Hófehér húsa, alma alakú formája – és meghökkentően magas ára – megkülönbözteti ezt a fajtát a többi körtefajtától. De mit tud ez a japán körte, és miért rajonganak érte annyira az emberek?
A nashi vagy japán körte (Pyrus pyrifolia) gazdag, legalább 3000 ezer éves múlttal büszkélkedhet. Eredendően Kelet-Ázsiából származik, de mind a japánok, mind a kínaiak, mind a koreaiak sajátjuknak vallják.
Borsos ára ellenére kelendő
Bár külleme alapján a gyümölcs inkább almának tűnik, határozottan körte íze van. A hagyományosénál sokkal krémesebb, sokkal ízesebb, ráadásul a héja is finomabb, ha úgy tetszik „elegánsabb”, miközben a húsa is különleges krémfehér színű. A hazai hipermarketekben és bioboltokban 600-1000 forint között változik az ára (darabonként), ennek ellenére folyamatosan van rá igény.
S hogy miért ennyire drága ez a körte?
Nos, a válasz a termesztési folyamatokra vezethető vissza.
- A japán körte a termesztési ciklusa során több munkát igényel. Az ültetett változatnak meg kell felelnie a régió éghajlatának. Mivel a japán körte nem öntermékeny, ezért egy másik japán körte fa közelébe kell ültetni a keresztbeporzás érdekében.
- Az ültetési hely is létfontosságú, mivel a fáknak nyár elején naponta legalább nyolc órányi napfényre van szükségük. Napfény nélkül nem hoznak elegendő virágot, ami azt jelenti, hogy nem lesz termésük.
- A japán körte termesztésének másik fontos része a gyümölcsök ritkítása – itt válik különösen munkaigényessé a termesztés. Ezek a fák ugyanis rendkívül sok gyümölcsöt teremnek, amelyeket ritkítani kell.
Általános szabály, hogy a három körtéből álló fürtöket egyre kell csökkenteni, és csak kettőt kell hagyni azokon a területeken, ahol négynél több körte van. Ha ezt a munkafázist kihagyják, egyetlen fán több száz körte teremhet, amelyek aztán nem tudnak megfelelően beérni.
Szimbolikus jelentőséggel bír
A nashi körte az ősi kínai hagyományokban a jólét és a halhatatlanság jelképe, míg a koreai néphagyomány szerint az egészség, a bölcsesség és a termékenység szimbóluma volt. A nashi körte ma is a kényelmet és a szeretetet jelképezi a kínaiak körében.
Az alábbiakban csokorba szedtük mindazokat az érdekességeket, amelyeket erről a körtefajtáról tudni érdemes:
- Noha a legtöbben a finom íze miatt vásárolják, a rendkívül lédús nashi körte kitűnő szomjoltó is a nyári hőségben.
- Kizárólag érett állapotban szabad betakarítani – ilyenkor a gyümölcs kemény, a méretéhez képest nehéznek tűnő és világos sárgászöld színű. Ezzel szemben a túlérett nashi körte mély aranyszínűvé válik, és elveszíti ropogós állagát.
- 3000 évvel ezelőtt Ázsiában ez a különleges gyümölcs kifejezetten az előkelő családok és a gazdagok csemegéjének számított.
- Az ausztrálok évente körülbelül 4500 tonna nashit majszolnak el, amelynek körülbelül 90 százalékát a Victoria állambeli Goulburn Valleyben termesztik.
- Egy nagyobb nashi körte a napi C-vitamin 8-10 százalékát, valamint a rostok 16 százalékát is biztosítja.
- Az érett nashi körtét akár 2 hétig is tárolhatjuk a hűtőszekrényben, de óvatosan kell bánni vele – látszólagos szilárdsága ellenére rendkívül sérülékeny.
- A nashi körtét párolva, grillezve, sütve, grillezve vagy frissen szeletelve is elfogyaszthatjuk. Különösen jól passzol a csirkehúsos ételekhez és sertéshúshoz, valamint a sajttálakhoz.
- A nashi körte magnéziumban igencsak gazdag. A magnézium több száz biokémiai reakcióban vesz részt a szervezetben, támogatja a csontok és a szív egészségét, és enyhítheti a PMS, a szorongás és a depresszió tüneteit.