Zöldség-Gyümölcs

Irán és az USA a két legnagyobb pisztácia-termelő

Agrofórum Online

Irán és az Egyesült Államok fej fej mellett a két legnagyobb pisztáciatermesztő ország a Földön, Kína a harmadik helyet tudta megszerezni a rangsorban, de jelentős a lemaradásuk.

Egy év alatt 338 ezer tonna pisztáciát termesztettek Iránban, ezzel világelsők lettek ebben a rangsorban. Az előnyük csak 2155 tonna a második helyezett Egyesült Államokhoz képest, ahol 336 ezer tonna pisztácia termett egy év alatt. A pisztáciatermelői világranglista dobogójára Kína fért még fel 106 ezer tonnával. Törökország a negyedik 85 ezer tonnával, Szíria pedig ötödik 32 ezer tonnával – derült ki az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO 2019-es évre vonatkozó adataiból, amelyek alapján a Maps of Countries Instagram-oldal készített infografikát. A TOP 10 mezőnyének második felét egy afrikai ország, Madagaszkár indítja 4642 tonnával. Hetedik helyen Tunézia áll 3109 tonnával, majd Afganisztán következik 2755 tonnás pisztáciaterméssel. A TOP10 mezőnyét Ausztrália és Kirgizisztán zárja 1559 és 1073 tonnás mennyiséggel.

TOP 10 pisztácia termelő ország (tonna)

A legtöbb pisztáciát exportáló ország a termelők közt második Egyesült Államok 230 ezer tonnával, majd a termelők közt első Irán következik 78 ezer tonnás kivitellel. A harmadik helyen Hong Kong áll 67 ezer tonnával, ők importból adják el tovább a pisztáciát. A negyedik helyen Törökország jön 16 ezer tonnával. Az exportlistán az ötödik helyen álló Egyesült Arab Emirátusok 11 ezer tonna pisztáciát értékesít külföldön, ezt Hong Konghoz hasonlóan importból szerzik be. Az exportlista TOP 10-mezőny második felében Németország, Törökország, Belgium, Hollandia, Madagaszkár és Afganisztán található.

A legtöbb pisztáciát importáló ország tízes listáján Kína az első 113 ezer tonnával. A már említett Hong Kongban a második legnagyobb a behozatal 65 ezer tonnával, majd Németország következik 45 ezer tonnával. Ezután jön Olaszország 18 ezer tonnás importtal. Az ötödik helyen India áll 17 ezer tonnás pisztácia-behozatallal. Az importlista 6-10 helyein Törökország, Spanyolország, az Egyesült Arab Emírégek, Belgium és Szaúd-Arábia sorrend alakult ki 2019-ben a FAO adatai szerint.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fekete retek: epeproblémákkal nem javallott!

2024. november 5. 13:10

A fekete retek a modern étrendben ugyan kevésbé jelentős zöldségként szerepel, ám az emésztési panaszok és a köhögés elleni gyógyhatása miatt mindmáig népszerű.

Ettől különleges az elefántfokhagyma

2024. november 4. 07:10

Az elefántfokhagyma sokkal lágyabb ízű és lédúsabb, ezért nem tudja kiváltani teljes mértékben sütés-főzés során az intenzív ízű fokhagymát.

Édesburgonyából is készíthetünk szeszes italt

2024. október 30. 06:40

A Juranggae 60% rizst és 40% lila édesburgonyát tartalmaz, és hagyományos lepárlási módszerrel készítik, mesterséges adalékanyagok nélkül.

Ültetőgödör: hogyan alakítsuk ki megfelelően?

2024. október 29. 17:10

Megtörtént a facsemete kiválasztása, és most hazavisszük az ültetésre kiszemelt növényt. Ahogy az egészséges facsemete kiválasztása sem egyszerű művelet, úgy a fa gyökérzetét befogadó ültetőgödör kialakítása is körültekintést igényel. Videónkban Sipos József szaktanácsadó javaslatait mutatjuk be nézőinknek.

Pisztáciát Magyarországon? Ez vicc?

2022. szeptember 22. 15:33

Habár még nem vagyunk elég sivatagosak a pisztácia számára, úgy tűnik, hazánkban is vannak lelkes próbálkozók: övék a szerencse?

A pisztácia lehet az egyik új kultúránk?

2024. október 1. 10:40

Úgy tűnik, a pisztácia termesztésére egyre több lehetőségünk nyílik hazánkban is. Vannak gazdálkodók, akik kísérleti jelleggel már belekezdtek a kultúra termesztésébe.