek a Balaton-felvidéken

2024. szeptember 9. 11:10

A száraz nyári hónapok miatt a szőlő idén a szokásosnál jóval gyorsabban érett, így a betakarítást a tervezettnél három héttel hamarabb kellett elkezdeni.

Fordított tájkép alakult ki a Balaton-felvidéken – ezt most díjazták is

2024. szeptember 5. 13:10

Talán kevesek számára ismert az, hogy földtörténeti léptékben mérve nem is olyan régen hazánkban is aktív vulkánok működtek.

Hihetetlen, de a globális szőlőtermesztés felülmúlja a banánét, narancsét, almáét is

2024. augusztus 18. 08:10

A szőlőtermesztés több fejhosszal más gyümölcsök előtt jár: a világ ugyanis évente 72 millió tonna szőlőt termel.

Túl olcsón kerül piacra a magyar bor

2019. szeptember 23. 08:33

A probléma a megkérdezett piaci szereplők szerint összetett, a megfelelő marketing hiányától kezdve a mennyiségi és minőségi gondokon keresztül odáig terjed, hogy kudarcot vallottak a kitörési pontnak szánt fajták.

A 10. VinCE Budapest Wine Show-t rendezik meg áprilisban

2019. március 11. 04:47

A Magyarország egyik legrangosabb beltéri boros rendezvényeként számon tartott VinCE Budapest mintegy kétszáz magyar és külföldi kiállítója ezernél is több bort kínál a sétálókóstoló látogatóinak.

Tudjunk meg többet a rozéról!

2020. június 10. 16:19

Abban talán mindenki egyetért, hogy a forró nyári esték elviselhetőbbek egy jól behűtött friss, gyümölcsös jellegű, élénk savakkal rendelkező rozébor társaságában. Bár rengetegen kedvelik, hogy miként készül, arról kevés információval rendelkezünk.

Pozitív volt Magyarország bor-külkereskedelmi egyenlege - Borpiaci jelentés

2018. március 25. 09:57

Magyarország pezsgőexportja 40 százalékkal volt több 2017-ben az egy évvel korábbinál, az ebből származó bevétel pedig 11 százalékkal nőtt.