Chicagóban és Párizsban is mindegyik fontosabb agrártermék ára csökkent a hét utolsó kereskedési napján. Az Egyesült Államokban a búza és a kukorica is 1-1 százalékkal, a szójabab pedig 1,1 százalékot vesztett értékéből. Európában is az eladók dominálták a kereskedési napot.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) pénteki adatai szerint Kínából 456 ezer tonnára vonatkozóan kötöttek szerződést.
A kereskedők most olyan pozíciókat állítottak be a piacon, amelyek az USDA jövő heti havi kínálati és keresleti jelentésével kapcsolatos várakozásaiknak felelnek meg.
„Jelenleg nem jók a növekedési feltételek. Van egy olyan becslés, amely szerint a jövő héten medve, azaz csökkenő piac várható. A politikai feszültségek tovább növekedhetnek. Mindezek a tényezők azt támasztják alá, hogy az árak még alacsonyabbá válhatnak” – hangsúlyozta Brian Hoops, a Midwest Market Solutions brókercég elnöke.
Egy rekord kanadai búza-terméssel kapcsolatos becslés is érkezett a piacra és az oroszországi betakarításra vonatkozó előrejelzések is növekednek. Az ausztráliai helyzet javulása és az amerikai tavaszi búza-betakarítás jó adatai is alátámasztották a globális kínálat bővülésével kapcsolatos várakozásokat.
Párizsban is mindegyik fontosabb agrártermék ára csökkent a hét utolsó napján. A malmai búza kurzusa 1,25 euróval ment lejjebb és 178 euró/tonnás szinten ment hétvégi pihenőre. Átlagosan alakult a forgalom, összesen 14 389 üzletet kötöttek pénteken. A repce árjegyzése 377,25 euróig csökkent, ami 2,25 eurós mínuszt jelentett. A kukoricáért tonnánként 25 eurócenttel adtak többet, ami 164,5 euró/tonnás kurzushoz vezetett. A takarmánybúza 162,65 euró/tonnás záróértéke 90 eurócentes mínuszt jelentette. A kereskedők nem csak rövid, hanem középtávon sem voltak optimisták. A következő határidőn kívül az azt követő hét fontosabb határidőre is szinte mindegyik agrártermék ára csökkent. Egyetlen kivétel volt, a kukorica ára márciusra nem változott, de amúgy pirosban álltak a számok.