Amerikában mínuszokat, míg Európában áremelkedést hozott a hét első kereskedési napja a terménypiacokon. Chicagóban a búza 2,3 százalékkal, a kukorica és a szójabab pedig 1-1 százalékkal lett olcsóbb. A repce árszintje 0,9 százalékkal emelkedett. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.
Arlan Suderman, a StoneX fő nyersanyagpiaci közgazdásza szerint a kukoricára napközben nyomás nehezedett a piacon, mert Kína lemondta a 327 000 tonna kukorica vásárlását. Megjegyzi, hogy a Kansas City árutőzsdén jegyzett búzának jót tett a Kansas központjában bekövetkezett fagykárokról szóló jelentés
.
Jó látni, hogy a gabona- és olajosmag-árszintek a fizikai piac keresleti és kínálati trendjei alapján mozognak, de ki vannak téve a főbb külső kockázatoknak, mivel a hét utolsó felében, a Federal Reserve ülése előtti kritikus gazdasági adatokhoz jutunk majd”
emelte ki Suderman.
A kereskedők a közép-nyugati májusi időjárás-előrejelzéseket is figyelemmel kísérik majd, bár jelenlegi elképzeléseik szerint a vetési időablak május közepére kinyílik, ami jelentős termést eredményezhet ebben az évben.”
Suderman szerint a héten több olyan gazdasági témában is várhatók új adatok, amelyek befolyásolhatják a Federal Reserve-t, mint például a munkanélküliekről szóló és az első negyedéves GDP-adatok – számolt be az SF agrároldal.
A piac jelenleg arra számít, hogy a Federal Reserve további 25 bázisponttal emeli az irányadó kamatlábat, azért hogy május 3-án 5% fölé kerüljön, de a kereskedőket jobban fogja érdekelni a politikai nyilatkozat vagy az azt követő sajtótájékoztató bármilyen megfogalmazása, amely jelezheti az amerikai jegybank szerepét betöltő szervezet szándékait a közelgő ülésen túl is”
– tette hozzá.
Az Egyesült Államok nagy részén folytatódott a hideg, télies időjárás, fagyokról szóltak jelentések az ország keleti kétharmadának nagy részéről. A hideg, nedves időjárás újabb időszaka jelenleg hegyvidéki havat és heves esőzést okoz a Csendes-óceán parti részeken.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) szerint 2023. április 16-ig a kukorica 8%-át vetették el, ami megelőzi az ötéves 5%-os átlagot. A vetésre nemcsak az Egyesült Államok déli részein került sor, hanem egészen északra Iowa és Illinois területén, ahol kukorica 7%-át, illetve 10%-át vetették el.
Európában a malmi búza 2,5 eurós plusz után 245 euróba, a kukorica 0,25 eurós áremelkedést követően 239,75 euróba, a repce 2,5 eurós megugrás hatására 459 euróba, a takarmánybúza pedig 0,3 angol fontos plusz után 191,85 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.