A Romande Energie és Agroscope együttműködve az Insolight-tal napelemes rendszert épített ki a francia Valaisban egy új agrotechnikai megoldás (insolagrin) tesztelése érdekében. A kezdeményezést a Svájci Szövetségi Energiaügyi Hivatal (OFEN) támogatta.
A projektben az installáció potenciális hozamra gyakorolt kedvező hatásainak vizsgálata mellett cél az energiatermelés hatékonyságának felmérése is.
A napelemmodulok szerkezetüknek köszönhetően energia-raktározó (E-MODE), illetve fényáteresztő módba állíthatók (MLT-MODE), mely az árnyékolásnak köszönhetően lehetővé teszi a forró nyarak során a túlzott besugárzás okozta kedvezőtlen hatások kiküszöbölését.
2021 júliusától a Conthey területén elhelyezkedő Agroscope kísérleti központban málna- és szamócaállományban helyettesítik ezzel a megoldással a polietilén fóliás alagutakat, bizonyítandó a mezőgazdasági termelés és elektromos energiatermelés párhuzamos kivitelezhetőségét.
Az összegyűjtött eredmények segítenek az ilyen típusú létesítmények költséghatékonyságának felmérésében és a pénzügyi kilátások tisztázásában is. Az OFEN által támogatott megoldást négy éven keresztül tesztelik 165 m2 alapterületen, amelynek célja, hogy érdemi eredményeket nyújtson, lehetővé téve a jövőbeni nagyszabású telepítések tervezését. A bogyós gyümölcsök takarásban történő termesztése lehetővé teszi a gyümölcs hozamának és minőségének javítását, miközben csökkenti a gombás megbetegedések valószínűségét is.
Svájc energia-stratégiája szerint 2050-re tervezi a szén-dioxid-semlegesség elérését, mely cél megvalósításában az új technológia nagy segítséget nyújthat.