Szőlő-Bor
Szőlő-Bor

Olaszország a második legnagyobb szőlőtermelő a világon

Olaszország a második legnagyobb szőlőtermelő a világon

Agrofórum Online

A globális szőlőtermelői listán is Kína vezet, ugyanúgy, mint sok már kultúra esetében. A szőlőről és a borról híres Olaszország csak a második listán, a magyarországi termés a tizedik helyen álló Dél-Afrika mennyiségének a negyedét sem éri el.

Egy év alatt 14,28 millió tonna szőlőt termesztettek Kínában, amely első ebben a rangsorban a világon. A dobogóra Olaszország és az Egyesült Államok fért még fel 7,9 millió és 6,23 millió tonnával. Az első tízbe Európából Spanyolország és Franciaország fért be. Az spanyoloknak a negyedik helyre volt elég az 5,75 millió tonna, míg a franciáknak az ötödikre az 5,49 millió tonna szőlő – derült ki az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO 2019-es évre vonatkozó adataiból, amelyek alapján a Maps of Countries Instagram-oldal készített infografikát.

Az franciákat Törökország követi 4,1 millió tonnával, majd India következik 3,04 millió tonnával. Chile a nyolcadik 2,7 millió tonnával. Argentína a kilencedik a rangsorban, majd a Dél-Afrikai Köztársaság zárja a TOP10 szőlőtermelő ország rangsorát.

A FAO adatai szerint Magyarországon 457 250 tonna szőlőt termett 2019-ben, így elég messze voltunk az első tíztől.

A legtöbb szőlőt exportáló ország a termelők közt nyolcadik Chile, amely több mint 651 ezer tonnát ad el külföldi vevőknek. Második Olaszország 425 ezer tonnával, harmadik pedig a termelésben is harmadik Egyesült Államok 377 ezer tonnával. Az exportlistán negyedik helyre a termelési TOP 10-ben nem is szereplő Peru szerepel 376 ezer tonnával. Őket Hollandia követi 375 ezer tonnával, majd Kína jön 366 ezer és a Dél-Afrika 321 ezer tonnával. Mexikó nyolcadik a listán, 219 ezer tonnát értékesítenek külföldön. A TOP 10-be India és Hong Kong fér még be 215 ezer és 210 ezer tonna exporttal.

A legtöbb szőlőt importáló ország tízes listáján az Egyesült Államok az első 1,72 millió tonnával. Hollandiában a második legnagyobb a behozatal, 422 ezer tonna, majd Németország következik 318 ezer tonnával. Ezután Oroszország, az Egyesült Királyság és Kína következik az import-rangsorban, 290 ezer, 278 ezer és 252 ezer tonnával

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tényleg van íze a talajnak? Magyar kutatók is válaszolnak erre

2024. március 17. 16:10

Megalakul Magyarország első olyan kutatócsoportja, amely egy adott régió, terület komplex vizsgálatát képes elvégezni, ezzel segítve a gazdasági szereplőket – elsősorban a borászokat –, hogy terméküket tudományos alapokra helyezett módon állítsák elő.

Jelentősen visszaesett a bortermelés Ausztriában

2024. március 13. 09:10

Az osztrák statisztikai hivatal közzétette a 2023-as bortermelés végleges mérlegét. Ausztria-szerte éves összevetésben nyolc százalékkal csökkent az előállított mennyiség. A Magyarországgal szomszédos Burgenland tartományban még nagyobb volt a visszaesés.

Megválasztották az év bortermelőjét

2024. március 6. 12:10

Március első vasárnapján a Marriott Hotelben, egy elegáns gálaebéd keretében átadták a Magyar Bor Akadémia által gondozott „Év Bortermelője Magyarországon 2023” címet elismerő oklevelet, a magyar borászok által elnyerhető legrangosabb hazai kitüntetést Günzer Tamás villányi borásznak.

Mit tartogathat idén a villányi Franc&Franc?

2024. február 7. 12:10

A rendszerváltás utáni időszakban a Villányi borvidék szakemberei eszméltek az elsők között, így meghatározó szerepet vállalnak hazánk borkultúrájának alakításában, és az évek során sorban érdemelték ki ,,Az év bortermelője” címet már a kilencvenes évektől. Rövid összefoglalót kísérlek meg első sorban a fajtára kiélezve a Franc&Franc 2023 Fórumról.

Tűzelhalás: most maximális a fertőzési veszély

2018. június 7. 04:34

A gyümölcsösökben szinte minden kultúrában folyamatosan kell védekezni, a szőlőbogyók a legérzékenyebb fenológiai stádiumban vannak.

Itt az ideje megalapozni a szőlő peronoszpóra elleni védelmét

2024. április 15. 10:40

A peronoszpóra elleni védelemről már a szőlő fakadását követően gondoskodni kell.

Modern borok ősi génállományú szőlőfajtákból

2019. szeptember 22. 08:37

Franciaországban, a Jura megyében termő Savagnin blanc, vagy a Pinot noir genetikai szempontból rokonai azoknak, amelyekből már a Római Birodalom idején is bort készítettek.

Újragondolt hagyományok a Badacsonyi borvidéken

2022. március 12. 05:36

Ezúttal a Badacsonyi borvidéken jártunk, ahol beszélgetőtársunk Laposa Bence volt.