A tengerentúlon inkább mínuszokat, míg Európában határozottan pluszokat lehetett látni szerdán a terménypiacokon. Chicagóban a búza 1 százalékkal ugyan drágult, de a kukorica 0,9 százalékkal, a szójabab 1,2 százalékkal, a repce pedig 0,1 százalékkal lett olcsóbb. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.
Az amerikai búza határidős jegyzésára több mint két hónapja a legmagasabbra emelkedett szerdán, az ukrajnai háború eszkalációjától való félelem miatt, amely megzavarta a döntő fontosságú fekete-tengeri gabonaexportot. Közben azonban csökkentette a nyereséget a globális recessziótól való félelem, amely nyomást gyakorolt a piacra a szélesebb áruszektorban.
A kukorica és a szójabab határidős jegyzésárai lejjebb fordultak, a kőolaj ára hullámzóan alakult, míg a dollár ugrott a várakozásokhoz képest, miszerint az amerikai jegybank jelentős kamatemelést jelenthet be. Az erősebb dollár általában csökkenti az amerikai gabonák globális versenyképességét.
A gabona és a szójabab határidős jegyzésárai a kereskedés elején emelkedtek, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök mozgósítást rendelt el az ukrajnai helyzet miatt, és támogatta Ukrajna egyes részeinek annektálási tervét, utalva arra, hogy kész atomfegyverek bevetésére.
„A geopolitikai feszültségek visszatértek a Fekete-tenger medencéjébe, és Putyin megjegyzései a konfliktus újabb eszkalációjától való félelemhez vezettek, aminek eredményeként ismét kockázati prémiumok árazódnak be a piacokon” – közölte az Agritel tanácsadó cég.
A nyersanyag- és részvénypiacok azonban felpörögtek, miközben a kereskedők mérlegelték, hogy a recesszió hogyan változtathatja meg az áruk iránti keresletet.
„A legtöbb tőzsdei árfolyam negatív tartományban van a recessziós kereskedelmet tekintve, míg a búza ismét javulást mutat a kora reggeli zuhanást követően, mivel a kereskedők aggódnak az ukrajnai kockázatok miatt” – írta Arlan Suderman, a StoneX nyersanyagpiaci vezető közgazdásza ügyféljegyzetében.
Az amerikai jegybank várhatóan harmadszor is emeli irányadó kamatát 75 bázisponttal 3,00-3,25%-ra.
Eközben a kukorica és a szójabab betakarításának kezdete az Egyesült Államokban szezonális nyomást gyakorolt a piacokra. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) a héten közölte, hogy a gazdálkodók az Egyesült Államok kukoricatermésének 7%-át és a szójabab termésének 3%-át takarították be.
Európában a malmi búza 7,75 eurós plusz után 347 euróba, a kukorica 6,75 eurós áremelkedést követően 338 euróba, a repce 5,25 eurós megugrás hatására 580 euróba, a takarmánybúza pedig 5 angol fontos plusz után 282,5 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.