Terményárak

A termesztett gomba piaca – Zöldség- és gyümölcspiaci jelentés

Agrofórum Online

A Budapesti Nagybani Piacon a belpiaci fokhagyma 1200 forint/kilogramm leggyakoribb ára 37 százalékkal volt magasabb a 43. héten, mint a 2015 ugyanezen hetében.

A Budapesti Nagybani Piacon a belpiaci fokhagyma 1200 forint/kilogramm leggyakoribb ára 37 százalékkal volt magasabb a 43. héten, mint a 2015 ugyanezen hetében. A gomba termelői ára az év első tíz hónapjában az előző évihez hasonlóan alakult, a csiperkét 454 forint/kilogramm, a laskát 642 forint/kilogramm körül kínálták. Mindez az Agrárgazdasági Kutató intézet legfrissebb zöldség- és gyümölcspiaci jelentéséből derül ki.

Zöldség- és gyümölcspiaci jelentés

Budapesti nagybani piaci körkép

A belföldi vöröshagyma termelői ára mérettartománytól függően 78-88 forint/kilogramm között alakult a 43. héten, ami átlagosan 20 százalékkal elmaradt, a lilahagyma 200 forint/kilogramm ára azonban 11 százalékkal meghaladta az elmúlt év azonos hetének árát. A Budapesti Nagybani Piacon a belpiaci fokhagyma 1200 forint/kilogramm leggyakoribb ára 37 százalékkal volt magasabb a 43. héten, mint a 2015 ugyanezen hetében. A spanyolországi és a kínai fokhagymát egyaránt 1000 forint/kilogramm leggyakoribb áron lehetett megvásárolni a reprezentatív nagybani piacon. A bécsi nagybani piacon a Magyarországról beszállított fokhagyma az egy évvel korábbi átlagárnál 66 százalékkal magasabb, 4,0 euró/kilogramm nettó áron volt jelen a 43. héten a kínai, az olaszországi, a hollandiai és a spanyolországi  versenytársaként.

A hazai jégsalátát az előző év 43. hetében jellemző árnál 5 százalékkal magasabb, 200 forint/darab termelői áron kínálták, míg az importterméket 190 forint/darab átlagáron. A belpiaci fejes saláta 117 forint/darab ára megegyezett a tavalyi év ugyanezen időszakában jellemző árral. A hazai Lollo típusú saláta ára, akárcsak az előző évben, az idei év 43. hetében is 167 forint volt darabonként.

A hónapos retket 100 forint/csomó, a sörretket 160 forint/csomó áron lehetett megvásárolni a vizsgált héten. A jégcsap- és a fekete retket kilogrammos kiszerelésben értékesítették 235, illetve 145 forintért.

A Törökországból származó citrom 404 forint/kilogramm, valamint a mexikói zöldcitrom 775 forint/kilogramm ára kismértékben alacsonyabb volt, mint 2015 43. hetében. A Spanyolországból beszállított citrom leggyakoribb ára 456 forint/kilogramm volt, ami közel azonos volt a tavalyi év azonos hetében jellemzővel.

A termesztett gomba piaca

Európai Unió

A világ legnagyobb gombatermelő országa Kína, amit az Európai Unió követ. A csiperkegomba tekintetében a tagországok közül Hollandia (310 ezer tonna), Spanyolország (200 ezer tonna) és Lengyelország (187 ezer tonna) rendelkezik a legnagyobb termesztési potenciállal.

Lengyelország a megtermelt gomba 70 százalékát, Hollandia a háromnegyedét exportálja. A lengyel export 90 százaléka kerül az Európai Unió piacaira: Németországba, Nagy-Britanniába és részben Franciaországba, a holland gomba útja ugyanígy alakul. Korábban az Oroszországba irányuló lengyel gombaexport 70 ezer tonnát tett ki, az embargó miatt azonban jelenleg Oroszországba nem jut el a lengyel gomba, így azt a közösségben értékesítik. A lengyel gombát importáló legnagyobb nem uniós piac Fehéroroszország, amely vélhetően tranzitország Oroszország felé.

A németországi gombatermesztők kiváló évet zártak 2015-ben, amikor 67 ezer tonna csiperkegombát termeltek, a termelés az elmúlt években folyamatosan emelkedett. Ezen belül a friss gomba aránya is jelentősen növekedett, a 60 ezer tonna friss csiperkegomba minden idők legjobb teljesítménye volt tavaly, ugyanakkor a feldolgozott csiperkegomba mennyisége 7 ezer tonnára csökkent.

Írország jelentős gombatermelő az unióban, az előállított termékek 80 százalékát az Egyesült Királyságban értékesítik. A font-euró árfolyam 19 százalékos esése miatt 60 gombaüzem közül már öt bezárt Írországban. A gombatermesztők azt szeretnék elérni, hogy a kormány csökkentse a társadalombiztosítási járulékokat és vesse el a kötelező minimálbér bevezetésének terveit, illetve hozzon létre egy sürgősségi tőkealapot az exportőrök számára. Ehelyett a kormányzat és más ágazatok az olcsóbb hiteleket és a kisebb adófajták csökkentését javasolják.

