A hatalmas lengyel almakészletek nem csökkennek olyan gyors ütemben, mint amennyire kellene. Április 1-jén Lengyelország frissalma-készlete még 665 ezer tonna volt. Ha csak az olasz és német készletet hozzáadjuk, akkor az már több mint 1,5 millió tonna.
Olaszország és Németország az almát lének dolgozza fel (frissen préselt és sűrítmény) és pürének, ami főleg Olaszországra jellemző. Említésre méltó készlete még Franciaországnak van több, mint 305 ezer tonna, valamint Spanyolországnak közel 112 ezer tonna, a WAPA (Világ Alma és Körte Szövetség) legutóbbi adatai szerint. Európára nézve a teljes készlet 2,3 millió tonna, azaz akkora mennyiség, mint a lengyel teljes szüret volt egy rossz évében, mielőtt még az új ültetvényeik nem teremtek.
A lengyel média Karolina Załuska-t idézte, aki a BNP Paribas agrár-élelmiszeripari elemzője: a lengyel készletfelhasználás átlagosan 295 ezer tonna havonta, ami alapján valószínű, hogy az új szezont 100 ezer tonnányi készlettel indítják. Ezt a mennyiséget meg kellene semmisíteni vagy az állati takarmányként hasznosítani.
Az IEG Vu becslése március 1-jére mindössze 7,5 ezer tonnával volt kevesebb, mint a BNP Paribas becslése, de emlékezzünk rá, hogy az igazán nagy mennyiség 2018 novemberében került értékesítésre (385 ezer tonna), azóta a készletmozgás lelassult és idén februárban és márciusban már csak 275 ezer tonna volt. Lengyelország az előző szezont 46 ezer tonna készlettel zárta, az azt megelőzőt 57 ezer tonnával. A lé készítés leállt és a boltokban lévő almák sem a legjobb minőségűek.
Ha Lengyelország tartani tudná a havi 275 ezer tonnás fogyást, akkor minden rendben lenne, de az IEG Vu szakértői gyanítják, hogy ez nehéz lesz, főleg mert a feldolgozás már leállt, és a friss olasz alma (Olaszország készlete még Lengyelországénál is nagyobb) minősége sokkal jobb, ezáltal eladhatóbb a frisspiacon.