Az Egyesült Királyság paradicsomtermelői jelenleg az éves fogyasztás csupán 20%-át képesek előállítani. Dr. Philip Morley, a Brit Paradicsomtermesztők Szövetségének vezetőségi tagja úgy látja, hogy a termesztők meglehetősen derűlátóak a jövőt illetően, és készek a fenntarthatósági elvek mentén kielégíteni a keresletet - olvasható a hortidaily.com-on.
A termesztők 95%-át reprezentáló Szövetség egy új márka- és fogyasztóorientált weboldal fejlesztésével állt elő, azzal a hosszútávú célkitűzéssel, hogy népszerűsítse a fogyasztók körében a brit paradicsomot. Nagy-Britanniában a vásárlók évente körülbelül 500 000 tonna, megközelítőleg 921 millió angol font értékű friss paradicsomot fogyasztanak. Ennek az összmennyiségnek a 20%-át állítják elő a helyi termelők, amely a szezoncsúcsra eléri az 50%-ot is.
Az élelmiszer-biztonság jelentősen fókuszba került a Brexit és a pandémia következtében. A gyakorlat része lett a rövidebb élelmiszerláncok kialakítása a munkahelyteremtés és a helyi közösségek támogatása érdekében. Ez a struktúra segíti az élelmiszerek eredete iránt élénken érdeklődő fogyasztó közönséget is. A Brexit következtében bevezetett importtal kapcsolatos szigorítások is hozzájárulnak a belső termelés fejlesztéséhez, hiszen a behozatal kevésbé gördülékeny.
Az üvegházak építéséhez szükséges magas beruházási költségek (kb. 1 millió font hektáronként) korlátozzák a gyors terjeszkedést. Ennek ellenére a brit termelők készek kielégíteni a keresletet, és kiváló minőségű terméssel állnak elő egész évben, mindezt a fenntarthatósági stratégiák megvalósítása mentén, napelemes rendszerek, geotermikus fűtés, és az újrahasznosított esővíz segítségével. A legújabb számítógépes és szenzoros rendszerek telepítésével történik a termelés szempontjából legkedvezőbb körülmények kialakítása, a növényvédelemben pedig bevetik a biológiai technológiákat.
A Thanet Earth, Flavourfresh, Red Roofs, Glinwell, La Serra, The Green House Growers, R & L Holt nevű cégek ékes példái annak, hogy miként ültethetők a fenntarthatósági elvek az üzletmenetbe. Az egyre innovatívabb termelők jelentős összegeket fektetnek a következő generációs termesztési technológiákba, amelyek lehetővé teszik a növényi biológia mélyebb megismerését. A kiváló minőségű és egészségesebb alapanyagokból készült termékek esetében immár büszkeségként jelenik meg a ,,brit” jelző.