Az EU csiperkegomba-külkereskedelmi egyenlege pozitív volt 2015-ben. Az oroszországi zöldség- és gyümölcsembargó érinti az unió gombapiacát is, hiszen Oroszország a teljes importált gombamennyiség több mint 90 százalékát szerezte be Lengyelországból az elmúlt években. A harmadik országokba elsősorban Litvánia (3,04 ezer tonna), valamint Lengyelország (1,73 ezer tonna) szállított csiperkegombát 2015-ben.

Az Európai Bizottság adatai szerint a csiperkegomba nettó termelői ára a tagországok átlagát tekintve 1,45 euró volt kilogrammonként 2016 szeptemberében, ezen belül Belgiumban volt a legalacsonyabb (67 eurócent/kilogramm), míg a legmagasabb (2,80 euró/kilogramm) Írországban. Spanyolországban 1 százalékkal, 1,49 euró/kilogrammra, Hollandiában 7 százalékkal, 1,38 euró/kilogrammra, Lengyelországban 7 százalékkal, 1,09 euró/kilogrammra csökkent a csiperkegomba ára 2016 szeptemberében az előző év azonos időszakához képest.

Magyarország

Az egészségtudatosság, az egészséges életmód fontosságára idén ötödik éve a GoPink! promócióval hívják fel a figyelmet. A mellrák elleni küzdelemhez csatlakozva a Bio-Fungi Kft. egész októberben rózsaszín tálcákba csomagolja a csiperke- és laskagomba termékeit, amelyek az ALDI és a TESCO üzleteiben kaphatók, és minden eladott tálca után 10 forinttal támogatják a Magyar Rákellenes Liga munkáját. Az országban elsőként indított IskolaGomba program keretében a gombák világával, a gombatermesztés rejtelmeivel és érdekességeivel ismerkedhetnek meg az általános iskolás tanulók.

Magyarország csiperkegomba-külkereskedelmi egyenlege pozitív volt az elmúlt években. A csiperkegomba kivitele 3 százalékkal, 5932 tonnára csökkent 2016 első nyolc hónapjában az egy esztendővel korábbihoz képest. Az összes export közel 60 százaléka Ausztriába irányult, ahová 12 százalékkal, 3,48 ezer tonnára nőtt, ugyanakkor Romániába 15 százalékkal, 1,16 ezer tonnára csökkent a kivitel a megfigyelt időszakban. Magyarország laskagomba-külkereskedelmi egyenlege is pozitív volt az elmúlt években, az exportált mennyiség fele Ausztriába került.

A bécsi nagybani piacon magyar és lengyel csiperkegomba szerepelt a kínálatban 2016 43. hetében: a magyarországi nettó 1,60-2,26 euró/kilogramm, a lengyelországi 2,10-2,47 euró/kilogramm áron.

A Budapesti Nagybani Piacon a gomba termelői ára az év első tíz hónapjában az előző évihez hasonlóan alakult, a csiperkét 454 forint/kilogramm, a laskát 642 forint/kilogramm körül kínálták. A budapesti fogyasztói piacokon a magyarországi csiperkegombát 400-600 forint/kilogramm közötti áron értékesítették a 42–43. héten.

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet teljes zöldség- és gyümölcspiaci jelentése >>>

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még nem árazta a piac a romló orosz búzatermést

2024. december 18. 07:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Emelkedett a kukorica ára az export miatt

2024. december 17. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, de a repce olcsóbb lett.

Olcsóbb lett a búza a globálisan javuló termés miatt

2024. december 14. 07:40

Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, de a kukorica olcsóbb lett.

Olcsóbb lett a kukorica az elmaradó export miatt

2024. december 13. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, de a repce drágult.

Zöldség-palántanevelés és buktatói (II.)

2019. november 3. 04:36

Kétségtelen, hogy a legtöbb vita a palántanevelés kapcsán a földkeverékek minősége és használhatósága körül zajlik. A fertőzöttség veszélye minden olyan közeg esetében fennáll, amelyet már növénytermesztésre használtak.

Nufarm Növényvédelmi Megoldások 2022

2022. február 9. 09:42

A Nufarm Növényvédelmi Megoldások 2022 kiadványunkban idén is részletesen bemutatjuk az általunk forgalmazott készítményeket.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! – November

2023. november 9. 05:40

Hihetetlennek tűnhet, de még az idei szeszélyes, nyárias-ködös november is tartogat számunkra idényzöldségeket és -gyümölcsöket. Persze a “kerti asztal” messze nem olyan gazdag, mint szeptember-októberben, de azért még mindig szép számmal választhatunk a szezonális zöldségek közül.

Lombtrágyázás a zöldségtermesztésben

2019. május 22. 06:54

A növény a tápanyagokat a gyökerein keresztül veszi fel, ezért a tápanyag-utánpótlási technológiákban alapvetően a gyökéren keresztüli tápanyag-hasznosulással számolunk. Ugyanakkor vannak esetek, vagy pusztán egyetlen megoldás bizonyos tápanyag-ellátási zavarok megelőzésére illetve megszüntetésére, ezek a következők: