A kukorica 2,1, a szójabab 1 százalékkal, míg a búza enyhén 0,02 százalékkal, de drágult Chicagóban. Párizsban a repce és takarmánybúza kurzusa emelkedett, a malmi búza és a kukorica lejtmenete azonban még nem ért véget Európában.
A kukorica ára a tonnánkénti 147,9 dollárig drágult, míg a szójabab tonnájáért 331,06 dollárnyit adtak a piacon. A búza kurzusa csaknem stagnált, de a 192,58 dollár/tonnás ár enyhe, 0,02 százalékos plusznak felel meg. Ennek azért van jelentősége, mert öt egymást követő napon is mínuszban zárt az árjegyzés. A lélektani kétszáz dolláros árhoz közeli 197,95 dollár/tonnáról indult el a kurzus csökkenése még február 25-én.
A szójabab tonnánkénti ára egyébként napközben 332,3 dollár is volt, ami egyébként öt hetes csúcsot jelent. A szakértők szerint most korrigált kicsit a piac a múlt heti nagy csökkenéseket követően. A lejtmenetet a koronavírus terjedése miatti aggodalmak váltották ki. Az amerikai tőzsdeindexek szintén emelkedtek azután, hogy a 2008-as válság utáni időszak legnagyobb heti zuhanását produkálták múlt héten. A kereskedők szerint az árupiaci emelkedést a dollár gyengülése is segítette hétfőn.
„Nagyon úgy tűnik, hogy a kukorica és a szójabab kurzuscsökkenése kimerült és a búza kereskedésében is vannak olyan jelek, amelyek optimizmusra adhatnak okot” – nyilatkozta Rich Feltes, az RJ O’Brien brókercég elemzési vezetője a Thomson Reuters hírügynökségnek.
A kereskedők továbbra is nagy mértékű kínai szójabab-vásárlásokra számítanak a jövőben a kereskedelmi megállapodás értelmében.
A repce ára is emelkedett Kanadában, a tonnánkénti ár 463 kanadai dollárig ment fel, ami 1,5 százalékos plusz jelent.
A párizsi árutőzsdén vegyes volt a kereskedés összképe. A malmi búza ára a tonnánkénti 186,75 eurós szintre, míg a kukoricák a 165 tonna/eurós értékre csökkent. Előbbi ára 75 eurócenttel, míg utóbbié 50 eurócenttel csökkent. A takarmánybúza és a repce ára azonban emelkedett. Előbbi 1,9 euróval 148,4 euró/tonnára, utóbbi pedig 2,75 euróval 383 euró/tonnára drágult.