Terményárak

Magas a dió termelői ára – Gyümölcs és zöldség agrárpiaci jelentés

Agrofórum Online

A hazai fejes saláta 139 forint/db ára majdnem 40 százalékkal felülmúlta a tavalyi esztendő ugyanezen hetében jellemzőt - olvasható az Agrárgazdasági Kutató Intézet legfrissebb jelentésében.

Az alacsony felhozatal hatására a belföldi karfiol leggyakoribb termelői ára kilogrammonként 255 forintra emelkedett a Budapesti Nagybani Piacon, ami 183 százalékkal meghaladta az elmúlt év 46. hetében jellemzőt.

A törökországi (340 forint/kg) mellett megjelent a kínálatban a Spanyolországból származó citrom (370 forint/kg) is, mindkettő ára 13 százalékkal volt magasabb a 46. héten a tavalyi év ugyanezen hetében mértnél.

A Budapesti Nagybani Piacon a belpiaci dió termelői ára 9 százalékkal volt magasabb (2683 forint/kg) 2014 1-46. hetében, mint egy évvel korábban.

Budapesti Nagybani Piaci körkép

Az alacsony felhozatal hatására a belföldi karfiol leggyakoribb termelői ára kilogrammonként 255 forintra emelkedett, ami 183 százalékkal meghaladta az elmúlt év 46. hetében jellemzőt.

A belpiaci cukkini szezonja hamarosan véget ér, és jövő év áprilisáig kizárólag import termék szerepel majd a kínálatban. A korábbi évekhez hasonlóan folyamatosan emelkedett a cukkini ára, amely a 46. héten 375 forint/ kg volt.

A hazai fejes saláta 139 forint/db ára majdnem 40 százalékkal felülmúlta a tavalyi esztendő ugyanezen hetében jellemzőt. A bécsi nagybani piacon a Magyarországról származó fejes salátát az ausztriaival és az olaszországival együtt kínálták, 0,3-0,5 euró/db áron.

Jégsalátából belföldit (200 forint/db) és spanyolországit (255 forint/db) is értékesítettek a Budapesti Nagybani Piacon a 46. héten. A Lollo tépősaláta két típusát egyaránt 161 forint/db leggyakoribb áron lehetett megvásárolni.

A sóska 300, a spenót 475 forint/kg ára 50, illetve 98 százalékkal magasabb az idei év 46. hetében, mint 2013 azonos időszakában volt.

Belpiaci padlizsánt várhatóan már nem sokáig értékesítenek a reprezentatív nagybani piacon, az elkövetkező hónapokban kínált spanyolországi termék párhuzamosan már jelen volt a 46. héten is. Az Estacom statisztikai szolgálat jelentése szerint a 2013. szeptember 1. és 2014. augusztus 31. közötti időszakban a Spanyolországból exportált padlizsán közel 95 százaléka az EU tagországaiba került. A legnagyobb mennyiséget Franciaországba szállították, Magyarország a 6. helyen állt a sorban.

A törökországi (340 forint/kg) mellett megjelent a kínálatban a Spanyolországból származó citrom (370 forint/ kg) is, mindkettő ára 13 százalékkal volt magasabb a 46. héten a tavalyi év ugyanezen hetében mértnél. Az argentínai citrom jövő évi piacra kerüléséig előreláthatóan e két ország terméke jelen lesz a választékban.

Magas a dió termelői ára

A FAO adatai szerint a dió globális termelése növekvő tendenciát mutat, amely az elmúlt években meghaladta a 3,4 millió tonnát. A legnagyobb diótermelő Kína, ahol az USA agrárminisztériumának (USDA) becslése szerint a termés 15 százalékkal 900 ezer tonnára emelkedett a 2014/2015. gazdasági évben (szeptember- augusztus), és elsősorban belföldön kerül értékesítésre.

A második termelő, Irán (390-450 ezer tonna évente) világpiaci súlya nem jelentős. Az USA a harmadik legnagyobb termelő a világon. A kaliforniai ültetvények felülete 4 százalékkal 117 ezer hektárra bővült, így a dió termése becslések szerint rekordszintet ér el 2014-ben, azaz 11 százalékkal 545 ezer tonnára nő a 2013. évi mennyiséghez képest.
Törökországban a kedvezőtlen időjárás miatt 60 százalékkal 30 ezer tonnára esett a termés 2014-ben az előző évihez viszonyítva. Az ötödik legnagyobb termelő Ukrajna, amelynek éves termése 95 ezer tonna körül alakul. Az ország a második legnagyobb dióbélexportőr az USA után, elsősorban Oroszországba (40 százalék) és a Közel-Keletre szállít. A célpiacok változhatnak az idei évben az orosz-ukrán konfliktus miatt, valamint az Európai Unió és Ukrajna közötti Társulási Megállapodásban rögzítettek (az uniós vámok jelentős részét megszüntették 2014. november 1-jéig) miatt vélhetően növekedni fog a Közösség piacára történő kiszállítás.

Európában a dió ültetvényfelülete az elmúlt évtizedben folyamatosan nőtt. Az USDA adatai szerint az EUban a dió termőterülete 61,4 ezer hektár, a termés 106 ezer tonna körül várható a 2014/2015. gazdasági évben (október-szeptember). A legnagyobb termelők Franciaország és Románia. A Közösség meghatározó dióbélexportőre Románia, ahol a termés 14 százalékkal 32 ezer tonnára emelkedik a 2014/2015. gazdasági évben. Az EU legnagyobb diótermelője, egyben a Közösség legjelentősebb héjasdió-exportőre Franciaország, ahol a tavalyi 33,7 ezer tonnánál több, 34 ezer tonna dió teremhet az idén. A franciaországi diótermés 70-80 százaléka Olaszországba, Spanyolországba és Németországba került az előző években. Az USDA becslése szerint Spanyolországban 14 ezer tonnára nő a dió termése a 2014/2015. gazdasági évben az előző szezon 12,3 ezer tonna kibocsátásához képest.

