A tegnapi árcsökkenések után alaposan felpattantak a gabonaárak a tengerentúlon. A búza 5,3 százalékkal, a kukorica kurzusa pedig 4,1 százalékkal lőtt ki. A szójabab is drágult, itt 3 százalékos a plusz. A repce 0,5 százalékos árcsökkenése kissé árnyalta a kereskedési nap összképét. Európában is mind a négy fontos agrártermék, a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza is drágult.
A chicagói gabona- és szójabab-határidők szerdán megugrottak, miután az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) meglepte a kereskedőket egy a vártnál kisebb terménykészlet-jelentéssel.
A kínálat mértéke csökkent, miután Kína, a világ legnagyobb szójabab-importőre fokozta az amerikai mezőgazdasági termékek beszerzését ezen a nyáron.
A kukorica készletadata 76,81 millió tonnára, a szójababé 23,35 millió tonnára mérséklődött az adatok szerint a szeptember 1-jével végződő három hónapos időszak alatt. Ez mindkét árucikk számára a valaha volt második legnagyobb nyári mérséklődést jelenti – derül ki a készletjelentéséből. „Egy szűkebb szójabab-készletből lehet ezt követően kiindulni, ami az árak emelkedéséhez vezet” – mondta Terry Reilly, a Futures International vezető elemzője.
Szakértők szerint ezek az adatok és az árak emelkedése azoknak az amerikai mezőgazdasági termelőknek kedveznek leginkább, akik nagy kukorica- és szójabab-termést fognak betakarítani ebben a szezonban. Csütörtökön heti exportértékesítési adatok érkeznek majd, amelyek alapján a kereskedők újabb pozíciókat vehetnek majd fel.
A párizsi árutőzsdén egyértelmű volt a vásárlói fölény, a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza is többe került a nap végén, mint a keddi záráskor. Egy tonna malmi búzáért 197,75 eurót adtak a decemberi határidőre, ami szokatlanul magas, 5,5 eurós kiugrást jelentett. A forgalom is meglehetősen élénknek bizonyult, összesen 54 001 kontraktust kötöttek, ez a hosszabb távú átlagos kereskedési mennyiség jó háromszorosa. Márciusra 192,25 eurót adtak egy tonna malmi búzáért, ami 5 eurós árnövekedés, erre a határidőre 5 eurós a drágulás. A kukorica 3 euróval a tonnánkénti 172,5 eurós szintig drágult. A repce 385 eurós tonnánkénti kurzusa 4,25 eurós pluszt jelentett. A takarmánybúza 3,5 euróval a tonnánkénti 183,7 eurós szintig drágult.