27℃ 19℃
július 7. Apollónia, Vilibald, Bene
Zöldség-Gyümölcs

Így védd meg a kiskertedet a jégesőtől!

Agrofórum Online

Az Országos Jégkármérséklő Rendszer már többször is bizonyította, hogy hatékonyan képes megvédeni a szántóföldeket, ültetvényeket. De ki törődik a kiskertekkel?

2018-ban kezdte meg működését az Országos Jégkármérséklő Rendszert (JÉGER), amelynek riasztási időszaka minden évben április 15-étől szeptember 30-áig tart. A hazánk területén lévő 986 generátorra épül, amelyekből 221 automata és 765 manuálisan indítható.

Idén június második felében alakult ki először olyan extrém időjárás, amely alaposan próbára tette a rendszert. De az ismét jól vizsgázott, hiszen 14 vármegyében hirdettek legmagasabb fokozatú jégveszélyességet, ám azoknak csupán harmadában volt ténylegesen jégeső. Ezeket a jégveréseket a határon túlról érkező zivatarok, illetve szupercellák okozták, vagyis a Magyarországon működő jégkármérséklő rendszerrel nem lehetett védekezni ellenük.

A szántóföldek, ültetvények tehát már rendelkeznek hatékony védekezési lehetőséggel – de mi a helyzet a kiskertekkel, házikertekkel? Országos szinten nem nagy csapás, ha egy család veteményesét elpusztítja a jég, de természetesen az elszenvedő feleket mindez súlyosan érinti.

Az Édenkert.hu oldal összeszedte, hogyan, milyen megoldásokkal tudja bárki megvédeni a maga kis „birodalmát”. Érdemes a régi öregek megfigyelésen alapuló módszerét is alkalmazni, ha ugyanis nyáron a szürke fellegekben vannak kisebb-nagyobb fehér, szinte csillogó felhőfoltok, az jégfelhőt jelez.

Ilyenkor gyors ponyvás, fóliás takarással lehet védekezni, ám sokkal eredményesebbek lehetünk, ha előre felkészülünk a veszélyre. A cseresznye nagyságú (13–18 mm-es) jégdarabok már komoly károkat okozhatnak a kertekben, tehát nem tanácsos félvállról venni a dolgot.

A védekezés történhet a növények fölé húzott jégvédő (Rashel) hálóval, masszív támrendszerrel megtámogatva, nehogy az erős szél összedöntse. A kiemelt ágyásoknál akár fakeretes védőhálót is használhatunk, amellyel még a napfény elleni árnyékolás is megoldható. Hatékony lehet a fóliaalagút is, de ebben az esetben is célszerű úgy kialakítani a rendszert, hogy a szél ne rongálhassa meg.

(Fotó: LoraPalner/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dinnye, csak hazai? Most tényleg ellenőrzik!

2025. július 2. 13:10

Nem csak az íz számít: az NKFH országos ellenőrzéssorozata garantálja, hogy a dinnye valóban hazai és szabályosan címkézett legyen.

Savanyításra tökéletes: káposztafajták Horvátországból

2025. június 9. 15:10

Kiváló íz, jó tárolhatóság és savanyíthatóság: ezek a káposztahibridek ideálisak a késő őszi termesztéshez.

Brokkolihiány a klímaváltozás miatt

2025. május 28. 14:10

Az enyhe tél és a spanyol árvizek miatt idén kevesebb brokkoli és karfiol kerülhet a brit boltokba – figyelmeztetnek a termelők.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

Lehet valamit tenni a jégeső okozta kár ellen a kertben?

2024. június 23. 04:37

Tehetek valamit a jégeső okozta kár ellen a kertemben? Vagy a károsodott növényeken már nem tudok segíteni? Sokféle növényt ért az égi áldás.

Viszlát, jégeső! - Május elsejétől már működik a jégkármérséklő rendszer

2018. május 1. 07:10

A felhasznált ezüst-jodid a természetben is megtalálható, elenyésző mennyiséget használnak, és nincsen ismert mellékhatása.

Veszélyes időjárási jelenségek

2024. július 23. 05:40

A hirtelen kialakuló vagy nagy kárt okozó időjárási jelenségek közül a legfontosabbak az árvíz és a jégeső, de érdemes olyan különleges jelenségekről is beszélni, mint a tornádó és a gömbvillám.

Mi lesz a jégveréssel letarolt állományokkal? – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. június 11. 17:10

Az őszi kalászos gabonák érése felgyorsult, az árpa az aszályos tájegységekben aratásra érett, de a búza is a viaszérés állapotában van.