A szójabab 2,7, a kukorica 2,6, a búza pedig 1,6 százalékkal zuhant a chicagói árutőzsdén. A repce kurzusa is több mint egy százalékkal csökkent a tengeren túlon. Európában is az eladók domináltak, továbbra is a takarmánybúza jelenti az egyetlen kivételt.
A szójabab ára csaknem három százalékkal, pontosan 2,7 százalékkal zuhant a hét első napján. Egy tonnányi szójabab 303,18 dollárba került így az amerikai árutőzsdén, de korábban a 301,71 dollár/tonnás értéken is kötöttek üzletet. Utoljára tavaly május közepén járt hasonló szinten a kurzus. Az alapanyagok, így az agrártermékek iránti kereslet a gazdaságban is egyre komolyabb károkat okozó koronavírus miatti keresletcsökkenés miatt kerülnek egyre kevesebbe.
„Továbbra is attól tartanak a kereskedők, hogy ezen a héten egyre rosszabb lesz a helyzet a gabonapiacokon” – mondta a Thomson Reuters hírügynökségnek Mark Schultza Northstar Commodity Investment Co. vezető elemzője. A mai mélypont egyébként 2,8 százalékos mínusznak felel meg, ami 2018. augusztusa óta a legnagyobb napon belüli mínusz a szójabab tekintetében. Az agrártermékek árát megint a főbb részvénypiacok zuhanása taszította a mélybe. New Yorkban a vezető tőzsdeindex 11,4 százalékkal zuhant. A szójaolaj egyébként a szójababnál is jobban esett, 4,9 százalékos mínuszt kellett elkönyvelniük a befektetőknek, az ár 2006. októbere óta nem volt olyan alacsonyan, mint most. A szójaolaj kurzusára egyébként jelentőst hatást gyakorolt a nyersolaj piacának összeomlása is. A szójaolajat széles körben használják biodízel-komponensnek a világon, ezért ilyen közvetlen a hatás.
Kanadában a repce ára 1,2 százalékkal a tonnánkénti 448 kanadai dollár/tonnás szintre csökkent.
Európában, a párizsi árutőzsdén szinte mindegyik főbb agrárpiaci termék ára csökkent. A malmi búza kurzusa 2,25 euróval a tonnánkénti 177,25 euróra ment le. A repce befektetői sem örülhettek, hiszen nem kevesebb, mint 17 euróval 335,5 euró/tonnára zuhant az árjegyzés. A kukorica kereskedése is mínuszt hozott, 161 euró/tonnára csökkent az ár, ami 4 eurós értékvesztésnek felel meg. A takarmánybúza jelentette az egyetlen kivételt, az ár 1,15 euróval a 150,65 euró/tonnás szintre kúszott fel.