A tengerentúlon inkább mínuszokat, míg Európában pluszokat lehetett látni a csütörtöki terménypiaci kereskedésben. Chicagóban a búza kurzusa stagnált, ám a kukorica 0,1 százalékkal, a repce pedig 1,3 százalékkal lett olcsóbb. A szójabab ára 2,1 százalékkal emelkedett. Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, de a kukorica olcsóbb lett.
Az amerikai szójabab és kukorica határidős jegyzései csütörtökön emelkedtek az amerikai közép-nyugati termésövezetben kialakuló szárazság kapcsán jelentkező aggodalmak miatt, míg a hónap elején a dollár és a nyersanyagpiaci alapok vásárlásainak visszaesése további támogatást jelentett az elemzők szerint.
Az amerikai adósságplafonról szóló törvény elfogadása a képviselőházban támogatást nyújtott a gabonaféléknek, valamint a határidős nyersolajnak és a Wall Street-i részvénypiacoknak.
A szójabab és az új termésű kukorica határidős ügyletei az aszálytól való félelem hírére emelkedtek, ami rontja az Egyesült Államok termelési kilátásait. A klímakutatókból álló konzorcium által készített heti jelentés kimutatta, hogy a Közép-Nyugat termőterületeinek 66%-a szokatlanul száraz volt május 30-ig,
szemben az előző heti 27%-kal.
Ezenkívül az Egyesült Államok Éghajlat-előrejelző Központjának szerdán közzétett legfrissebb havi aszály-előrejelzése azt mutatta, hogy valószínűleg aszály alakul ki júniusban Iowában és Illinois nagy részén, az Egyesült Államok két legjelentősebb kukorica- és szójabab-termelő államában, valamint Indianában, Ohióban és Pennsylvaniában.
Jelenleg a kereskedelem az időjárásra és a kínálatra összpontosít, nem pedig a keresletre”
– mondta Ted Seifried, a Zaner csoport vezető piaci stratégája.
Ha olyan előrejelzést kapunk, amelyikben sokkal több az eső, akkor ez a rali véget ér”
– mondta Seifried.
Kínában a búzatermesztő Henan tartományt várhatóan még több eső éri az elkövetkező napokban, ami megnehezíti a május végi nedves időjárás miatt már megrongálódott gabona betakarítását. Kína a világ legnagyobb búzatermelője és egyben jelentős importőre is.
A kereskedők az Oroszország és Ukrajna közötti fekete-tengeri gabonaexport-paktum miatti aggodalmakat is figyelték. Egy ukrán tisztviselő azt mondta, hogy az ENSZ által közvetített megállapodás végrehajtása nem halad, mert Oroszország blokkolta a hajók regisztrációját az összes ukrán kikötőbe. Az ENSZ aggódik a megállapodás lassú végrehajtása miatt.
Európában a malmi búza 2,5 eurós plusz után 220,75 euróba, a kukorica 3,5 eurós áresést követően 213,5 euróba, a repce 4,5 eurós megugrás hatására 399,75 euróba, a takarmánybúza pedig 3,35 angol fontos plusz után 168,85 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.