Vegyes kép alakult ki a tengerentúli gabonapiacon. A búza ára 0,6 százalékkal csökkent, míg a kukorica 0,9 százalékkal, a szójabab pedig 1,5 százalékkal drágult. Enyhén, 0,04 százalékkal, de csökkent a repce kurzusa. A hétfői rossz hétkezdetet követően viszont zöldbe fordultak az árjegyzések a párizsi árutőzsdén. Mind a négy fontos agrártermék, így a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza is többe került, mint előző nap.
Az amerikai szójabab-határidők kedden négyéves csúcsra értek, mivel a belföldi felhasználók és az exportőrök növekvő kereslete aggályokat vetett fel azzal kapcsolatban, hogy az amúgy is szűkülő készletek valószínűleg tovább csökkenhetnek.
A kukorica ára a harmadik egymást követő kereskedési napon emelkedett a szintén erős kereslet és a vártnál kisebb globális készletek mellett, míg a búza kurzusa két pluszt hozó nap után lefelé ment.
„A szójabab kereskedésében meghatározó a nagyobb amerikai exportértékesítés, főleg Kínában vesznek sokat ebből a termékből. Ehhez adódik az Egyesült Államokon belüli erős szójabab-igények” – mondta Matt Ammermann, a StoneX árupiaci kockázatelemzője. „Ez még a vártnál kisebbre jósolt készletek miatti piaci folyamat” – tette hozzá. Az Országos Olajosmag Feldolgozó Szövetsége hétfőn rekord nagyságú amerikai szójabab-feldolgozásról számolt be.
Eközben elhúzódóik a csapadékmentes időjárás Dél-Amerika egyes részein, ahol a száraz körülmények a közelmúltban megakasztották a szójabab vetését ott fokozódtak az aggodalmak a következő betakarítás méretével és időzítésével kapcsolatban. A későbbi betakarítás valószínűleg hosszabb távon is előnyös lehet az amerikai export számára.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) kedden közölte, hogy a magán exportőrök 195 000 tonna amerikai kukoricát adtak el Mexikónak. Dél-Korea továbbra is nagyobb tételben importál kukoricát.
Európában a vevők uralták a piacot, a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza is drágult. Egy tonna malmi búzáért 210,25 eurót adtak a kereskedők, ami 1 eurós pluszt jelentett a decemberi határidőre. Élénkült a forgalom is, 30 235 kontraktust kötöttek erre a határidőre. Márciusra ezúttal kevesebb, 22 241 üzlet jött létre, itt 25 eurócentes tonnánkénti pluszt jelentett a 209,25 eurócentes árszint. A kukorica 191,5 euró/tonnás árszintje 1,75 eurós, a repce 410,25 eurós/tonnás kurzusa pedig 2,5 eurós erősödés után alakult ki. A takarmánybúza 2,25 eurót szedett magára és 192,3 euró/tonnás árjegyzésen hagyta el a parkettet ez az agrártermék.