Zöldség-Gyümölcs

Lengyelország 100 ezer tonna étkezési almával nyithatja a szezont

NAK

A hatalmas lengyel almakészletek nem csökkennek olyan gyors ütemben, mint amennyire kellene. Április 1-jén Lengyelország frissalma-készlete még 665 ezer tonna volt. Ha csak az olasz és német készletet hozzáadjuk, akkor az már több mint 1,5 millió tonna.

Olaszország és Németország az almát lének dolgozza fel (frissen préselt és sűrítmény) és pürének, ami főleg Olaszországra jellemző. Említésre méltó készlete még Franciaországnak van több, mint 305 ezer tonna, valamint Spanyolországnak közel 112 ezer tonna, a WAPA (Világ Alma és Körte Szövetség) legutóbbi adatai szerint. Európára nézve a teljes készlet 2,3 millió tonna, azaz akkora mennyiség, mint a lengyel teljes szüret volt egy rossz évében, mielőtt még az új ültetvényeik nem teremtek.

A lengyel média Karolina Załuska-t idézte, aki a BNP Paribas agrár-élelmiszeripari elemzője: a lengyel készletfelhasználás átlagosan 295 ezer tonna havonta, ami alapján valószínű, hogy az új szezont 100 ezer tonnányi készlettel indítják. Ezt a mennyiséget meg kellene semmisíteni vagy az állati takarmányként hasznosítani.

Az IEG Vu becslése március 1-jére mindössze 7,5 ezer tonnával volt kevesebb, mint a BNP Paribas becslése, de emlékezzünk rá, hogy az igazán nagy mennyiség 2018 novemberében került értékesítésre (385 ezer tonna), azóta a készletmozgás lelassult és idén februárban és márciusban már csak 275 ezer tonna volt. Lengyelország az előző szezont 46 ezer tonna készlettel zárta, az azt megelőzőt 57 ezer tonnával. A lé készítés leállt és a boltokban lévő almák sem a legjobb minőségűek.

Ha Lengyelország tartani tudná a havi 275 ezer tonnás fogyást, akkor minden rendben lenne, de az IEG Vu szakértői gyanítják, hogy ez nehéz lesz, főleg mert a feldolgozás már leállt, és a friss olasz alma (Olaszország készlete még Lengyelországénál is nagyobb) minősége sokkal jobb, ezáltal eladhatóbb a frisspiacon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dinnye, csak hazai? Most tényleg ellenőrzik!

2025. július 2. 13:10

Nem csak az íz számít: az NKFH országos ellenőrzéssorozata garantálja, hogy a dinnye valóban hazai és szabályosan címkézett legyen.

Savanyításra tökéletes: káposztafajták Horvátországból

2025. június 9. 15:10

Kiváló íz, jó tárolhatóság és savanyíthatóság: ezek a káposztahibridek ideálisak a késő őszi termesztéshez.

Brokkolihiány a klímaváltozás miatt

2025. május 28. 14:10

Az enyhe tél és a spanyol árvizek miatt idén kevesebb brokkoli és karfiol kerülhet a brit boltokba – figyelmeztetnek a termelők.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

Horvátország legnagyobb alma- és nektarin termelőjét veszi meg a Talentis Agro Zrt.

2023. július 31. 06:40

A vállalat gyümölcsösei fagy-, jégeső- és UV-védelmi rendszerekkel, valamint napenergiával működő, rendkívül modern, számítógépes öntöző- és tápoldatozó rendszerekkel vannak felszerelve.

Gyümölcsöző volt az idei év? - évértékelés dr. Apáti Ferenccel, a FruitVeb alelnökével

2018. október 25. 03:48

Magyarországon a 2018. évi gyümölcstermés fajonként változóan, de mennyiségileg összességében jól alakult: a jelentősebb gyümölcsfajok közül jó vagy kifejezetten jó termést realizáltunk a cseresznye, meggy, szilva, bodza, alma és körte esetében

A madáretetés szabályai házikertben

2023. október 18. 06:40

A madarak megfigyelése és etetése a kisgyermekeknek is egy érdekes feladat, így minden kertbarátot csak bíztatni tudok, hogy szoktassa oda a madarakat a kertjébe!

Alma: megindult a varasodásfertőzés

2024. március 28. 12:40

Ha a márciusi időjárás átlagos lesz, már akár március 20-30. között számítanunk kell a varasodásfertőzés megindulására. Az előző év őszi fertőzése nyomán képződnek azok az áttelelő gombatestek, melyekben kialakulnak a tavaszi fertőzést elindító ivaros spórák.