Már-már átlátszó küllemének köszönhetően valóban úgy néz ki, mint a jég, de a húsa puha, édes, lédús és roppant egészséges. Vajon mi teszi ezt a ritka indiai gyümölcsöt szuperélelmiszerré?
Ez a ritka tengerparti gyümölcs Tamil Nadu és Maharashtra régióiban, valamint Kelet-India több részén is megtalálható. Bár angolul Ice Apple-nak, vagyis jégalmának nevezik (vélhetően a meghámozott termés jeges-almaszeletnek tűnő külleme miatt), magyar megfelelője a Palmira-pálma.
A fa kókuszdiószerű termése kissé lapítottan gömbölyded, 12-20 centiméter átmérőjű, és általában 3 magja van. Ezek tényleg úgy festenek, mint a jégdarabok, ráadásul szögletesek is, ami még inkább a jéghez teszi őket hasonlatossá.
A jégalma Marathi és Hindi nyelven Tadgola, Tamil nyelven pedig Nungu néven is ismert. Hűsítő hatású finomság, India tengerparti régióinak jellegzetes nyári gyümölcse. A termés külső héja nagyon hasonlít a zsenge kókuszdióéra, de ami szupergyümölccsé teszi, az a tápanyagokban gazdag összetétele.
Egészségügyi szakértők szerint ez a gyümölcs:
- Tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal, kalciummal, fitonutriensekkel és szénhidrátokkal.
- Ezen kívül magas rost-, fehérje-, A-, C-, E- és K-vitamin-, vas-, cink-, foszfor- és káliumtartalommal rendelkezik.
- Erősíti az immunrendszert.
- Fogyasztása segíthet az anyagcsere „felpörgetésében”, ami tovább javítja az emésztést és a méregtelenítési folyamatokat.
- A benne lévő élelmi rostok és a magas fehérjetartalom egyaránt hozzájárulnak a hatékony testsúlycsökkentéshez.
- A jégalma természeténél fogva kiválóan elősegíti a megfelelő hidratációt.
- A gyümölcs rosttartalma telítettséget biztosít, és hozzájárul az emésztés és a bélrendszer egészségének javításában.
- A gyümölcsben található élelmi rostok hashajtó hatásúak is, így enyhítik a székrekedéses és aranyeres panaszokat.
- Végezetül, a gyümölcs alacsony kalóriatartalmú összetétele miatt könnyedén beilleszthető a diétás étrendbe.
Hazánkban is kapható „jégalma” elnevezésű konténeres almafa, de ez „hagyományos” alma, nem a kelet-indiai „csodagyümölcs”. Így aki arra vár, hogy kipróbálja ezt a különleges csemegét, még egy picit várnia kell, amíg a többi egzotikus gyümölcshöz hasonlóan ez is megveti majd kis hazánkban a lábát.
(Fotó: gaetanlanthier/Pixabay)