Terményárak

Terményárak: nem javult a keresleti helyzet – az árak tovább csökkentek

Agrofórum Online

Augusztus utolsó hetében nem folytatódott a korábbi korrekció, az árak túlnyomórészt tovább csökkentek.

A terménypiaci árakat továbbra is a kínálat többlete határozza meg, nincs olyan termény-féleség jelenleg a tőzsdei cikkek között, amelynél hiány mutatkozna. A szántóföldi termékek piacát nyomja változatlanul az amerikai-kínai végeláthatatlan vámháború. Ezt az sem tudja ellensúlyozni az USA-ban, hogy Trump elnök óriási támogatási programot ígért az etanol-programban részt vevőknek, de hogy kinek mit, arról még nincsenek konkrét hírek.

Európában a szárazság és a forró időjárás okot adott aggodalomra, de még így sem tudtak az árak megkapaszkodni, változatlanul az értékesítési versenyhelyzet jelenti a fő tényezőt. A versenyhelyzetet jellemzi, hogy a mértékadó és piacbefolyásoló tényezőt jelentő Egyiptom búza vétele során ebben a szezonban először vett francia búzát. A 350 ezer tonnás vétel ára franciaországi kikötőben 193,6 USD/to volt -174,-EUR/to-, ami a fuvarköltségeket is figyelembe véve 215,-USD/to körüli árat jelentett leszállítva. Ez 2-3 USD/to-s árcsökkenést jelent az egy héttel korábbi eredményekhez képest, akkor a fekete-tengeri térségből vett árszint 217 – 218 USD/to között volt.

A helyzetet hosszabb távon is befolyásolni fogja – és ez már érinti itthoni lehetőségeinket is-, hogy a déli félteke várható 2019/20-as terméseredményeit is jobbnak várják most, mint néhány héttel ezelőtt. Ezek közül is az egyik kiemelten fontos hír, hogy Brazília 100 millió tonna fölötti kukoricaterméssel számolhat és ez a 2020. nyári hónapokra is hatást fog gyakorolni.

A jelenlegi áralakulásokat mutatja szokásos diagrammunk is. A korábbi gyakorlatunkhoz képest annyit változtattunk, hogy a Nemzeti Agrárinnovációs Központ Agrárgazdasági Kutató Intézetének Piaci Árinformációs Rendszere által közölt Forint/to-s belföldi termelői értékesítési átlagárakat átszámoltam a napi záróárfolyamon EUR/to-ra, hogy még könnyebb legyen az összehasonlítás.

Az itthoni árak alakulásánál nem tévedés, hogy a búza árszintje meghaladta április-májusban a francia piaci (tőzsdei) árakat, amint azt korábban is jeleztük, a 60.000,-Ft/to fölötti belső árak extrém árszinteket jelentettek. A belső piacunk nem tudja felvenni a teljes termés mennyiségét, így mindenképpen várható volt, hogy a többlet „beárazása” az új termés esetében vissza fog térni az exportpiacok által diktált szintekhez.

A hazai piac talán még a múlt hetinél is csendesebb lett – a belső igények fedezése megtörtént, az értékesítési vagy csak tárolóhely szűke miatti kitárolási kényszerben lévő termelők, árutulajdonosok csökkenteni kényszerültek áraikat.

A piacon jellemző árak így a malmi búzánál ismételten 50.000,-Ft/to alá estek, az euro minőségű áruért alig van azonnali szállítással érdeklődés, ha van, akkor is 46.000,- – 47.000,-Ft/to-s árakról hallani, ami időnként nem is telephelyi, hanem vagonba rakott árat jelent.

A kukorica értékesítése is aktuális, de információink szerint keleti szomszédunkban megint hamarabb indult meg az élet – az elmúlt napokban 41.500,- – 42.000,-Ft/to-s vagonbarakott árat kínáltak, ami a hazai áraknál is 3.000,-  és 5.000,-Ft/to-s csökkenést hozhat. A korábbi 43.000,-Ft/to-s kelet-magyarországi illetve 46.000,-Ft/to-s dunántúli telephelyi árakkal szemben most már ezek legjobb esetben is a beszállított árakat jelentik. Másik tényező, hogy a betakarításkor, október-novemberi szállítási időszakra jószerivel nincsenek vevők, akik érdeklődnek, kérik a 2020. január-márciusi szállítási lehetőségeket is. Ez nem csak tárolási gondot, de pénzügyi csúszást is jelenthet, sok raktár foglalt még, a korábban betakarított terményekkel.

Az olajosmagvaknál változatlan árszinteket jeleznek, de igazán jelentős érdeklődésről nem lehet beszámolni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mélybe lökték az árakat az enyhülő geopolitikai feszültségek

2025. június 28. 11:10

Európában a malmi búza 5,8 százalékot, a kukorica 1,3 százalékot, a repce 6,2 százalékot drágult, a takarmánybúza kurzusa pedig 5 százalékkal zuhant a héten.

Hat százalékkal drágult a kukorica Európában

2025. június 21. 11:10

Európában a malmi búza 2,6 százalékot, a kukorica 5,9 százalékot, a repce pedig 2,1 százalékot drágult, míg a takarmánybúza kurzusa 7,6 százalékkal zuhant ezen a héten.

Alaposan megmozgatta a piacot a bioüzemanyag-bekeverési javaslat

2025. június 14. 11:10

Amerikában inkább emelkedtek, míg Európában csökkentek a főbb terményárak ezen a héten. A gabona határidős ára megugrott pénteken.

A búza ára emelkedett, miután Oroszország visszavágott Ukrajnának

2025. június 7. 11:10

A kukorica kivételével emelkedtek az árak a terménypiacokon ezen a héten. Chicagóban a búza 3,9 százalékkal, a szójabab 1,5 százalékkal, a repce pedig 0,1 százalékkal lett drágább, a kukorica kurzusa 0,3 százalékkal csökkent.

Terményárak: korrekció az árakban, de nem fundamentális okok miatt

2019. március 19. 07:15

Végre megállt az árcsökkenés a terménypiacokon és némi erősödés volt megfigyelhető az árakban, de ez azonban inkább korrekció, mint trendforduló.

Terményárak: átmeneti csökkenés a jegyzéseknél, korrekció az új csúcsok után

2019. június 24. 09:07

Az elmúlt hetek tendenciája folytatódott, a meghatározó továbbra is USA-ban uralkodó időjárás és az emiatt bekövetkezett csúszás, sőt most már lassan véglegessé váló területcsökkenés a kukoricánál és a szójababnál.

Terményárak: felkavarodott az állóvíz – erős áresés a piacokon

2019. augusztus 16. 09:08

Vártuk az USDA augusztusi becslését, jelezték frissítik az USA vetésterületi és várható hozam adatait, de a többség nem azt kapta, mint amit várt.

Terménypiac: a búza áralakulása volt a középpontban

2018. október 31. 05:14

Az árak alakulásában túl sok újdonságot nem hozott a 43. hét, de amit igen, az akár messze mutató is lehet és negatívan érintheti az itthoni helyzetet is.