Zöldség-Gyümölcs

Metsszük vagy ne metsszük meg a fügefát?

Agrofórum Online

Bár sok helyen úgy fest, mintha gondozás nélkül is meseszépen fejlődnének a hatalmasra növő fügefák, sokan tanácstalanul állnak a legfontosabb kérdés előtt: kell-e egyáltalán metszeni a fügefát? És ha igen, mikor? Miért? Hogyan?

A fügét nyugalmi állapotban kell metszeni, mégpedig azért, mert ha ezen az időszakon kívül metsszük meg a fát, észre fogjuk venni, hogy a fa bő, fehér, tejszerű nedvet ereszt. Ez a nedv az az elraktározott tápanyag (elsősorban szénhidrátok), amelyre a fának szüksége lesz a következő növekedési időszakban.

Az ősz és a tél folyamán a fán belül ez a nedv lassan levándorol a gyökerekhez, amíg a melegebb időjárás vissza nem tér. Tavasszal a nedv az ellenkező irányba áramlik, és a nyugalmi állapotban lévő fák felső részébe jut, hogy segítse az új hajtások fejlődését.

Ha a fügefákat azelőtt vágjuk vissza, hogy ez a nedv vissza tud áramlani a gyökerekhez, akkor megfosztjuk őket azoktól szénhidrátoktól, amelyek létfontosságúak ahhoz, hogy a fa tavasszal ereje teljében ébredjen fel a téli álmából, és csodás hajtásokat és leveleket hozzon. Így hát érdemes az első kemény fagyok beállta előtt metszeni, tehát a metszéssel a lehető legtovább várni.

Ha azonban a hőmérséklet tartósan 20 fok alá csökken, ideje elkezdeni a metszésen gondolkodni. A termesztőknek fontos, hogy még a fagyok előtt elvégezzék a metszést, de a hobbikertészek ráérnek tavasszal megmetszeni a fügefát. Így lehetőségük nyílik arra, hogy felmérjék, a fa mely részei erősek és egészségesek a téli fagyos hónapok után, és ez alapján átgondoltan álljanak neki a fa visszavágásának. 

A nyugalmi állapot ellenőrzése

A hidegebb régiókban a szabadban növő fügefáknak általában körülbelül két-három fagyra van szükségük ahhoz, hogy nyugalmi állapotba kerüljenek. A fügefa egy kis részének levágásával meg tudjuk állapítani, hogy a fa már nyugalmi állapotban van-e vagy sem. Ha ugyanis a fent említett fehér nedv kibuggyan a vágás nyomán, az azt jelenti, hogy a fa még nincs nyugalmi állapotban.

Az ősz beköszöntével sok fügefa, különösen azok, amelyek már nem hoznak termést, nyugalmi állapotba kezdenek kerülni, hisz már befejezték a „munkát”, így a hőmérséklet csökkenésével természetes módon elkezdik lehullajtani a leveleiket. A hidegebb éghajlatú régiókban a nyugalmi állapotot mindig a hirtelen beköszöntő fagyos idő idézi elő.

Meleg éghajlaton a fák nem biztos, hogy természetes nyugalmi állapotba kerülnek. Az ilyen területeken a nyugalmi állapotot úgy lehet „mesterségesen” előidézni, hogy a fák leveleit eltávolítjuk, és a vízfelvételt jelentősen csökkentjük, így a fák képesek kicsit pihenni.

Fügefa metszése (rövid útmutató)

  • Egészségügyi metszés: Amennyiben mozaikvírus vagy más betegség károsítja a fügefát, célszerű mielőbb levágni a sérült részeket. Ez a visszavágás télen és nyáron egyaránt elvégezhető. A fertőzött részeket minden esetben el kell távolítani és meg kell semmisíteni.
  • Formára vágás: Az adott körülmények alapján el kell döntenünk, hogy a fügefánk bokor vagy fa formában fejlődjön tovább, és ennek alapján a szükséges metszéseket el kell végezni. Hideg éghajlaton a bokrokat könnyebb télen megvédeni a fagyos időjárástól, ráadásul a faforma fenntartása több munkát igényel. Ha bokorformára törekedünk, a törzs kialakulását kell korlátozni, és úgy irányítani a növekedést, hogy konténerben 2-4, kertbe ültetve pedig 4-6 hajtása legyen a bokornak. Faforma esetén a törzs kialakítása a cél, a nem kívánt ágakat le kell vágni, hogy a középső hajtás erősödjön meg és alakuljon törzzsé.
  • Metszés a napfény biztosítása érdekében: A maximális napfény biztosítása kulcsfontosságú. Érdemes olykor a fügefát erősebben megmetszeni, hogy a növény elegendő napfényt kapjon. A különböző fajták eltérően reagálnak a metszésre, de általában jót tesz a növénynek a visszavágás.


(Forrás: https://www.figboss.com/post/when-to-prune)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Szép idő lesz - hozza formába a kertet!

2020. április 18. 08:39

Az egyik legszeszélyesebb hónap április. Ilyenkor még számíthatunk talajmenti fagyokra, heves esőzésre, de lehet akár már nyári meleg is. Akármilyen az időjárás, egy biztos, a kertek feléledtek, a fák virágba borultak, megkezdték tavaszi zsongásukat a méhek.

Hogyan lehet a korallvirágot újra virágoztatni?

2023. november 19. 10:10

Ajándékba kaptam egy korallvirágot korábban. Hogyan lehet ezt a növényt újra virágoztatni?

Mi a teendő, ha a szélvihar letörte a gyümölcsfák ágait?

2024. július 4. 04:37

Gyümölcsfáimat megviselte pár napja egy nagyobb szélvihar, gallyak és ágak is letörtek. Mi a teendőm?

Az őszibarack metszése szakszerűen - Ezzel a módszerrel lehet sok termés a nyáron

2019. március 19. 08:57

Hogyan kell megmetszeni tavasszal az őszibarack fát, hogy bő termésünk legyen? Az Agrofórum metszésiskolája hasznos tippeket ad dr. Szalay László közreműködésével.

Gyümölcs Videó