Terményárak

Friss adatokra várnak a befektetők

Agrofórum Online

A búza drágult, míg a kukorica és a szójabab csökkent, miközben a piacon a friss amerikai kereslet-kínlati adatokra vártak a szereplők.

A búza 1,8 százalékkal a tonnánkénti 206,8 dolláros szintig drágult, de a kukorica és a szójabab is 0,4-0,4 százalékot vesztett értékéből. Előbbi kurzus a tonnánkénti 151 dollárig, míg utóbbi a 346,5 dolláros szintig húzódott vissza.

Szakértők szerint az árjegyzést egyértelműen azok a várakozások mozgatták, amelyeket az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) ad majd ki a kínálati és a keresleti statisztikákról.

A globális feszültség és a csökkenő amerikai ültetvények táplálták a búza raliját. Míg a szójabab és a kukorica árát azok a friss hírek vitték lejjebb melyek szerint a dél-amerikai rivális termelők földjein pont ideális mennyiségű csapadék várható. Pénteken, magyar idő szerint 17 órakor teszik közzé az USDA friss adatait. Elemzők arra számítanak, hogy a korábban vártnál kisebb kukorica és szójabetakarítások szerepelnek majd az adatokban, míg az őszi búzával elvetett terület nagysága is elmaradhat a korábbi években megszokottól.

„Egy nap van az elemzés közzétételéig és a kereskedők a friss várakozások szerint vették fel pozícióikat. A búza ilyen mértékű, csaknem két százalékos drágulása meglepő, de ennek főleg pénzpiaci okai lehetnek” – nyilatkozta Craig Turner, a Daniels Trading árupiaci elemzője a Thomson Reuters hírügynökségnek.

A legnagyobb búzaimportőr, Egyiptom 300 000 tonna búzát vásárolt Oroszországtól, Ukrajnától és Romániától szerdán. A jelenlegi ár nagyjából 7 dollárral drágább tonnánként az egy hónappal korábbinál.

Egy brazil tanácsadócég, az Agroconsult csütörtökön növelte szójatermési becslését, e szerint rekordszintű 124,3 millió tonnás betakarítás várható ebben a szezonban.

A Kína és az Egyesült Államok között jövő héten aláírandó részleges kereskedelmi megállapodás agrárfejezeteivel kapcsolatban sokan továbbra is izgatottan várják a részletes adatokat. A brazil mezőgazdasági minisztérium egyik tisztviselője szerint az egyezséggel Brazília elvesztheti korábban elért pozícióit a globális piacon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Esetleges béketárgyalások előtti támadásokat áraz a piac

2024. november 21. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a repce olcsóbb lett.

Ukrajna először lőtt ki nagy hatótávolságú rakétákat Oroszországra, és ez felhúzta a búza árát

2024. november 20. 07:40

Európában a malmi búza stagnált, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa viszont mínuszban zárt.

Kilőtt a búza ára Biden lépése miatt

2024. november 19. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Négy mínuszos nap után drágult a búza

2024. november 16. 07:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Komoly gondokat okoz az aszály Romániában

2020. május 24. 08:47

Romániát meglehetősen súlyos aszály fenyegeti. Az ország ennek ellenére továbbra is búzaexportőr marad, valószínűleg körülbelül 3,5 millió tonnával.

Az ünnepi hangulat közben új helyzet alakult ki

2020. január 4. 10:17

Összességében az látható, hogy az év végi gazdaság-politikai események pozitív hatását erősíthetik a fundamentális tényezők is, melyek közül a legnagyobb bizonytalanság a kukorica árának emelkedésében lehet, bár ma az amerikai elemzők még a kukorica jegyzésénél is a vételt ajánlják.

Most erre van szükség: azonnal felvehető nitrogén

2020. április 27. 16:42

Az intenzív növekedési szakaszban a kalászosok számára nélkülözhetetlen a megfelelő mennyiségű felvehető nitrogén!

Az orosz támadásokkal lőtt ki a búza ára

2024. március 19. 14:40

Amerikában vegyes összképet, míg Európában egyértelmű áremelkedést lehetett látni a terménypiacokon.