Zöldség-Gyümölcs

Kajszi és őszibarack metszési bemutató Soroksáron

Agrofórum Online

Soroksáron, a SZIE Kertészettudományi Kar Kísérleti Üzemében augusztus 1-én került sor az immár hagyományos kajszi és őszibarack metszési bemutatóra, a Gyümölcstermő Növények Tanszék kísérleti ültetvényében.

Soroksáron, a SZIE Kertészettudományi Kar Kísérleti Üzemében augusztus 1-én került sor az immár hagyományos kajszi és őszibarack metszési bemutatóra, a Gyümölcstermő Növények Tanszék kísérleti ültetvényében.

A csonthéjasok metszésére kiváló lehetőség van a szüret után, a későn érő őszibarackfajták kivételével. Szeptember közepéig ugyanis nyugodtan végezhetjük ezt a műveletet, utána a tél folyamán, egészen a tavaszi rügyduzzadásig a gutaütés veszélye miatt a csonthéjas gyümölcsfák metszése nagyon kockázatos, hangsúlyozta Dr. Szalay László egyetemi docens, aki a kajszi metszési bemutatót tartotta.

Az intenzív kajsziültetvényekben a kompakt váza faalak a legelterjedtebb, elsősorban ennek alakító és fenntartó metszéséről tudhattak meg szakmai részleteket az érdeklődők. Mivel a kajszifajták növekedési jellemzői eltérőek, más-más módon kell nevelni és alakítani a különböző habitusú fajták fáit. A támrendszeres, kisméretű orsókoronák egyre elterjedtebbek az intenzív kajsziültetvényekben, ezért ennek szakmai fogásairól is részletesen esett szó. A Bouche-Thomas sövény csak érdekességként lett bemutatva, hiszen az üzemi ültetvényekben nem terjedt el. A Papp-féle ernyőkorona viszont sokfelé megtalálható a hazai kajsziültetvényekben, főként az alföldi termőhelyeken, így ennek kialakításáról részletesebben volt szó.

Az őszibarack metszési bemutatót Gyökös Imre Gergő levelező doktorandusz, a Gyümölcs Ágazat korábbi vezetője tartotta. A kísérleti ültetvényben őszibarackból is többféle művelési rendszer található. Közülük a karcsú orsó alakító és fenntartó metszésének bemutatására szánták a legtöbb időt, hiszen a korszerű, intenzív ültetvényekben ez már széles körben elterjedt világszerte. A hagyományos váza korona fenntartó metszését is elvégezhetjük ilyenkor, a sövény formák fenntarthatóságához pedig elengedhetetlen, hogy ne csak tavaszi fás metszést végezzünk rajtuk, hanem nyáron is beavatkozzunk, annak érdekében, hogy elkerüljük a koronák besűrűsödését és a vázágak felkopaszodását. Természetesen a nyári metszés után is nagyon fontos a nagyobb sebek lezárása sebkezelő anyaggal, majd ősszel a gondos lemosó permetezés, ami a kisebb sebeket is lezárja. Ezzel elkerülhetjük a fapusztulást okozó baktériumok és gombák bejutását a fák szöveteibe.

A metszési bemutatóhoz két szakmai előadás is kapcsolódott. Szabó József a kajszi- és őszibaracktermesztés helyzetéről, fejlesztési lehetőségeiről tartott előadást, Dr. Szalay László pedig a kísérleti ültetvényben végzett fajtaértékelő munka eredményeiről beszélt.

A Kísérleti Üzem és a Gyümölcstermő Növények Tanszék dolgozói közös munkájával egy olyan hasznos és sikeres szakmai napot bonyolítottak le Soroksáron, amely szeretnék, ha hosszabb távon hagyománnyá válna.

(szöveg: Dr. Szalay László – fotó: Helfné Szabó Zsuzsanna – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Paradicsompüré kényszermunkával? Kínai lehet az olasz paradicsom

2024. december 15. 14:10

A ZDF és a BBC televíziók kutatása szerint kényszermunkával készülhet Kínában a paradicsompüré, nem Olaszországból származik.

Hogyan védjük meg a szabadföldi növényeket a fagytól?

2024. december 8. 10:10

Az éjszakai fagy nagy mértékben képes károsítani a növényeket. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál nagyobb pusztítást végezhet.

Üvegházakra felvitt bevonat növelheti a termelés hatékonyságát

2024. november 30. 16:10

Az üvegházakat vonnák be azzal a rejtélyes bevonattal, amely az UV-fényt vörössé alakítja, amely jobban elősegíti a növények fejlődését.

Hihetetlen, a görögök most kezdik a szamóca betakarítását

2024. november 27. 14:40

A görög szamócatermesztők helyzete továbbra sem fenékig tejfel: a legnagyobb gondot – ahogy az előző években is – a munkaerő jelenti.

Most a mandula, a kajszi és az őszibarack megelőző védelme a legfontosabb feladat

2020. március 9. 12:30

Most a csonthéjasok moníliás virág- és hajtásfertőzésének a megakadályozása kell, hogy legyen a fő csapásirány a gyümölcsösök növényvédelmében.

Augusztusi őszibarackok

2019. február 13. 05:36

Az őszibarack fő fogyasztási szezonja hazánkban augusztusban van. A szüreti időszaka ugyan június közepétől szeptember végéig tart, de júniusban és júliusban a cseresznye, a meggy, a kajszi, a bogyósok, szeptemberben pedig az alma, a körte és a szilva jelentős konkurenciát jelent számára. Néhány évtizeddel ezelőtt szinte a teljes szezonban, de augusztusban feltétlenül főként a hazai kertekben termett őszibarackot fogyasztottuk.

Közepes gyümölcstermésre számíthatunk a fagykárok miatt

2020. április 10. 10:47

Jelentős virág- és rügykárokat okoztak a hazai gyümölcsösökben a március végi és április eleji hideg és az éjszakai fagyok, így idén már a legtöbb gyümölcsfajnál legfeljebb csak közepes lehet a gyümölcstermés.

Miért maradt satnya, fejletlen az őszibarackfa?

2023. január 17. 04:38

Kettő éve ültettem 15 darab gyümölcsfát a kertembe homokos talajba betrágyázva. Szépen beindultak a fácskák, kivéve a két darab őszibarackot, amin satnya, legfeljebb 10-15 cm-es, gyenge, vékony hajtások lettek. Mi lehet az oka, és hogyan tudnék segíteni, hogy beinduljon a fejlődés? Vagy cseréljem ki újakra ezeket az őszibarackfákat?