Zöldség-Gyümölcs

India, Mexikó és Kína a legnagyobb citromtermesztők

Agrofórum Online

India a legnagyobb citromtermesztő ország a Földön, Mexikó a második, a harmadik helyet pedig Kína szerezte meg a rangsorban.

Egy év alatt 3,48 millió tonna citromot termesztettek Indiában, amely első ebben a rangsorban a világon. A citromtermelői világranglista dobogójára Mexikó és Kína fért még fel 2,7 millió és 2,66 millió tonnával. Argentína negyedik 1,9 millió tonnával, Brazília pedig ötödik 1,51 millió tonnával – derült ki az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO 2019-es évre vonatkozó adataiból, amelyek alapján a Maps of Countries Instagram-oldal készített infografikát. A TOP 10 mezőnyének második felében már egyik országnak sem sikerült elérnie az egymillió tonnás termelési szintet. Ebbe a mezőnybe Törökország, az Európai Unió tagországai közül a legtöbb citromot termelő Spanyolország 885 ezer tonnával, az Egyesült Államok, Dél-Afrika és Irán fért még be.

TOP 10 citromtermelő ország (tonna)

A legtöbb citromot exportáló ország a termelők közt második Mexikó, amely több mint 766 ezer tonnát ad el külföldi vevőknek. Második Spanyolország 740 ezer tonnával. A harmadik helyen Törökország áll 471 ezer tonnával, őket Dél-Afrika követi 350 ezer tonnával. Az exportlistán az ötödik helyen álló Argentína 232 ezer tonna citromot értékesít külföldön. Az exportlista TOP 10-mezőny második felében Hollandia, az Egyesült Államok, Brazília, Egyiptom és Chile található. Hollandia importból exportálja tovább a 214 ezer tonnás mennyiséget, amellyel a listán szerepel.

A legtöbb citromot importáló ország tízes listáján az Egyesült Államok az első 793 ezer tonnával. Hollandiában a második legnagyobb a behozatal 254 ezer tonnával, majd Oroszország következik 226 ezer tonnával. Ezután jön Németország 212 ezer tonnás importtal. Az ötödik helyen Franciaország áll 163 ezer tonnás citrom-behozatallal. Az importlista 6-10 helyein az Egyesült Királyság, Irak, Olaszország, Szaúd-Arábia és Kanada sorrend alakult ki 2019-ben a FAO adatai szerint.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mik azok a fototoxikus növények?

2025. február 5. 09:40

A fototoxikus növények olyan kémiai vegyületeket tartalmaznak, amelyek a bőrrel érintkezve és UV-sugárzásnak kitéve bőrirritációt okoznak.

Egész évben birs: három tipp a tartósításhoz

2025. január 27. 09:10

Az éretlen birsalma optimális körülmények között (0-2 °C) akár 3 hónapig is eltartható.

Kis madár, kis ürülék – kis élelmiszer-biztonsági kockázat

2025. január 26. 14:10

Igen, egy kutatás tényleg erről szól: élelmiszer-biztonsági szempontból nem mindegy, mekkora az ürülék, ami a termőterületre pottyan.

A luffatök akár hazánkban is megterem

2025. január 17. 13:10

A luffatök vagy szivacstök fiatalon ehető, kiszárítva pedig felhasználható a műanyag, ezért környezetszennyező mosogatószivacs helyettesítésére.

Biztos termelői üzlet – Európa várja a jó minőségű magyar pattogatni való kukoricát

2018. február 14. 11:14

Hazánkban a 70-es évek óta van érdeklődés a pattogatni való kukorica iránt, melynek minősége ma megelőzi az amerikai, az argentín és a francia minőséget.

A szabványok megnövelik a sertéshús előállításának költségeit

2023. június 17. 08:07

Elemzők szerint az Európai Unió sertéshústermelése 2023-ban második éve esik vissza, így a kumulált csökkenés 10 százalék körülire mérséklődhet, és a termelés tovább csökkenhet a következő években.

Mexikó uralja az avokádópiacot

2021. február 27. 04:36

Egy év alatt 2,3 millió tonna avokádót termesztettek Mexikóban, amely első ebben a rangsorban a világon.

Több gabonát és gabonakészítményt exportáltak az országból

2024. május 15. 11:10

Nőtt az exporttöbblet, javult a külkereskedelmi mérleg februárban, főleg a gabonának és gabonakészítményeknek köszönhetően.