A répa, a gyömbér és a cékla olyan zöldségek, amelyek egész évben kaphatók, és amelyek rendszeres fogyasztása komoly egészségügyi előnyökkel járhat. Kiváltképp, ha időről-időre nyersen kerülnek a tányérunkra.
Íme a 12 legegészségesebb gyökérzöldség, amelyeket érdemes beépíteni az étrendünkbe.
1. Hagyma
A hagyma a legtöbb konyhában mindennapos alapanyagként funkcionál. Magas a rost-, C-vitamin- és antioxidáns-tartalma. Az antioxidánsok olyan vegyületek, amelyek megvédik a sejteket az oxidatív károsodástól, és segítenek megelőzni a betegségeket.
A hagyma fogyasztása számos egészségügyi előnnyel járhat. Egy tanulmány szerint már napi 100 gramm nyers hagyma fogyasztása is jelentősen csökkenti a cukorbetegek vércukorszintjét.
Más kutatások szerint a hagyma erőteljes rákellenes tulajdonságokkal rendelkezik, ezért nagyobb mennyiségű fogyasztása csökkenti a rákos betegségek kockázatát. A hagyma rengeteg ételhez illik: könnyen felhasználható salátákhoz, levesekhez, rántottához, rizses vagy tésztás ételekhez és még sok más fogáshoz.
2. Édesburgonya
Az édesburgonya rendkívül tápláló, rostban, C-vitaminban, mangánban és A-vitaminban gazdag, és számos antioxidáns – köztük béta-karotin, klorogénsav és antociánok – kitűnő forrása. Már napi 4 gramm édesburgonya-kivonat 12 héten át történő fogyasztása javíthatja a vércukorszintet, legalábbis a legfrissebb kutatások szerint.
A-vitamin-tartalmának köszönhetően az édesburgonya erősíti az immunrendszer működését, védelmet nyújt a látásromlás ellen és szebbé teszi a bőrt. Az édesburgonyát megsüthetjük, megfőzhetjük vagy párolhatjuk, minden formában különlegesen finom lesz.
3. Fehérrépa
A fehérrépa lenyűgöző tápanyagprofillal rendelkezik, mivel nagyszerű C-vitamin-, rost-, mangán- és káliumforrás. A C-vitamin segít az immunrendszer erősítésében, a légúti fertőzések, például a nátha tüneteinek csökkentésében és lefolyásának lerövidítésében. Emellett összefüggésbe hozható a gyomor-, mell-, vastagbél- és tüdőrák alacsonyabb kockázatával. A fehérrépa szinte bármilyen receptben helyettesíthető a burgonyával.
4. Gyömbér
A gyömbér antioxidánsokban bővelkedik, köztük egy speciális vegyületben, a gingerolban, amely számos egészségügyi előnnyel rendelkezik. Egy 1278 várandós nőn végzett vizsgálat megállapította, hogy a gyömbér hatékonyan csökkenti a hányingert és a reggeli rosszulléteket.
Emellett csökkenti a fájdalmat és a gyulladásos tüneteket is, a menstruációs fájdalmat, és az osteoarthritisben szenvedő emberek tüneteit. A gyömbér remekül illik a teákhoz, levesekhez, turmixokhoz és pörköltekhez, de szinte bármilyen ételhez pikáns ízt adhat.
5. Cékla
A cékla rengeteg rostot, folsavat és mangánt tartalmaz. Magas a nitrát- tartalma is, ami segít kitágítani az ereket, ezáltal potenciálisan csökkenti a vérnyomást és javítja a szív egészségét.
A cékla fogyasztása javítja a sportteljesítményt és fokozza az agy vérellátását, emellett rákellenes tulajdonságokkal rendelkezik, és lassítja a rákos sejtek növekedését és terjedését. Ha ki akarja használni a cékla egyedülálló egészségügyi hatását, fogyassza nyersen, megsütve, megfőzve vagy párolva.
6. Fokhagyma
A fokhagyma mangánban, B6-vitaminban és C-vitaminban dúskál. Emellett közismert gyógyhatásairól is, amelyeket leginkább az allicin nevű vegyületnek tulajdonítanak, amely akkor szabadul fel, amikor a fokhagymagerezdeket összezúzzák, megrágják vagy felaprítják.
A fokhagyma a kutatások szerint a vérnyomás, valamint az összkoleszterin és a trigliceridek szintjének csökkentésével elősegítheti a szív egészségét.
