Soroksáron, a SZIE Kertészettudományi Kar Kísérleti Üzemében augusztus 1-én került sor az immár hagyományos kajszi és őszibarack metszési bemutatóra, a Gyümölcstermő Növények Tanszék kísérleti ültetvényében.
Soroksáron, a SZIE Kertészettudományi Kar Kísérleti Üzemében augusztus 1-én került sor az immár hagyományos kajszi és őszibarack metszési bemutatóra, a Gyümölcstermő Növények Tanszék kísérleti ültetvényében.
A csonthéjasok metszésére kiváló lehetőség van a szüret után, a későn érő őszibarackfajták kivételével. Szeptember közepéig ugyanis nyugodtan végezhetjük ezt a műveletet, utána a tél folyamán, egészen a tavaszi rügyduzzadásig a gutaütés veszélye miatt a csonthéjas gyümölcsfák metszése nagyon kockázatos, hangsúlyozta Dr. Szalay László egyetemi docens, aki a kajszi metszési bemutatót tartotta.
Az intenzív kajsziültetvényekben a kompakt váza faalak a legelterjedtebb, elsősorban ennek alakító és fenntartó metszéséről tudhattak meg szakmai részleteket az érdeklődők. Mivel a kajszifajták növekedési jellemzői eltérőek, más-más módon kell nevelni és alakítani a különböző habitusú fajták fáit. A támrendszeres, kisméretű orsókoronák egyre elterjedtebbek az intenzív kajsziültetvényekben, ezért ennek szakmai fogásairól is részletesen esett szó. A Bouche-Thomas sövény csak érdekességként lett bemutatva, hiszen az üzemi ültetvényekben nem terjedt el. A Papp-féle ernyőkorona viszont sokfelé megtalálható a hazai kajsziültetvényekben, főként az alföldi termőhelyeken, így ennek kialakításáról részletesebben volt szó.
Az őszibarack metszési bemutatót Gyökös Imre Gergő levelező doktorandusz, a Gyümölcs Ágazat korábbi vezetője tartotta. A kísérleti ültetvényben őszibarackból is többféle művelési rendszer található. Közülük a karcsú orsó alakító és fenntartó metszésének bemutatására szánták a legtöbb időt, hiszen a korszerű, intenzív ültetvényekben ez már széles körben elterjedt világszerte. A hagyományos váza korona fenntartó metszését is elvégezhetjük ilyenkor, a sövény formák fenntarthatóságához pedig elengedhetetlen, hogy ne csak tavaszi fás metszést végezzünk rajtuk, hanem nyáron is beavatkozzunk, annak érdekében, hogy elkerüljük a koronák besűrűsödését és a vázágak felkopaszodását. Természetesen a nyári metszés után is nagyon fontos a nagyobb sebek lezárása sebkezelő anyaggal, majd ősszel a gondos lemosó permetezés, ami a kisebb sebeket is lezárja. Ezzel elkerülhetjük a fapusztulást okozó baktériumok és gombák bejutását a fák szöveteibe.
A metszési bemutatóhoz két szakmai előadás is kapcsolódott. Szabó József a kajszi- és őszibaracktermesztés helyzetéről, fejlesztési lehetőségeiről tartott előadást, Dr. Szalay László pedig a kísérleti ültetvényben végzett fajtaértékelő munka eredményeiről beszélt.
A Kísérleti Üzem és a Gyümölcstermő Növények Tanszék dolgozói közös munkájával egy olyan hasznos és sikeres szakmai napot bonyolítottak le Soroksáron, amely szeretnék, ha hosszabb távon hagyománnyá válna.
(szöveg: Dr. Szalay László – fotó: Helfné Szabó Zsuzsanna – Agrofórum Online)