Zöldség-Gyümölcs

A kelbimbó megterheli a pajzsmirigyet?

Agrofórum Online

A kelbimbó (Brassica oleracea var. gemmifera), amelyet gyakran „mini káposztaként” emlegetnek, egy rendkívül tápláló és sokoldalú téli zöldség. Bár íze és illata megosztó lehet, a kelbimbó fogyasztása számos egészségügyi előnnyel jár, és sokféleképpen elkészíthető.

A kelbimbó a keresztesvirágúak családjába tartozik. Míg más káposztafélék (például a fejes káposzta) egyetlen nagy fejből állnak, a kelbimbó növénye akár 40 diónyi méretű kis bimbót (kelbimbó „rózsát”) is teremhet. Ezek a bimbók a növény 70 cm magas szárán fejlődnek ki.

A kelbimbót gyakran „Brüsszeli káposztának” is nevezik, ami a származási helyére utal. Az első írásos feljegyzések a 16. századi Belgiumból származnak. A 19. század elején a kelbimbó Franciaországon keresztül eljutott Angliába és Észak-Amerikába is. Ma a fő termesztési területei Hollandia, Franciaország és Nagy-Britannia.

Az immunrendszer erősítése

A kelbimbó kiemelkedően magas C-vitamin-tartalmának (112 mg/100 g) köszönhetően hatékonyan támogatja az immunrendszert, különösen a hideg téli hónapokban.

Antibakteriális hatás

A kelbimbóban található szulforafán, egy másodlagos növényi anyag, erős antibakteriális hatással bír. Ez a vegyület segít elpusztítani a káros baktériumokat, vírusokat és gombákat. Gátolja a Helicobacter pylori szaporodását, amely gyomornyálkahártya-gyulladást vagy akár gyomorrákot is okozhat. Támogatja a gyomor- és bélrendszer egészségét.

Hormonháztartás szabályozása

A kelbimbóban található diindolilmetán (DIM) segíti az ösztrogén szintjének szabályozását. Enyhíti a hormonális problémákat, például a PMS-t, a menopauza tüneteit vagy a prosztata rendellenességeit. Támogatja a hormonális egyensúly helyreállítását, ami hozzájárul a jobb közérzethez és hangulathoz.

Csökkentheti a rák kockázatát

A kelbimbó, akárcsak más keresztesvirágú zöldségek, glükozinolátokat és ezek származékait tartalmazza, például indolokat és izotiocianátokat, amelyek bizonyítottan rákellenes tulajdonságokkal rendelkeznek.

Az antioxidánsok, például a kaempferol, segítenek csökkenteni az oxidatív stresszt, ami a daganatos sejtek kialakulásának egyik fő oka. Kutatások szerint a kelbimbó fogyasztása támogathatja a vastagbél-, tüdő-, nyelőcső-, prosztata- és hasnyálmirigyrák megelőzését.

Támogatja a csontok egészségét

A kelbimbó kiemelkedően gazdag K-vitaminban, amely elengedhetetlen a csontok erősségéhez. Segíti a kalcium felszívódását, csökkenti a csonttörések kockázatát, és erősíti a csontszövetet. Különösen hasznos lehet a menopauza utáni nőknél a csontritkulás megelőzésében.

Kiváló rostforrás

A kelbimbó magas rosttartalma (kb. 4 g/100 g) támogatja az emésztőrendszer működését. Megakadályozza a székrekedést és elősegíti a rendszeres bélmozgást. Táplálja a bélflórát, amely hozzájárul a fizikai és mentális egészséghez. Segít csökkenteni a koleszterinszintet és javítja a szív- és érrendszeri egészséget.

Szabályozza a vércukorszintet

A kelbimbóban található rostok és alfa-liponsav nevű antioxidáns segítenek stabilizálni a vércukorszintet. A rostok lassítják a cukor felszívódását a vérben, elkerülve a hirtelen vércukorszint-emelkedéseket. Az alfa-liponsav javítja az inzulinérzékenységet, ami különösen előnyös lehet cukorbetegek számára.

Gazdag omega-3 zsírsavakban

A kelbimbó növényi eredetű omega-3 zsírsavakat, például alfa-linolénsavat (ALA) tartalmaz.

Az omega-3 zsírsavak csökkentik a gyulladást, támogatják a szív egészségét, és javítják az agyi funkciókat. Bár a kelbimbóban található ALA kevésbé hatékonyan hasznosul, mint a halakban található omega-3, rendszeres fogyasztása különösen azok számára hasznos, akik nem fogyasztanak gyakran halat.

Megterheli-e a pajzsmirigyet?

A keresztesvirágú zöldségekről gyakran állítják, hogy gátolják a pajzsmirigy működését. Azonban egy tanulmány kimutatta, hogy napi 150 g kelbimbó 4 héten át történő fogyasztása nem okozott ilyen problémát. Csak extrém mennyiségű fogyasztás esetén lehet kockázatos.

A legfinomabb az első fagy után

A kelbimbó egy tipikus téli zöldség, amelynek fő szezonja novembertől januárig tart, bár sok helyen már kora ősszel vagy akár tavasszal is elérhető. Azonban igazán finommá az első fagy után válik, mert ilyenkor veszít kesernyés ízéből, és édesebb, lágyabb ízvilágot nyer.

A kelbimbó a hideg időjárásban is gazdag tápanyagokkal lát el minket, ami segít megerősíteni a szervezetünket a téli időszakban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mik azok a fototoxikus növények?

2025. február 5. 09:40

A fototoxikus növények olyan kémiai vegyületeket tartalmaznak, amelyek a bőrrel érintkezve és UV-sugárzásnak kitéve bőrirritációt okoznak.

Egész évben birs: három tipp a tartósításhoz

2025. január 27. 09:10

Az éretlen birsalma optimális körülmények között (0-2 °C) akár 3 hónapig is eltartható.

Kis madár, kis ürülék – kis élelmiszer-biztonsági kockázat

2025. január 26. 14:10

Igen, egy kutatás tényleg erről szól: élelmiszer-biztonsági szempontból nem mindegy, mekkora az ürülék, ami a termőterületre pottyan.

A luffatök akár hazánkban is megterem

2025. január 17. 13:10

A luffatök vagy szivacstök fiatalon ehető, kiszárítva pedig felhasználható a műanyag, ezért környezetszennyező mosogatószivacs helyettesítésére.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! – November

2023. november 9. 05:40

Hihetetlennek tűnhet, de még az idei szeszélyes, nyárias-ködös november is tartogat számunkra idényzöldségeket és -gyümölcsöket. Persze a “kerti asztal” messze nem olyan gazdag, mint szeptember-októberben, de azért még mindig szép számmal választhatunk a szezonális zöldségek közül.

Kelbimbó termesztése: Minden amit tudni érdemes

2022. június 29. 14:36

A káposztafélék családjába tartozó kelbimbó kiváló tápanyagforrás.