A szójabab és a kukorica is 0,6-0,6 százalékkal drágult, ám a búza ára 0,4 százalékkal csökkent.
A karácsonyi hét első kereskedési napján még kitart az optimizmus a szójabab piacán, hiszen a tonnánkénti 343 dolláros szintnek megfelelő értékre drágult a szójabab. Viszonylag csendesen folyt a kereskedés, azonban a befektetők optimizmusa alapvetően kitartott. Abban bíznak sokan, hogy Kína konkretizálja majd, hogy mennyi gabonát akar vásárolni az Egyesült Államoktól a közeljövőben.
Bár a budapesti tőzsde a héten csak hétfőn volt nyitva az Egyesült Államokban csak egy nap, a 25. marad ki teljesen ezen a héten. Kedden igaz rövidebb lesz a kereskedési idő a megszokottnál, de 26-án már újra kinyitnak a börzék. Ennek ellenére csendesebb a piac, hiszen nem minden szereplő használja ki ezt az időszakot. Ez egyébként azzal is járhat, hogy az alacsonyabb forgalom mellett megemelkedhet a volatilitás. Azaz az árfolyamok a megszokottól nagyobb kilengéseket mutathatnak, de mivel ezen üzletkötések mögött nincs ott a megszokott kereslet, ezért ezeknek a kilengéseknek nem mindenki tulajdonít jelentőséget.
„Most csendesebb időszak van a piacon, az egyetlen dolog, ami élénkülést hozhat az agrártermékek tekintetében, az az, hogy a kínai importőrök komolyabb szállítási szerződéseket kötnek az amerikai szállítókkal” – mondta a Thomson Reuters hírügynökségnek Ole Houe, az ausztrál IKON Commodities brókercég tanácsadója.
„A kereskedők továbbra is bizonytalanok az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi megállapodás által létrehozott helyzetben. Egyesek szerint az erőteljes áremelkedések valószínűtlenek, mert a következő év elején nagy szállítmányok kerülhetnek a világpiacra Dél-Amerikából” – közölte az Allendale brókercég egyik elemzője.
Közben az Európai Unió Kínába irányuló kivitele elérheti az 1 millió tonnát, amelyhez a francia eladások vezethetnek egyes gabonapiaci források szerint. Kína egyébként a világ legnagyobb búzatermesztője, de a belföldi igényeket így sem tudják fedezni. Ezért több millió tonnát importálnak évente.