Amerikában határozott árcsökkenést hozott a szerdai kereskedési nap, míg az európai záráskor még inkább az eladók domináltak. Chicagóban a búza 1,7 százalékkal, a kukorica 1,1 százalékkal, a szójabab 0,1 százalékkal, a repce pedig 0,4 százalékkal lett olcsóbb az előző naphoz képest. Európában a malmi búza, a kukorica, a repce pluszban, a takarmánybúza kurzusa pedig mínuszban zárt.
Cory Bratland, a Kluis Commodity Advisors fő gabonastratégája a napi kereskedést „hullámzónak” jellemezte, és azt mondta, hogy ha ilyen a kereskedés, az általában azt jelenti, hogy az árak magas szinten vagy mélyponton járnak. Ebben az esetben szerinte az utóbbi látható.
Arlan Suderman, a StoneX fő nyersanyag-közgazdásza felhívta a figyelmet, hogy az Egyesült Államok délnyugati termőterületeinek egyes részein tavaly július óta a legnagyobb eső esett az elmúlt 24 órában.
Az esőzésnek örültek a termelők, bár túl későn jött a környék sok búzaföldje számára, nagy területeken egyszerűen már tönkrementek a növények”
– hívta fel a figyelmet.
Ha valami, az esőzések jobban ösztönözhetik a tavaszi növények vetését az elkövetkező napokban. Ezekben a napokban több eső esik a régióban. Az eseményt követően a térség termőföldjei ismét kiszáradhatnak, bár a hosszabb távú előrejelzési modellek továbbra is kitartanak. Reméljük, hogy a tavasz későbbi heteiben, illetve a nyár folyamán több esélyt látunk esőre, mint az eddigi, aszályosabb időszakban”
– fűzte hozzá Arlan Suderman.
„Eközben a piacok most Oroszország válaszára várnak, miután az ENSZ diplomáciai csatornákon keresztül javaslatot küldött Putyin elnöknek az ukrán gabona-kezdeményezés kiterjesztésére. Egyelőre úgy tűnik az amerikai piacokon, hogy az egyik napról a másikra látható visszapattanásról van szó és tartósabb következtetéseket még korai lenne levonni a szerdai árjegyzések mozgásából.”
Oroszország ENSZ-megbízottja Genfben kijelentette, hogy „nincs igazi előrelépés” a Moszkva által a jövő hónapban lejártnak tekinthető fekete-tengeri gabonaegyezmény kapcsán felvetett kérdések megoldásában.
Ukrajna közben azzal vádolta Oroszországot, hogy blokkolta négy gabonahajó áthaladását fekete-tengeri kikötőiből.
A Kreml többször is kijelentette, hogy a megállapodást május 18-án túl nem újítják meg, hacsak a Nyugat el nem távolítja az akadályokat az orosz gabona- és műtrágyaexport elől.
Európában a malmi búza 0,75 eurós plusz után 243,5 euróba, a kukorica 0,5 eurós áremelkedést követően 239 euróba, a repce 15 eurós megugrás hatására 457,25 euróba, a takarmánybúza pedig 1,75 angol fontos mínusz után 189,95 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.