A búza 1,7 százalékkal olcsóbb lett, de a kukorica és a szójabab drágult, igaz mindkettő egy százalék alatti értékkel. Európában a repce drágult, a kukorica ára nem változott, de a malmi búza és a takarmánybúza olcsóbb lett.
A búza tonnánkénti ára a csaknem két százalékos lejtmenetet követően 189,64 dollárra csökkent. A kukorica ára 0,8 százalékkal került lejjebb és 123,85 dollár/tonnás ár alakult ki. A szójabab befektetői sem örülhettek, hiszen a 307,68 dollár/tonnás ár 0,7 százalékos mínusznak felel meg. A repce ára Kanadában szinte nem változott, a 462 kanadai dollár/tonnás árjegyzés 0,06 százalékos minimális emelkedést jelent.
Szakértők szerint a búza ára azért csökkent, mert az exportszállítások gyakorlatilag leálltak az Egyesült Államokból az erős dollár miatt. Közben pedig a főbb európai termelő régiókban az esőzések jót tettek a kilátásoknak, főleg a fekete-tengeri térségben.
A kukorica kis mértékű drágulásával arra reagáltak a kereskedők, hogy Donald Trump amerikai elnök elrendelte a húsüzemek kinyitását azt követően, hogy sokat bezártak a koronavírus-járvány következményei miatt.
„A kukoricának az is jót tett, hogy a friss adatok szerint múlt héten már valamivel többet tankoltak az amerikaiak, mint a megelőző héten. A benzinhez kevert etanol alapanyagát jelentő kukorica piacának jót tehet, ha az ország működése fokozatosan visszatér majd a megszokott kerékvágásba” – mondta Arlan Suderman, az INTL FCStone közgazdásza a Thomson Reuters hírügynökégnek.
Európában, a párizsi árutőzsdén vegyes kép alakult ki. Csak a repce drágult, a kukorica stagnált, míg a malmi búza és a takarmánybúza olcsóbb lett. A malmi búza ára 1,5 euróval a tonnánkénti 194,75 eurós szintre csökkent. Ez egyébként alig magasabb a napon belüli legalacsonyabb értéktől, amely 194,5 euró volt. A napi csúcsot a 196,5 eurós üzletkötések jelentették, összesen 13 983 üzletkötés történt, azaz viszonylag csendes volt a piac. Egy kontraktus 50 tonnás üzletkötést jelent a malmi búzánál. A takarmánybúza ára 1,45 euróval, a tonnánkénti 152,05 eurós értékre ment le. A repce drágult, 5,5 eurós emelkedést követően 379,5 euróba került a tonnánkénti kurzus. A legközelebbi határidőre 165,25 euró/tonnán stagnált a kukorica kurzusa.