Vegyesen alakultak az árak a pénteki kereskedés során a terménypiacokon. Chicagóban a búza 1,3 százalékkal, a kukorica pedig 0,2 százalékkal drágult, miközben a szójabab 1,1 százalékkal, a repce pedig 0,9 százalékkal lett olcsóbb. Európában a malmi búza és a takarmánybúza drágult, ám a kukorica, és a repce kurzusa mínuszban zárt.
A chicagói szójabab határidős jegyzésára pénteken esett, amit a 2023-as betakarítást tükröző hatás okozott, miután az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) rekordnagyságú amerikai termést prognosztizált, aminek a készletek növekedését kell okoznia.
A búza határidős ára azonban emelkedett, miután az USDA a vártnál kisebb őszi búzatermést jósolt az aszály sújtotta amerikai síkságon.
Az USDA előrejelzése szerint az amerikai gazdálkodók rekordmennyiségű kukoricát termelnek, amivel a készletek a 2023/24-es gazdasági év végére 2022/23-as év végi szint fölé emelkednek.
A kukoricára és a szójababra vonatkozó számok jóvátehetetlenül gyengék”
– mondta Charlie Sernatinger, a Marex Capital elemzője az ügyfeleknek küldött feljegyzésében.
A kukorica és a szója termés-előrejelzései nagymértékben függenek a következő hónapok várhatóan kedvező középnyugati időjárásától, ami kulcsfontosságú piaci aggodalomra ad okot, mivel a gazdálkodók befejezik a vetést, és elkezdenek fejlődni a növények.
A búza esetében 2023/2024-ben várhatóan szűkülni fog az Egyesült Államok teljes ellátása. Az USDA előrejelzése szerint 1957 óta a legkisebb őszi búza termése lesz az országban. Főleg ezt a fajtát használják kenyérkészítéshez.
Az Egyesült Államokban az őszi búza összes termőterülete azonban 2%-kal nőtt az egy évvel ezelőttihez képest a Közép-Nyugaton termesztett őszi búza megnövekedett termelése miatt.
Európában a malmi búza 2,75 eurós áremelkedés után 234,75 euróba, a kukorica 0,5 eurós árcsökkenést követően 226,5 euróba, a repce 9 eurós lejtmenet hatására 416 euróba, a takarmánybúza pedig 1,25 angol fontos plusz után 183,25 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.