Zöldség-Gyümölcs
Zöldség-Gyümölcs

Hozamfokozás napelemek segítségével

Hozamfokozás napelemek segítségével

Agrofórum Online

A Romande Energie és Agroscope együttműködve az Insolight-tal napelemes rendszert épített ki a francia Valaisban egy új agrotechnikai megoldás (insolagrin) tesztelése érdekében. A kezdeményezést a Svájci Szövetségi Energiaügyi Hivatal (OFEN) támogatta.

A projektben az installáció potenciális hozamra gyakorolt kedvező hatásainak vizsgálata mellett cél az energiatermelés hatékonyságának felmérése is.

A napelemmodulok szerkezetüknek köszönhetően energia-raktározó (E-MODE), illetve fényáteresztő módba állíthatók (MLT-MODE), mely az árnyékolásnak köszönhetően lehetővé teszi a forró nyarak során a túlzott besugárzás okozta kedvezőtlen hatások kiküszöbölését.

2021 júliusától a Conthey területén elhelyezkedő Agroscope kísérleti központban málna- és szamócaállományban helyettesítik ezzel a megoldással a polietilén fóliás alagutakat, bizonyítandó a mezőgazdasági termelés és elektromos energiatermelés párhuzamos kivitelezhetőségét.

Az összegyűjtött eredmények segítenek az ilyen típusú létesítmények költséghatékonyságának felmérésében és a pénzügyi kilátások tisztázásában is. Az OFEN által támogatott megoldást négy éven keresztül tesztelik 165 m2 alapterületen, amelynek célja, hogy érdemi eredményeket nyújtson, lehetővé téve a jövőbeni nagyszabású telepítések tervezését. A bogyós gyümölcsök takarásban történő termesztése lehetővé teszi a gyümölcs hozamának és minőségének javítását, miközben csökkenti a gombás megbetegedések valószínűségét is.

Svájc energia-stratégiája szerint 2050-re tervezi a szén-dioxid-semlegesség elérését, mely cél megvalósításában az új technológia nagy segítséget nyújthat.

Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9337814/growing-berries-under-solar-modules-instead-of-polytunnels/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egészségesek a fagyasztott zöldségek?

2024. július 6. 14:10

A fagyasztott zöldségekkel kapcsolatos kísérletekben azt vizsgálták, csökken-e a tápértékük a friss termékekéhez képest.

Reped a betakarítás előtt álló cseresznye a rengeteg eső miatt Spanyolországban

2024. július 3. 08:40

A pár napon belül lehullott 80-100 mm csapadék miatt 12 ezer tonna cseresznye repedhet eladhatatlanná közvetlenül a betakarítás előtt.

A túlzott esőzések hatásai gyümölcstermő növényeinkre

2024. június 29. 08:10

Mindig hasznosak az esőzések? Milyen csapadékformák ideálisak, mire van szüksége a gyümölcsöseinknek? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.

Biotermékeket termesztenek az ukrán frontvonal mellett

2024. június 27. 13:10

Aki teheti, elmenekül a háború sújtotta ukrán régiókból, mégis vannak gazdák, akik maradtak, és a lakosságot friss terményekkel látják el.

Mikor kell a cserepes szamócák és málnák földjét cserélni?

2023. március 14. 04:36

Milyen gyakran, és mikor kell a cserepes szamócák és málnák földjét cserélni?

Ritka kártevő: a málna-viaszos pajzstetű (Atrococcus bejbienkoi)

2023. november 8. 10:10

Magyarország melegebbre és szárazabbra fordult klímája nem kedvez a málnatermesztésnek. Jelentős a munkaerőigénye, amelynek döntő hányada a szedési időszakban jelentkezik. Ezekre a gondokra visszavezethetően a hazai gyümölcs árban nem versenyképes az importból származó termékkel. Ezeknek a kedvezőtlen hatásoknak a következménye, hogy a málna országos termőterülete folyamatos csökken. 2022-ben Magyarországon az ültetvényben termesztett málna termőterülete csak 101 hektár volt.

Milyen kártevők élnek a málna vesszőiben?

2020. február 27. 05:38

Gy. Adrienne kérdése: Megmetszettük a málnáinkat. Egyes vesszőkben apró lárvákat találtunk. Milyen rovarkártevői vannak a málnának, amik a málna hajtásaiban élnek?

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (7. rész)

2019. december 22. 10:18

A hazánkban 2013-óta jelenlevő foltosszárnyú vagy pettyesszárnyú muslica inváziós kártevőnek számít. Közeli rokona az őshonosnak tekinthető ecetmuslicának, de ennek ellenére igen veszélyes légyfélének számít.