Vegyes hangulat uralkodott az agrárpiacokon csütörtökön. Chicagóban a búza 0,7 százalékkal, a kukorica pedig 0,5 százalékkal ért kevesebbet, mint előző nap. A szójabab árjegyzése ezzel szemben 0,1 százalékkal emelkedett, a repce pedig 1,7 százalékkal drágult. Európában is drágult a repce, a malmi búza, a takarmánybúza és különösen a kukorica vesztett értékéből.
Az amerikai szójabab határidős árjegyzések emelkedtek csütörtökön, mivel a kedvezőtlen időjárás Dél-Amerikában fokozta a rövid távú ellátási problémák miatti aggodalmakat.
A kereskedők Argentínára összpontosítottak, amely a szójabab és a kukorica fő exportőre. A következő héten várhatóan továbbra is meleg és száraz időjárás lesz. A Maxar időjárás-előrejelző cég szerint a szárazság meg fogja erősíteni a második termésű szójabab növekedését.
A világ legnagyobb szójabab-exportőrénél, Brazíliában a szója betakarítását késleltető esők várhatóan a hétvégén is folytatódnak – közölte a Maxar.
A kedvezőtlen időjárási viszonyok erősítették az ellátási aggályokat, mivel az Egyesült Államok várhatóan rekordszintű szójabab-feldolgozása és exportja az előrejelzések szerint az olajos mag amerikai készleteit a következő észak-amerikai betakarítás előtt rendkívül alacsony szintre csökkentheti. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) a kedden megjelenő havi jelentésben frissíti a globális kínálat és kereslet becsléseit.
„Mivel a piac az esetleges forró és száraz időjárási viszonyok várható hatásait figyeli Argentínában, az USDA tovább szigoríthatja az amerikai készletadatokkal kapcsolatos várakozásait, ami az árak növekedését okozhatja” – mondta Jerry Gidel, a Midland Research elemzője.
Az USDA heti jelentésben közölte, hogy az amerikai szójabab exportértékesítése 533 400 tonnát tett ki a február 25-én zárult héten, az elemzők várakozása 100 000–800 000 tonna volt. A kukorica heti exportértékesítése az Egyesült Államokban 154 700 tonna volt, ami jóval elmarad az elemzők várakozásától, amely 450 000–1,05 millió tonna volt.
Európában is vegyes volt az összkép, de inkább eladói túlsúly alakult ki. Párizsban a malmi búza 1 eurós mínusz után 236,25 eurót ért márciusra, de itt a határidő kifutása miatt rendkívül alacsony volt a forgalom, csupán 1338 kontraktust kötöttek a parketten. Májusra 1,75 eurós mínusz után 228 eurót ért egy tonna, a kereskedők 25 745 üzletet kötöttek. A kukorica jelentős mínuszt szedett össze, a 217 eurós tonnánkénti árszint 9 eurós lejtmenetet követően alakult ki. A repce ezzel szemben látványosan 11,25 euróval drágult és 515 euró/tonnáig emelkedett a kurzus Párizsban. A takarmánybúza árszintje Londonban 25 angol pennyvel a 205,85 angol fontos tonnánkénti árszintig csökkent.