Az ukrán gazdaságok csaknem 51 millió tonna gabonát takarítottak be a várt terület 94 százalékáról január 12-ig - közölte a kijevi mezőgazdasági minisztérium pénteken.
A tárca közleménye szerint a gazdálkodók 10,9 millió hektáron takarítottak be termést, a gabonatermés átlagosan 4,7 tonna hektáronként. A közlemény szerint a gazdálkodók befejezték a 2022-es búza- és árpabetakarítást, 20,2 millió, illetve 5,8 millió tonnás eredménnyel.
A teljes mennyiségben 23,5 millió tonna kukorica is szerepelt, amelyet a várható terület 85 százalékáról takarítottak be, hektáronként 6,57 tonna hozam mellett. 2021-ben Ukrajna 32,2 millió tonna búzát és 9,4 millió tonna árpát takarított be. A minisztérium közölte, hogy a termelés 2022-es visszaesését az ország keleti, északi és déli régióiban zajló katonai konfliktusok okozták.
Ukrajna több mint 6 millió hektár területet vetett be őszi búzával a 2022-es betakarításra, de az orosz invázió után nagy területet foglaltak el, és csak 4,9 millió hektárt takarítottak be az ukrán ellenőrzés alatt álló területeken.
A minisztérium közölte, hogy a bevetett terület 99 százalékáról 10,5 millió tonna napraforgómagot, a terület 99 százalékáról pedig 9 millió tonna cukorrépát takarítottak be a gazdák – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
A kormány tájékoztatása szerint Ukrajnában összesen körülbelül 51 millió tonna gabonát takaríthatnak be, a 2021-es rekord 86 millió tonnához képest, az orosz csapatok által okozott földvesztés és az alacsonyabb termés miatt.
A kelet-európai térséggel kapcsolatos hír, hogy a Reuters adatai szerint Egyiptom tavaly a korábbiaknál nagyobb mértékben támaszkodott az orosz búzaimportra, annak ellenére, hogy a gabonaimport jelentősen visszaesett, és diverzifikálták a búzavásárlási forrásokat. Bár Egyiptom Oroszországból származó búzaimportja 6,7%-kal esett vissza 2022-ben, Oroszország részesedése a behozatalban, beleértve az egyiptomi állami gabonafelügyelet és a magánszektor beszerzéseit is, 57%-ra emelkedett a 2021-es 50%-ról.
Ez részben ellensúlyozta az Ukrajnából érkező szállítmányok visszaesését, amely az egyiptomi búzaimport 8,9%-át tette ki, szemben a 2021-es 28%-kal. Az ukrajnai háború megzavarta Egyiptom búzavásárlását, amely a világ egyik legnagyobb felvásárlója, és a kormány tárgyalásokat folytatott olyan országokkal, mint például India, miközben megpróbálta diverzifikálni a fekete-tengeri ellátást.
Oroszország mellett Romániából 35%-kal 1,3 millió tonnára, Ukrajnából pedig 74%-kal, mintegy 845 587 tonnára csökkentek a szállítmányok Egyiptomba. A magánszektor diverzifikálni tudta vásárlásait, ritka szállítmányok érkeztek az Egyesült Államokból, Indiából és Brazíliából a kikötőkbe. Emelkedett a Franciaországból érkező szállítmányok száma is, amely megnégyszereződött 1,26 millió tonnára.
Kiemelt kép: Pixabay