A mindig friss, ropogós, német termesztésű saláták egész éves, vagyis idénytől független termesztése néhány évvel ezelőtt még egyfajta vágyálom volt csupán. Ma már a legújabb hidrokultúrás technológiának köszönhetően az őszi-téli szezonban is egyre gyakrabban találunk helyben termesztett leveles zöldségeket a frissáru-polcokon.
A Vettweissben épülő új, 2,5 hektáros hidrokultúrás üzemben várhatóan az év végére jelennek meg az első téli rajnai saláták – árulta el Elisabeth Graaff, a Rheinlandgemüse Hydro & Co ügyvezető igazgatója, aki a jövőbe mutató projekt motorja.
A fiatal zöldségtermesztő már több éve vezeti szülei Rheinlandkräuter Kft. nevű gazdaságát, így ismeri a szabadföldi fűszernövények és leveles zöldségek termesztését.
– A szabadföldi termesztés számos kihívása miatt – mint például a személyzet, az időjárás szeszélyei, a trágyázás és a vízkészlet –, két évvel ezelőtt merült fel bennünk az ötlet, hogy beszálljunk az üvegházi termesztésbe, ahol a termesztés körülményei jobban ellenőrizhetők. Egyelőre kizárólag a hármas saláta hidroponikus termesztésének szenteljük magunkat, amely ebben a formában egyedülálló a régiónkban – árulta el Graaff.
Nagy értékesítési potenciál a hidrokultúrás fejes saláta számára
A hidroponikus termesztésnél ereszcsatornás rendszert alkalmaznak, amelyben a gyökérlabdás saláták szubsztrát helyett lyukakban állnak, a tápanyagokat pedig az ereszcsatornákon keresztül áramoltatják. Az esetleges vízveszteség így teljesen kiküszöbölhető, és hatékony termesztési folyamat jön létre. Jelenleg azonban a magas energiaköltségek némileg megnehezítik az általános feltételeket.
– Arra számítunk, hogy a beruházások meghozzák gyümölcsüket – folytatta Graaff, aki szerint ez a lépés felvértezi őket a jövőre nézve
A saláták a Vitfrisch eG-n keresztül kerülnek a német élelmiszer-kiskereskedőkhöz. – A német saláták iránt egész évben nagy a kereslet. Ezt a keresletet szeretnénk kielégíteni ezzel a projekttel. Télen komoly piaci előnyünk van az importált árukkal szemben a regionalitás és a rövid szállítási útvonalak miatt. Nyáron a hidrokultúrás termesztés abban különbözik a szabadföldi terméktől, hogy a földtől és mindenféle szennyeződéstől mentes árut hozunk létre, ezért hosszú távon nagy értékesítési potenciált látok a hidrokultúrás salátákban. Meggyőződésünk, hogy a fogyasztók értékelni fogják, hogy egész évben egészséges körülmények között termesztett, ízletes, friss, hazai salátákat vásárolhatnak tőlünk – magyarázta Graaff.
A szabadföldi fűszernövények virágzó piaca
A szülői gazdaság klasszikus szabadtéri termesztése továbbra is fennmarad. – Szilárdan hiszünk abban, hogy a két fő pillér jól kiegészíti egymást – hangsúlyozta Graaff, aki azt is elárulta, hogy a német gyógynövények iránti kereslet a Covid-járvány alatt is elég jól alakult, és a következő szezonra vonatkozó kilátások is meglehetősen pozitívak. – A szabadföldi fűszernövényeink értékesítési ablaka a májustól novemberig tartó időszakra koncentrálódik, a főszezonon kívül pedig tavasszal rebarbarát, télen pedig báránysalátát kínálunk. Összességében magas, folyamatos keresletet látunk a szabadföldi termények iránt, a hidroponikus termesztés pedig további eladásokat fog generálni.