Amerikában vegyesen mozogtak a terményárak, míg Európában határozott fölénybe kerültek az eladók. Chicagóban a búza és a szójabab is 0,1-0,1 százalékkal lett olcsóbb, közben a kukorica 1,2 százalékkal, a repce pedig 1,7 százalékkal drágult. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.
A chicagói kukorica ára háromhetes csúcsához közeledett csütörtökön, mivel a spekulánsok az áresésre spekuláló, short pozícióikat fedezték, miközben az energiaárak zuhanása aláásta az olajos magvak árának emelkedését – közölték kereskedők és elemzők.
A piacok arra várnak, hogy az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) pénteken negyedéves gabonakészlet-adatokat adjon ki.
Miért próbált a piac egyre feljebb emelkedni az elmúlt napokban? Szerintem csak rövid, short pozíciók lezárásról van szó”
– mondta Tom Fritz, az EFG Group chicagói brókercégének partnere. Ilyen esetben a pozíciót vétellel lehet lezárni.
Fritz rámutatott az árutőzsdei határidős kereskedési bizottságtól származó adatokra, amelyek a múlt héten azt mutatták, hogy a spekulatív befektetők hatalmas befektetési mennyiséget tartottak nettó short pozícióban a kukorica esetében.
Szerinte a piaci helyzet valószínűleg arra sarkallja őket, hogy visszavásárolják a korábban eladott határidős ügyleteket, mivel a kukorica hároméves mélypont közelében lebegett – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
A szójabab piaca nem találja meg a támogatást abból az energiából, amelyet tegnap lehetett látni a szójaolaj kereskedésében”
– mondta Mike Zuzolo, a Global Commodity Analytics munkatársa.
Európában a malmi búza 1,5 eurós mínusz után 239,5 euróba, a kukorica 1,5 eurós árcsökkenést követően 210,25 euróba, a repce 7,25 eurós lejtmenet hatására 445 euróba, a takarmánybúza pedig 1,65 angol fontos mínusz után 190,35 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.