Viszonylag csendesen indult a hét az árutőzsdén, mindenki a Kína és Egyesült Államok közötti részleges kereskedelmi megállapodás aláírására vár.
A szójabab ára enyhén csökkent, mindenki arra számít a gabonapiacon, hogy az ezen a héten aláírják az amerikai-kínai kereskedelmi megállapodást és az Egyesült Államokban megtermesztett növények iránti kereslet jelentős mértékben növekszik majd.
Közben a brazil rekordterméssel kapcsolatos várakozások fogják vissza a vevők érdeklődését. A pálmaolaj határidős ügyletek is csökkenést mutatnak a közel hároméves rekordot követően. Ez közvetlen hatást gyakorolt az olajos magvak piacára, például a szójaolajra, amely a szójabab árát is befolyásolja. A 0,3 százalékkal csökkenő szójabab-határidők egyébként 346,3 dolláros tonnánkénti árnak megfelelő kereskedést eredményeztek.
A búza ára is csökkent, 0,7 százalékkal, míg a kukorica kurzusa emelkedett, 0,6 százalékkal. A chicagói piacon a búza és a kukorica irányát döntően az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) pénteken közzétett terményadatai befolyásolták.
„A kereskedők továbbra is figyelemmel kísérik a szerdai kereskedelmi megállapodás aláírásával kapcsolatos híreket” – nyilatkozta az Allendale elemzőház brókere. „Az emelkedés irányába mutatnak a jobb dél-amerikai terménykilátások és az USDA magasabb amerikai kukorica- és szójabab-termelési számai” – tette hozzá. Argentínában és Brazíliában az esőzések kedveznek a földeknek, bár Brazília egyes részeiről már olyan mértékű csapadékról érkeztek hírek, hogy azok hátrányosan érinthetik a betakarítási munkálatokat.
A búza piacán az amerikai őszi búzával kapcsolatos rossz hírek mellett az erős orosz rubellel és a francia sztrájkokkal kapcsolatos jelentések kaptak nagy figyelmet a parketten. Az egyre erősebb rubel miatt az oroszországi búzavásárlások költségei emelkedhetnek, míg a franciaországi közlekedési sztrájkok a szállítási folyamatokban okozhatnak fennakadásokat.