A múlt héten a repce kurzusa 15 százalékkal emelkedett az Egyesült Államokban, Európában viszont 10 százalékkal csökkent. Chicagóban a búza 3,3 százalékkal, a kukorica 6,7 százalékkal, a szójabab pedig 2,7 százalékkal drágult múlt héten. Párizsban a malmi búza 5,4 százalékkal lett olcsóbb, a kukorica viszont 9 százalékkal került többe. Londonban a takarmánybúza kurzusa 1,2 százalékkal emelkedett öt nap alatt.
Chicagóban a repce tonnája 460,89 dollárba került a látványos 15 százalékos heti ralit követően. Egy tonna búzáért 180,36 dollárt adtak a jó három százalékos plusz után. A kukorica a csaknem 7 százalékos áremelkedést követően 287,83 dollárba került tonnánként. A szójabab 584,05 dollárt ért tonnánként a csaknem három százalékos plusz után.
Azokat az áremelkedéseket, amelyek még tavaly kezdődtek Kína felgyorsította azzal, hogy növelte az amerikai mezőgazdasági termékek vásárlását. Január óta a múlt héten volt a legnagyobb vásárlás a kínai importőrök részéről, 1,36 millió tonna amerikai kukoricát vásároltak, amelyet az Egyesült Államok mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) szerint a szeptemberben kezdődő 2021/22-es gazdasági évben szállítanak.
Brazíliában, amely egy rivális beszállító, az előrejelzések továbbra is kevés esőt jósolnak a szárazságtól szenvedő kukoricatermő területeken. A szárazság felveti az ország éven belüli második kukoricatermésének csökkenésének veszélyét, amelyet döntő fontosságúnak tartanak a rövid távú elérhetőség növelése érdekében, az év későbbi amerikai betakarítása előtt. „Nagyobb szükség lenne rá, mint valaha, de nem vagyunk optimisták” – mondta Michael Magdovitz, a Rabobank elemzője.
A kevésbé figyelt agrártermékek mind pluszt hoztak a befektetőknek a múlt héten a tengerentúlon. A zab 2,1 százalékkal, a rozs 8,2 százalékkal, a szójaliszt 3 százalékkal, a szójaolaj 2,5 százalékkal, a cukor 0,2 százalékkal, a kakaó 5,4 százalékkal, a kávé 9,6 százalékkal, a narancslé pedig 4,5 százalékkal drágult.
Európában nem volt ennyire optimista a befektetői hangulat a malmi búza a heti jó öt százalékos mínusz után 243,75 euróba került tonnánként. De még így is jobban jártak a malmi búza befektetői, mint, akik a repcével kereskedtek, hiszen az Investing adatai szerint 10,1 százalékos lejtmenetet követően 540.75 euróba került egy tonna. A kukorica ára viszont 9 százalékkal lőtt ki és egy tonnáért 263 eurót adtak Párizsban. A takarmánybúza tonnája 207 angol fontot ért Londonban, ez heti szinten 1,2 százalékos plusznak felelt meg.