A búza 0,6 százalékkal drágult, a kukorica 0,7 százalékkal került többe, a szójabab kurzusa pedig 1,7 százalékot szedett magára a tengerentúlon. A repce ára is 1 százalékkal feljebb kúszott Chicagóban. Párizsban a mind a négy fontos agrártermék ára tovább emelkedett, így többe került a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza is.
A chicagói szójabab-határidők négyéves csúcsot értek el csütörtökön, mivel a szárazság Dél-Amerika termőterületein már komoly kínálati aggályokat vet fel az egyre inkább élénkülő kínai kereslet idején. A kukorica és a búza több mint egy heti legmagasabb árszintre ért az erős keresleti és kínálati aggodalmak miatt.
A kukorica- és szójabab ültetését Dél-Amerikában befolyásolja a száraz időjárás, valamint az őszi búza vetését is az Egyesült Államokban és Oroszországban. Mindez a helyzet azzal fenyeget, hogy a bőséges globális készletet csökkenhetnek, mivel Kína irányítja a globális keresleti folyamatokat.
„Ha nem javulnak az időjárási viszonyok Dél-Amerikában, akkor valóban olyan helyzetbe kerülhet a piac, amelyet hosszú ideje nem lehetett látni” – mondta Dan Hussey, a Zaner Group vezető agrárpiaci stratégája.
A heti amerikai exportértékesítési adatok 2,6 millió tonna kukorica nettó árbevételt mutattak a 2020/2021-es gazdasági évre vonatkozóan, ami 16 százalékos növekedést jelent az előző héthez képest és 75 százalék-kal az előző 4 hetes átlaghoz képest, míg a szójabab-értékesítés 1,5 millió tonnára esett vissza Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) szerint ez 6 százalékos mérséklődés heti szinten és 32 százalékkal marad el a négyhetes átlagtól.
A gyengébb dollár és az általánosságban határozottan emelkedő árfolyamok is támogatást nyújtottak a gabonapiacoknak, mivel a befektetők Joe Biden elnöki győzelmére láttak nagyobb esélyt.
A párizsi árutőzsdén kitartott a vásárlói fölény az általános kedvező piaci hangulatban, így a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza is drágult. Decemberre a malmi búzáért már 209 eurót adtak tonnánként, ami 2,25 eurós pluszt követően alakult ki. A forgalom is élénkült valamelyest, összesen 31 223 üzletet kötöttek. Márciusra 37 359 kontraktus jött létre és itt is 2,25 eurós pluszt jelentett a 207,75 eurós tonnánkénti ár. A kukorica 188,25 euró/tonnás záróára 1,5 eurós áremelkedést jelentett. A repce piacán 6 euróval ugrott meg az árszint, amely 402,25 euró/tonnás árjegyzéshez vezetett. A takarmánybúza 10 eurócentet szedett magára és 190 euróba került ezt követően egy tonna a parketten.