Vegyes mozgásokat lehetett látni a csütörtöki kereskedési napon a terménypiacokon.
Chicagóban a búza 0,5 százalékkal, a repce pedig 4,9 százalékkal drágult, a kukorica 0,4 százalékkal, a szójabab pedig 1,5 százalékkal került kevesebbe, mint előző nap. Európában a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a kukorica és a repce olcsóbb lett.
A kereskedők felkészültek arra a potenciális veszélyre, hogy a pénteki gabonapiaci jelentés a vártnál jobb amerikai növénytermesztési adatokat mutat majd, mivel egész nap értékesítenek, különös tekintettel a kukorica- és szójabab-szerződésekre.
„A hét elején a befektetési alapok felszámolták az árcsökkenésre spekuláló short pozíciókat, de aztán a piac erős gazdálkodói eladásokba ütközött, és az alapok azonnal visszaálltak az eladásokhoz” – mondta Tomm Pfitzenmaier, a Summit Commodity Brokerage munkatársa.
Hirtelen károk
A búza árának emelkedését az oroszországi fagy miatti problémák okozták.
„Oroszország három kulcsfontosságú gabonatermő területe rendkívüli állapotot hirdetett szerdán a májusi fagyokra hivatkozva, amelyek súlyos károkat okoztak a termésben, és csökkenteni fogják az idei mennyiséget” – áll az AgMarket.net közleményében.
A régióban a termést ért széles körben elszenvedett károk korlátozzák a korábban nagy termést váró Oroszországot, amely a világ legnagyobb búzaexportjának forrása.
A várakozásoknak megfelelően
Az Egyesült Államok gabonaexport-értékesítése a The Wall Street Journal által megkérdezett elemzők becsléseinek tartományában maradt. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) tájékoztatása szerint a május 2-án zárult héten a búzaexport összesen 447 100 tonna volt a 2023/24-es és a 2024/25-ös gazdasági évre.
A kukorica értékesítése mindkét gazdasági évben 938 300 tonna, a szójabab értékesítése pedig 433 500 tonna volt. Mindhárom adat a The Wall Street Journal által megkérdezett elemzők becsléseinek tartományán belül van.
Éghajlat
A globális éghajlat várhatóan májusban az El Niño-ról semleges éghajlati rendszerre vált át – közölte a NOAA Klíma-előrejelző Központja. Az ügynökség előrejelzése szerint a La Niña rendszer júniustól augusztusig nagyjából 50%-os, míg július és szeptember között 70%-os valószínűséggel alakul ki.
A természetben előforduló éghajlati mintázat szárazságot okozhat az Egyesült Államok déli részén, heves esőzéseket és áradásokat a Csendes-óceán északnyugati részén és Kanadában.
Kiegyenlített piac
Európában a malmi búza 3,5 eurós plusz után 244,75 euróba, a kukorica 1,25 eurós árcsökkenést követően 202,75 euróba, a repce 4,75 eurós mínusz hatására 475,75 euróba, a takarmánybúza pedig 1,5 angol fontos plusz után 190,5 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
(Kép: Pixabay)