Amerikában vegyesen mozogtak a terményárak pénteken, míg Európában az eladók voltak határozott fölényben. Chicagóban a búza 1,5 százalékkal, a kukorica pedig 0,3 százalékkal drágult, ám a szójabab 1 százalékkal, a repce pedig 3,7 százalékkal lett olcsóbb. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.
A chicagói határidős búza- és kukoricaárszint öt hét után először heti emelkedést produkált, és pénteken erősebben zártak az amerikai kukoricaexport iránti nagy kereslet és a fekete-tengeri gabonával kapcsolatos megállapodás meghosszabbítása miatti piaci zavarok kapcsán.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) egymást követően a negyedik napon jelentette be, hogy az Egyesült Államok ótermésű kukoricát értékesít Kínába, négy nap alatt összesen 2,1 millió tonnát.
Úgy gondolom, hogy továbbra is a kukoricaexport felfutását fogjuk látni, véleményem szerint ez segíteni fog a kukorica árának támogatásában
– mondta Jack Scoville, a Price Futures Group chicagói elemzője.
A gyengébb dollár némi támogatást nyújtott az amerikai nyersanyagoknak, mivel a kockázatvállalási hajlandóság visszatért a bankszektor megerősítését célzó lépéseket követően.
A gabonapiacok figyelemmel kísérték az Ukrajnából induló szállítási folyosó fenntartásáról szóló tárgyalásokat, miközben az oroszok a rövidebb hosszabbítást nem támogatták. A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) közben elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen, háborús bűnökkel vádolva.
Európában a malmi búza 3 eurós mínusz után 265,5 euróba, a kukorica 2,5 eurós árcsökkenést követően 261,5 euróba, a repce 5 eurós lejtmenet hatására 467,25 euróba, a takarmánybúza pedig 2,5 angol fontos mínusz után 209,5 angol fontba került tonnánként a következő határidőre a pénteki záráskor.
Az egész heti árváltozást nézve nem volt határozott iránya a kereskedésnek. A tengerentúlon a búza 4,4 százalékkal, a kukorica pedig 1,7 százalékkal drágult egy hét alatt. A szójabab 2,1 százalékos, a repce pedig 6,1 százalékos mínusz szedett össze ezalatt. Európában a malmi búzáért 4 százalékkal, a kukoricáért 2,9 százalékkal, a takarmánybúzáért pedig 0,1 százalékkal kellett többet fizetni. A repce árszintje Párizsban 2,6 százalékkal csökkent egy hét alatt.