Terményárak

Az orosz bizonytalanság és a kínai kereslet növelte az árakat

Agrofórum Online

Határozott emelkedésekkel zárult a hét a terménypiacokon. Chicagóban a búza 4,2 százalékkal, a kukorica 2 százalékkal, a szójabab 0,8 százalékkal, a repce pedig 2,1 százalékkal drágult. Európában mind a négy kiemelt agártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

A chicagói búza ára emelkedést mutatott pénteken, miközben a piaci viták arról szólnak, hogy Oroszország leállítja a búzaexportot, és a határidős kukorica árszintje tovább emelkedett, illetve a kiadós kínai kereslet miatt már második hete zártak pluszban az árak.

A Vedomosztyi orosz gazdasági lap arról számolt be, hogy Moszkva javasolhatja a búza- és napraforgóexport átmeneti leállítását. Később azonban egyes források azt közölték a Reuters hírügynökséggel, hogy Oroszország nem tervezi a búzaexport leállítását, de azt szeretné, ha az exportőrök biztosítanák, hogy a gazdáknak fizetett árak elég magasak legyenek az átlagos termelési költségek fedezésére.

A búza iránt annyire élénk volt az érdeklődés, hogy minden reakció jelentősen felerősödik

– emelte ki Jack Scoville, a The Price Futures Group piaci elemzője.

A kukorica február óta a legmagasabb árat érte el, miután az Egyesült Államok Kínába irányuló exportja megnövekedett. A magánexportőrök újabb 204 000 tonna kukorica értékesítéséről számoltak be Kínának – közölte pénteken az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA). Ez március 14. óta összesen már több mint 2,75 millió tonnát jelent.

Az amerikai kukorica iránti folyamatos kínai keresletet a brazil szezon vége fokozta, mivel Brazília inkább a szójabab exportjára készül, tette hozzá Scoville.

Ez azt jelenti, hogy a mezőgazdasági érdeklődés a világ nagy részéről jelentkezik, és ez megnyilvánul az elmúlt néhány hét árváltozásaiban

– mondta Scoville.

Európában a malmi búza 14,25 eurós plusz után 259,25 euróba, a kukorica 11 eurós áremelkedést követően 253,75 euróba, a repce 20,75 eurós megugrás hatására 457 euróba, a takarmánybúza pedig 9,8 angol fontos plusz után 204 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kukorica ára több hónapos mélypontról pattant vissza

2025. március 29. 11:10

Piaci elemzők szerint a kukorica ára Chicagóban pénteken az elmúlt több mint három hónap legalacsonyabb árszintjére zuhant.

Bizonytalan jövőre készülnek a terménykereskedők

2025. március 22. 11:10

A búzának sikerült a felszínen maradnia, míg többi termény ára csökkent a hét végére, igaz a heti teljesítmény így is plusz mindenhol.

A vámháború árnyékában esett a kukorica ára

2025. március 15. 11:10

Chicagóban a búza ára 1 százalékkal emelkedett. A kukorica 2,3, a szójabab 0,9, a repce pedig 11,4 százalékkal lett olcsóbb.

Mínuszokat hozott a hét a terménypiacokon

2025. március 8. 11:10

Európában a malmi búzáért 4,9, a takarmánybúzáért 1,4, a kukoricáért 3,9, a repcéért 5,5 százalékkal adtak kevesebbet.

Megtalálták a szójafehérje teljes emésztésének kulcsát

2023. augusztus 28. 17:10

A szójabab inhibitorai ellenállnak a természetes és exogén proteázoknak, és megakadályozzák a szójafehérje teljes emésztését. A szójadarában lévő tripszin-inhibitorok inaktiválásának hatékonyabbá és gazdaságosabbá tétele afféle Szent Grál a takarmányiparban.

Megduplázódott a szója vetésterülete Magyarországon

2024. augusztus 29. 08:40

Az agrártárca célja az évi több százezer tonna import szójadara kiváltása, és GMO-mentes takarmánybázis létrehozása.

Kína miatt mérséklődött a szójabab ára

2020. május 20. 05:36

Európában inkább a mínuszok domináltak a következő határidőre, de a hosszabb távú kilátások már biztatóbbak az agrárpiaci termékek területén.

Hat hónapos mélyponton a szójabab ára

2020. március 13. 07:33

A mezőgazdasági termékek árára jelenleg kevésbé figyelnek a világpiacon a nyersanyagok és árupiaci termékek kategóriájában, hiszen az olajpiaci zuhanás hosszú távú hatásai jóval jelentősebbek lehetnek.