17℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Zöldség-Gyümölcs

Paradicsomtermesztés kevesebb költséggel?

Agrofórum Online

Egy holland vállalkozó, Willem Jonkman fejlesztésével helytakarékos megoldás született a paradicsomtermesztésben, megkoronázva terméshozam-növekedéssel.

A jelenleg elért eredményeink azt mutatják, hogy majdnem 2-3-szor több koktélparadicsomot tudunk négyzetméterenként termeszteni, mint az üvegházakban. Egy jól képzett üvegházas termesztő körülbelül 40 kg/ m2-t termeszt, míg mi 110 kg/ m2-t takarítunk be. Olyan rendszereket tudunk biztosítani, amelyek lehetővé teszik az ellenőrzött paradicsomtermesztést kettő, vagy akár öt szinten

– mondta Willem Jonkman, a Hortigold alapítója és vezérigazgatója.

2020-ban Willem egy olyan termesztési eljárással végzett kísérleteket a paradicsommal, amelyet nem gyakran lehet látni a vertikális farmokon. Egy hathetes kísérletet csinált, amelynek célja a függőleges gazdaságokban történő horizontális termesztéshez szükséges összes kulcsfontosságú eszköz felkutatása volt. A függőleges helyett a vízszintes termesztés oka a helytakarékosság és a terméshozam növelése, valamint a növény központi helyre való helyezése.

A Hortigold technológiai vállalatként indult, amely a robotok számára PCA-kat (nyomtatott áramkörös lemezeket), alaplapokat és nyomatokat szállít olyan eszközökhöz, mint a kamerák, biztonsági rendszerek és száloptikai hálózati alkatrészek, de az utóbbi időben a cég széles körű technológiai ismereteit a haszonnövények termesztésére is felhasználja.

Virágzó paradicsomkísérletek

Hogyan lehetséges, hogy egy elektronikai vállalat ilyen rövid idő alatt olyan eredményeket érhet el, amelyek a kertészeknek korábban soha nem sikerült? Kísérletezni kezdtünk, és a technológiát arra használtuk, hogy tökéletes körülményeket teremtsünk egy adott növény számára

– folytatta Willem.

Ez a technológia lehetővé teszi számunkra, hogy adatokat gyűjtsünk a növény folyamatainak optimalizálásához és egy költséghatékony és fenntartható rendszer létrehozásához. A kísérletezéssel pedig még a poszméhek kaptárban tartásával kapcsolatos ismeretekre is szert tettünk. Gyakran látni, hogy az állatok zavarttá válnak egy beltéri farmon, de mi úgy állítottuk be a spektrumot, hogy nyugodtan végezhessék a munkájukat, és kellemes életkörülményeket biztosítsunk számukra.

Az új termesztési koncepció megalkotásához a Hortigold számos érzékelőt fejlesztett ki, amelyek például a növény vízfogyasztását mérik. Emellett feltérképezik a levélelemeket, például a hőmérsékletet és a páratartalmat, és így a beltéri környezet könnyűszerrel a kívánt feltételekhez alakítható. Sőt, a megvilágítást, a páratartalmat, a klímát és az öntözést is úgy lehet szabályozni, amire a növénynek az adott napszakban vagy egy adott növekedési szakaszban éppen szüksége van.

Fotó: Hortigold

Ráadásul nem bocsátunk ki CO2-t, és csak töredékét használjuk annak, amit a kertészetekben általában használnak. A beltéri és kültéri karbonlábnyom nincs hatékonyan használva. Háromhavonta körülbelül 12 kg szén-dioxidot használunk, ami kevesebb, mint egy átlagos üvegházban. Hasonlóan járunk el a vízfelhasználással, a szükséges tápanyagokkal és a világításhoz szükséges energiával is. Az érzékelők és a szoros nyomon követés révén nemcsak megfizethetőbbé, hanem fenntarthatóbbá is tehetjük a beltéri termesztést. Eddig a következő fajtákat termesztettük: Brioso, Tomagino és a Yoom (szerk. lila umami paradicsom)

– magyarázta Willem.

A vállalat jelenleg készen áll arra, hogy további fajtákkal indítson kísérleteket, hogy a különböző paradicsomok és más növények „növekedési receptjeinek” széles skáláját kínálhassa.

