A szójabab 0,4, a búza 0,7, a kukorica pedig 1,1 százalékkal drágult a chicagói árutőzsdén.
A szójabab kurzusa így a tonnánkénti 346,6 dolláros szintig emelkedett, de korábban a 348,7 dollárosnak megfelelő szinten is kötöttek üzletet. A búza tonnánkénti egységnek megfelelő ára 205,6 dollárig szaladt, de itt is volt kötés magasabban, 208,5 dolláron. A kukorica tonnánkénti ára 154,1 dollárig ment feljebb, de itt a napon belüli csúcs csak 20 centtel volt magasabban.
A kereskedők a kereskedelmi egyezség első szakaszának január 15-i aláírása miatt voltak optimisták. Szakértők szerint számos friss vásárlás is történt a piacon a várakozások szerint a jövőben növekvő kínai vásárlások miatt. A szójabab piacát érinti majd leginkább a szerződés, hiszen Kína a világ legjelentősebb szójabab-importőre. A szójabab árjegyzése a 2018. júniusi szinteken mozog, de ennek megdőlése még messzebb van, hiszen tavalyelőtt májusban 374,6 dolláron járt a tonnánkénti mértékre átszámított kurzus, ami a jelenlegi szinttől kereken 30 dollárra van.
A Peking és Washington közötti egyezség tartalmazza majd Kína azon kötelezettségvállalását, hogy több amerikai mezőgazdasági terméket vásárol idén. Bár a részleteket még nem tették közzé, ami némi bizonytalanságot okoz.
Már több elemző is felhívta a figyelmet, hogy ezen adatok nélkül nem lehet tartós a szójabab drágulás. Matt Wiegand, a FuturesOne brókere is csatlakozott hozzájuk. „A részletek nélkül nem lehet következetesen feltérképezni a piacon várható folyamatokat és az érdeklődés fenntartásához konkrétumokra van szükség” – fűzte hozzá Matt Wiegand, aki szerint a forgalomban élénkülés figyelhető meg az év első napjaiban.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) havi adatait is vártak a kereskedők. A Thomson Reuters elemzői konszenzusa szerint 5,277 millió tonna lehetett az országban novemberben feldolgozott szójabab mennyisége. Az USDA pénteken teszi közzé a gabonafélék és a szójabab heti exportjelentését. Az újév napján tartott munkaszünet miatt a szokásostól egy nappal később.