A világon (és az EU-ban is) a mandula a legjelentősebb héjas gyümölcs, szemben Magyarországgal, ahol a dió termelése dominál. A magyar diófajták jó minőségűek, a méretük kiemelkedő, prémium kategóriába esnek.

A dió az egyetlen héjas termésű, amelynek a külkereskedelmi egyenlege pozitív. Magyarországon a diótermés az 1990-es évek közepén 3 ezer tonna körül mozgott, majd az elmúlt évek telepítéseinek köszönhetően 6 ezer tonna fölé emelkedett. A telepítések hatására a következő 3-5 évben a diótermelés megduplázódhat. A Földművelésügyi Minisztérium és a szakmai szervezetek a diótermesztésre vonatkozóan hosszú távú, tízéves programot dolgoznak ki. Az idei évben a héjas gyümölcsűek termesztési támogatása nemzeti finanszírozású jogcímen 1500 termelő részére több mint 100 millió forintot folyósítottak, a támogatás összege hektáronként 19 936 forint volt, és a támogatást azok a termelők igényelhették, akik mogyoró, mandula vagy dió termesztésével foglalkoznak. A külpiacokon történő értékesítés mellett érdemes a hazai fogyasztás ösztönzésére is több figyelmet fordítani, kutatások bizonyítják, hogy a napi rendszerességgel fogyasztott dió (minimum 40 gramm dióbél) jó hatással van pl. a vér koleszterinszintjének szabályozására, csökkentve a koszorúér-betegség kockázatát.

A KSH adatai szerint a héjasdió-import drasztikusan (19,5 tonnáról 87 kilogrammra) esett 2014 első nyolc hónapjában az előző év azonos időszakához képest. A dióbél behozatala a kétszeresére, 993 tonnára nőtt ugyanebben az időszakban. Románia a háromszorosára, 241 tonnára, Ukrajna 81 százalékkal 686,5 tonnára növelte beszállításait Magyarországra. Ekkora mennyiségben Ukrajnából a korábbi években nem érkezett dióbél hazánkba.

A héjasdió-kivitel volumene jelentősen, 2,3 tonnáról 83,1 tonnára (értékét tekintve 2,6 millió forintról 68 millió forintra) emelkedett 2014 első nyolc hónapjában az előző esztendő azonos hónapjaihoz képest. A kivitel elsősorban Lengyelország, valamint Szlovákia irányába történt. A Lengyeltótiban található 180 hektár dióültetvényből származó termés 95 százalékát héjas formában exportálják. A lengyeltóti diónak biztos piaca elsősorban Németország, Anglia, Svájc, Ausztria és Olaszország felé van. A lengyeltóti dió az amerikai és a francia dió előtt kerül a nemzetközi piacra, mivel november közepéig kiszállítják.

Magyarország dióbélkivitele 850 tonnáról 1,6 ezer tonnára növekedett a vizsgált időszakban, elsősorban az Egyesült Királyság, valamint Németország és Franciaország felé.

A Budapesti Nagybani Piacon a belföldi dióbél kínálata egész évben folyamatos. A hazai dió termelői ára 9 százalékkal volt magasabb (2683 forint/kg) 2014 1-46. hetében, mint egy évvel korábban. Az idén betakarított dióbelet októberben 21 százalékkal magasabb áron kínálták, mint az előző év azonos időszakában.

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet teljes jelentésének letöltése >>>

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A szójabab olcsóbb lett a bőséges brazil csapadék miatt

2024. december 19. 07:10

Európában a malmi búza drágult, de a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa mínuszban zárt.

Még nem árazta a piac a romló orosz búzatermést

2024. december 18. 07:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Emelkedett a kukorica ára az export miatt

2024. december 17. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, de a repce olcsóbb lett.

Olcsóbb lett a búza a globálisan javuló termés miatt

2024. december 14. 07:40

Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, de a kukorica olcsóbb lett.

Élelmiszerek népszerűsítését finanszírozza az Európai Unió

2018. október 23. 14:37

Az Európai Bizottság 172,5 millió euróval (mintegy 55,2 milliárd forint) finanszírozza az uniós agrár-élelmiszeripari termékek népszerűsítését Európában és világszerte – közölte az uniós bizottság.

Ünnepi asztaldíszek – zöldségekből

2024. december 17. 13:10

Ha asztaldísznek „álcázzuk” a zöldségeket, biztos, hogy jól fogynak majd, egészségesebbé téve a sokszor kalóriadús karácsonyi étkezést.

Hajtatott padlizsán palántanevelése

2020. február 18. 04:37

A padlizsán termesztésének egyik akadálya a környezettel szemben támasztott magas igénye. Ilyen tekintetben leginkább a paprikához hasonlít, de még annál is több meleget kíván.

Friss zöldségek termesztése mostoha körülmények között

2020. október 31. 06:34

A farm 17 hektáros területén összesen 160 ezer négyzetméteres fedett térben indul a gazdálkodás a legfejlettebb technológiára építve az Egyesült Arab Emírségekben.