Zöldség-Gyümölcs

10 éve termeszt fügét egy német gazda – itt vannak a tapasztalatai

Agrofórum Online

Egy gazdálkodó Alsó-Szászországban, ami Németország egyik északi tartománya, már több mint 10 éve termeszt sikeresen fügét.

A füge Európa mérsékelt éghajlatú területein is szépen fejlődik és jól terem. Itthon sok helyen megtaláljuk, de már Németországban sem szokatlan a fügeültetvény. Alsó-Szászország pedig, ahol az ültetvény közelében egész nyáron fügétől illatozik a levegő, egyenesen az Északi-tengerrel határos.

A kitartó munka szó szerint gyümölcsöt érlelt

És nem csak üvegházas ültetvényt kell elképzelni, ahol olyan sűrűn állnak a fügefák, mint egy erdőben, mert a füge szabadföldben is megterem. 700 fáról szedik a sokáig egzotikusnak tekintett gyümölcsöt, és könnyen találnak piacot is neki.

Roland Kempf gazdálkodó eredeti foglalkozása asztalos, és a fügék mellett ezt a szakmáját is űzi. Az első fákat 2012 őszén ültették a Hannoverhez közel eső Ahltenben. Az a tél viszont kivételesen hideg volt a régióban, és a növények tövig visszafagytak. Emiatt Kempf majdnem felhagyott a fügével, a növényeket a földig visszavágta, és nem is foglalkozott velük ezután. Aztán májusban nem akart hinni a szemének: a csemeték csodásan kihajtottak. Ennek hatására döntött úgy, hogy ad még egy esélyt a fügeültetvénynek.

Eleinte úgy tervezte, hogy csak szabadtéren termeszti a fügét, de azért Alsó-Szászországban ehhez az ősz nem mindig megfelelő: egy hosszú, meleg időszakban beérik ugyan a füge, de még így sem lesz elég zamatos. Az üvegházban viszont már szeptemberben lehet szüretelni, de sokszor még októberben is elég meleg van a füge beéréséhez.

250 fajtából választották ki a legjobbakat

A 2500 nm-es fóliasátrakban 250-280 fáról szüretelnek, szabadtéren pedig további egy hektáron 500 fa található. Kempf gazda kiemeli, hogy amíg télen nincs –15 oC-nál hidegebb, a fügefák nem fagynak el. Ráadásul mélyen gyökereznek, így a szárazságot is jól bírják. A titok abban rejlik, hogy olyan fajtát kell választani, amely az északabbi területeken is megmarad. Szabadtéren főleg nyáron beérő fajtákat termesztenek, a fóliasátrakban pedig őszieket.

Persze kezdetben a füge nagyon sok munkával járt, ki kellett tapasztalni, mi válik be azon a területen. Mára már 250 fajtát kipróbáltak, és minden évben vannak újabb kedvencek. Az idei egyelőre jó évnek indul, ha az időjárás kedvező marad, hektáronként 2 tonna termésre számítanak, ami egy-egy fán 20-30, de akár 40 kg gyümölcsöt jelent.

Helyben vevőre találnak

A fügét betakarítás után sem utaztatja messzire a gazda: egy részét a saját boltjában, más részét a környékbeli üzletekben értékesíti. Azt mondja, akkora a kereslet a termésre, hogy akár a jelenlegi mennyiség kétszeresét is el tudná adni. Követésre érdemes tehát az üzleti modellje, hiszen a helyi, bio és egzotikus gyümölcs sokak kedvence.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogy a bio tényleg bio legyen: ellenőrizzük a minősítést!

2024. október 10. 12:10

Minden biotermelőnek rendelkeznie kell hivatalos minősítést igazoló okmánnyal. Aki ezt meg tudja mutatni, annak a termékében megbízhatunk.

Ne hagyjuk a gyümölcsöt a földön!

2024. október 10. 09:40

A már emberi fogyasztásra alkalmatlan gyümölcsben található szerves anyag remekül komposztálható, de néhány állat is szívesen csemegéz belőle.

Mi is termeszthetünk pak choit, sőt, el is tehetjük télire

2024. október 6. 08:10

A pak choi vagy bordáskel egy izgalmas leveleszöldség-alternatíva, amelyet érdemes megkóstolni, sőt, a termesztése is egyszerű.

Mihez kezdjünk a megmaradt sütőtökmagokkal?

2024. október 4. 14:40

A sütőtök húsát ezerféleképpen hasznosíthatjuk, azt viszont talán kevesebben tudják, hogy a mag is fogyasztható, és extra egészséges.

Hamarosan kivit termeszthetnek a szőlőskertek helyén

2017. október 10. 10:44

Az egzotikus növény jól bírja az itthoni klímát, ráadásul nem igényel vegyszeres védelmet.