Magukra találtak az agrártermékek kurzusai a tengerentúlon. A búza 3,8 százalékkal lőtt ki, miközben a kukorica is 2 százalékkal, a szójabab 0,5 százalékkal, a repce pedig 0,2 százalékkal drágult. Európában nem volt ilyen jó a hangulat. Bár a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza is a drágult, de a repce ára csökkent Párizsban.
A chicagói kukorica határidős ára csütörtökön 14 hónapos csúcsra emelkedett, mivel a szárnyaló kínai megrendelések nagyobb exportpotenciált kínálnak az amerikai gabona számára – közölték a kereskedők.
A búza ára az Oroszországban és Argentínában tapasztalható szárazság miatt emelkedett, az időjárás veszélyezteti a búzatermesztési kilátásokat, és a szójabab kurzusa is óvatosan emelkedett, mivel a piac a folyamatos export fennmaradását mérlegelte a dél-amerikai időjárási kilátásokkal kapcsolatban. Az Egyesült Államok 261 000 tonna szójababot értékesít kínai vevőknek.
A kínai kukorica határidős piac szerdán hatéves csúcsra emelkedett, ezzel reményt keltve a kereskedőkben azzal kapcsolatban, hogy az ázsiai ország megújítja az amerikai kukorica beszerzéseit.
„Kína kukoricát importálhat, és ez profitot termelhet, de ehhez a vámok finomhangolására is szükség van” – mondta Don Roose, a U.S. Commodities elnöke.
Eközben az orosz búzatermelő régiókban a szárazság fokozta az aszály sújtotta amerikai síkságon jelentkező aggodalmakat, ez látványosan felemelte a chicagói búza árát. A búza iránti globális kereslet továbbra is erős, Jordánia 120 000 tonna búza felvásárlására ír ki pályázatot, míg Japán 87 110 tonna búzát vásárolt az Egyesült Államoktól és Kanadától.
A párizsi árutőzsdén a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza árának emelkedése ellenére nem volt felhőtlen a befektetők öröme, hiszen a repce kurzusa csökkent. Egy tonna malmi búzáért 206,75 eurót adtak a decemberi határidőre, ami jelentékeny 3,25 eurós pluszt jelentett. A forgalom viszonylag élénk volt, összesen 34 885 üzletet kötöttek a parketten. Márciusra 3 euróval a 205,25 eurós szintig emelkedett a tonnánkénti ár. Erre a határidőre 16 619 kontraktus jött létre. A kukorica ára 4,25 euróval a 184,75 eurós szintig emelkedett. A takarmánybúza 182,7 euró/tonnás ára 1,2 eurós növekedést jelentett. A repce piacán viszont az eladók kerültek fölénybe, a 389 euró/tonnás árszint 1,25 eurós csökkenést követően alakult ki.