Mindössze ennyire van szükség: egy üres üvegházra, és hozzá a „New Horizon” termesztési koncepcióra. Bár a teljes termesztési megoldás drágább, mint egy üzemelő üvegház, Willem azt állítja, hogy egyrészt csak 60%-át igényli annak, amit egy üvegház felhasználna, másrészt tartósabb is. Így végül a termesztés végén a rendszer olcsóbbnak bizonyul a munka- és erőforrás-hatékonyság szempontjából.

A Hortigold előszeretettel nevezi saját megoldását a jövő üvegházának: „New Horizon farm”. Willem elképzelése az, hogy „termesztőcelláikat” egy üvegházban helyezzék el, mivel ez az egyik legolcsóbb rendezési terv, amely más épületekhez képest alacsony költségekkel jár. A megoldás olyan modulokban kapható, amelyek 8 cellából állnak, ebből 8 körülbelül 1 hektárnyi területet fed le.

Ez lehetővé teszi a termelők számára, hogy modulonként különböző fajtákat termesszenek. Azon túl, hogy egyszerre több növényt is lehet termeszteni, a modulok között szinergia hozható létre. Amennyiben négy modult helyeznek el különböző fajták vagy kultúrák számára, a modulok közötti „együttműködést” kell alkalmazni. Gondoljunk csak egy termesztőterem hűtésére, a felesleges hőmennyiség átcsoportosítására, és csúcsidőszakok beiktatására az energiaköltségek csökkentése érdekében

– mutatott rá Willem.

Szabályozhatóan gazdaságos LED-es lámpák

A Hortigold házon belül fejlesztette ki a kiválóan szabályozható LED-lámpákat. A vezérlőket a termesztőhelyiségen kívül helyezik el, elsősorban azért, hogy a termesztőcellákba ne jusson többlethő, és helyet takarítsanak meg. A LED-lámpák teljes egységként vagy szakaszonként is vezérelhetők.

A növény bizonyos részeit meghatározott módon tudjuk megvilágítani, így költséget takaríthatunk meg, ami lehetővé teszi számunkra, hogy energia-hatékonyak legyünk, és végső soron jobb és több élelmiszert hozzunk létre

– állapította meg Willem, aki arra is rámutatott, hogy a vízszintes termesztés egyik előnye, hogy a paradicsomok mindössze 20 cm távolságra vannak egymástól, és összességében alacsonyabbak. Ez lehetővé teszi, hogy minden növényt teljes szélességében megvilágítsák, „amit egyébként nem tennének meg”.

Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9521346/twice-as-many-tomatoes-than-a-greenhouse-at-40-less-cost/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Kísérleti klímasemleges üvegházat építenek Hollandiában

2020. március 23. 13:03

Az itt megszerzett eredmények ösztönzést adhatnak a kertészek számára, hogy új fejlesztésekben gondolkodjanak és megvalósulhasson az a céltűzés, amely szerint a holland kertészeti ágazatnak húsz éven belül klímasemlegessé kellene válnia.

Kutatás és fejlesztés a jövő biológiai növényvédelméért

2018. május 15. 08:23

A mediterrán országokban mára a hajtatott paprikában 100 %-os a biológiai növényvédelem aránya, paradicsomban is már 70 %. Vajon mi lehet a biológiai növényvédelem sikerének titka?

A liszteskék a szabadban is áttelelnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. október 25. 16:10

Október utolsó hetében ősziesre fordult hazánk időjárása. Az egymást váltó időjárási frontok több-kevesebb csapadékot szállítottak a térségbe. A legtöbb eső a délnyugati-északkeleti tengely mentén hullott, helyenként 30-40 mm is, de a dél-alföldi tájegységekben nem nedvesítette át kellőképpen a talaj felső rétegét, ott maradt az őszi aszály.

Intenzíven látogatják a kártevők a szabadföldi káposztaféléket – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. október 11. 17:10

Október első dekádjának kellemes őszi időjárását rövid időre egy átvonuló hidegfront szakította meg. A front hozott ugyan némi csapadékot, de ez a kevés eső nem enyhített a hetek óta tartó szárazságon. A szabadföldi zöldségfélék sikeres termesztéséhez így elengedhetetlen a folyamatos öntözés. A jelenlegi időjárási körülmények most inkább a még rajzó kártevőknek kedveznek, bár a gyümölcsfélék rovarkártevői már nem rajzanak.