Zöldség-Gyümölcs

Lengyelország 100 ezer tonna étkezési almával nyithatja a szezont

NAK

A hatalmas lengyel almakészletek nem csökkennek olyan gyors ütemben, mint amennyire kellene. Április 1-jén Lengyelország frissalma-készlete még 665 ezer tonna volt. Ha csak az olasz és német készletet hozzáadjuk, akkor az már több mint 1,5 millió tonna.

Olaszország és Németország az almát lének dolgozza fel (frissen préselt és sűrítmény) és pürének, ami főleg Olaszországra jellemző. Említésre méltó készlete még Franciaországnak van több, mint 305 ezer tonna, valamint Spanyolországnak közel 112 ezer tonna, a WAPA (Világ Alma és Körte Szövetség) legutóbbi adatai szerint. Európára nézve a teljes készlet 2,3 millió tonna, azaz akkora mennyiség, mint a lengyel teljes szüret volt egy rossz évében, mielőtt még az új ültetvényeik nem teremtek.

A lengyel média Karolina Załuska-t idézte, aki a BNP Paribas agrár-élelmiszeripari elemzője: a lengyel készletfelhasználás átlagosan 295 ezer tonna havonta, ami alapján valószínű, hogy az új szezont 100 ezer tonnányi készlettel indítják. Ezt a mennyiséget meg kellene semmisíteni vagy az állati takarmányként hasznosítani.

Az IEG Vu becslése március 1-jére mindössze 7,5 ezer tonnával volt kevesebb, mint a BNP Paribas becslése, de emlékezzünk rá, hogy az igazán nagy mennyiség 2018 novemberében került értékesítésre (385 ezer tonna), azóta a készletmozgás lelassult és idén februárban és márciusban már csak 275 ezer tonna volt. Lengyelország az előző szezont 46 ezer tonna készlettel zárta, az azt megelőzőt 57 ezer tonnával. A lé készítés leállt és a boltokban lévő almák sem a legjobb minőségűek.

Ha Lengyelország tartani tudná a havi 275 ezer tonnás fogyást, akkor minden rendben lenne, de az IEG Vu szakértői gyanítják, hogy ez nehéz lesz, főleg mert a feldolgozás már leállt, és a friss olasz alma (Olaszország készlete még Lengyelországénál is nagyobb) minősége sokkal jobb, ezáltal eladhatóbb a frisspiacon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

Szigorítják az idénymunkát – ki talál így majd embert?

2025. február 17. 16:10

2025. július 1-jétől egy munkavállaló naptári évenként legfeljebb 120 napot dolgozhat ilyen keretek között.

Nagyon kitettek a gyümölcsösök a károsítóknak, kórokozóknak

2018. május 23. 08:03

Az időjárási körülmények most főként a kártevők szaporodásának kedveznek a kertészeti kultúrákban, de a helyi körülmények néhány kórokozó terjedésének is kedvező feltételeket teremtenek.

Ha kevés az alma a fákon, nem lesz jól tárolható a termés!

2024. október 17. 08:40

Az almák romlását a tárolóban okozhatják különféle kórokozók, ezt a jó növényvédelemmel kell kiküszöbölni. Mostani cikkünkben nem erről, hanem az élettani okokra visszavezethető károsodásokról lesz szó. Ezt elsősorban a gyümölcsök rossz kalcium-ellátottsága okozza.

A minőségmegőrzés záloga: fluopiram

2024. augusztus 5. 11:40

A betakarításhoz közeledve egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a tárolási betegségek megelőzésére szolgáló növényvédelmi kezelések.

Az alma tárolásának hibái

2019. november 1. 10:58

J. Attila kérdése: Saját termelésű almáim között sok beteg, rohadt szokott előfordulni tárolás alatt. Mi okozza megbetegedésüket?