Az immunrendszer működését is erősíti, mivel kutatások szerint csökkenti a tünetek súlyosságát és segít megelőzni a különféle fertőzéseket. A fokhagyma rendkívül sokoldalúan felhasználható levesek, mártások, köretek és főételek ízének felerősítésére.
7. Retek
A retek gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik, a levelei pedig védelmet nyújthatnak a gyomorfekély ellen. A retek kiváló nassolnivaló. Remekül illik húsokhoz, szendvicsekhez, salátákhoz vagy tacókhoz, mivel tápláló és karakteres ízeket ad az ételeknek.
8. Édeskömény
Az édeskömény kalóriaszegény, de rostban, C-vitaminban, káliumban és mangánban is gazdag. Az édeskömény anetolt tartalmaz, amely elősegíti a vércukorszint csökkentését, és mivel antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, gátolhatja a baktériumok szaporodását. Az édeskömény frissen, sült vagy párolt formában, valamint salátákba, levesekbe, mártásokba és tésztaételekbe főzve is fogyasztható.
9. Sárgarépa
A sárgarépa tele van A- és K-vitaminnal, valamint a legfontosabb antioxidánssal, a béta-karotinnal. A sárgarépa fogyasztása erősíti az immunrendszert és csökkenti a koleszterinszintet. A karotinoidok, például a béta-karotin magasabb bevitele összefüggésbe hozható bizonyos ráktípusok, köztük az emlő-, prosztata- és gyomorrák alacsonyabb kockázatával.
A kutatások szerint a karotinoidok fogyasztása védelmet nyújthat az időskori makuladegeneráció (AMD), a látásvesztés vezető okának kialakulása ellen. A sárgarépa nyersen vagy humuszba mártogatva remek rágcsálnivaló, de megfőzve is felhasználható levesekben, köretként vagy főzelékekben is.
10. Zeller
A zellergumó nagy mennyiségű C-vitamint és foszfort tartalmaz, és kiváló K-vitamin-forrás. Egyetlen egy csészényi (156 grammos) adagban a napi ajánlott érték 80%-át képes biztosítani. A K-vitamin alapvető tápanyag, amely a megfelelő véralvadáshoz szükséges.
Szükséges továbbá az oszteokalcin, egy fehérjehormon működéséhez, amely kulcsfontosságú a csontok egészségéhez. A zeller diós íze és ropogós állaga különösen jól érvényesül a salátákban. Emellett főzve, sütve, sütve vagy pürésítve is felhasználható a burgonya helyett szinte bármilyen receptben.
11. Kurkuma
A kurkuma egy kurkumin nevű vegyületet tartalmaz, amelyről kimutatták, hogy megakadályozza a vérrögképződést, csökkenti a koleszterinszintet és csökkenti a gyulladásos markereket. A kurkumin enyhíti az ízületi fájdalmakat, stabilizálja a vércukorszintet és csökkenti a depresszió tüneteit.
A kurkuma fűszerként széles körben kapható, és sós és édes receptekhez, valamint italokhoz, például a híres indiai, elalvást elősegítő „aranytejhez” egyaránt hozzáadható. A kurkuma jótékony hatásainak kihasználásához a kurkumát érdemes fekete borssal kombinálni, mivel ez utóbbi olyan vegyületet tartalmaz, amely jelentősen fokozhatja a kurkumin felszívódását a bélrendszerben.
12. Burgonya
A burgonya rengeteg rostot, C-vitamint, B6-vitamint, káliumot és mangánt tartalmaz. A főtt és lehűtött burgonyában magas a keményítőnek egy olyan fajtája, amely emésztetlenül halad át az emésztőrendszeren, és hozzájárul a jótékony bélbaktériumok táplálásához.
Arról nem is beszélve, hogy a főtt burgonya hihetetlenül laktató étel, hosszabb ideig teltségérzetet biztosít, ami elősegítheti a fogyást. Kerüljük azonban a sült burgonya vagy a feldolgozott burgonyás készítmények fogyasztását, amelyeknek gyakran magas a zsír-, só- és kalóriatartalmuk, ugyanakkor kevés tápanyagot tartalmaznak. Inkább válasszunk olaj nélkül héjában sült, főtt vagy párolt burgonyát, hogy a lehető legtöbb tápanyaghoz jussunk.