Az idei év szokatlan időjárása megtette hatását, alaposan elhúzódott miatta a görögdinnye-szezon is. Emberemlékezet óta nem volt példa arra, hogy még október közepén is lehessen venni a hazai gyümölcsből.
Különösen alakult a dinnyeszezon is idén Magyarországon. Már a nyáron arra számítottak a szakemberek, hogy a szokottnál két héttel hamarabb kerülhet hazai áru a vásárlók elé, arra azonban kevesebben gondoltak, hogy a szezon ennyire elhúzódik.
Magyarországon mintegy 3300 hektáron termesztenek görögdinnyét, és erre az esztendőre 140-160 ezer tonnányi terméssel kalkuláltunk előzetesen. Ebből mintegy 50 hektárt tesz ki a somogyi termőterület, vagyis a térség nem tartozik a legnagyobbak közé, de mindenképpen az egyik legérdekesebb.
A Sonline.hu megyei hírportál ugyanis még október 11-én is talált magyar görögdinnyét a kaposvári Nagypiacon, sőt az árusító őstermelő még a mostani hétvégére is szándékozott hozni a finom csemegéből.
Pedig a mondás is úgy tartja, hogy Lőrinc napja (szeptember 5.) után már vége a szezonnak, a dinnye „élvezeti értéke” jelentősen csökken, de úgy tűnik, a klímaváltozással ez a tétel is megdől.
A somogyi termelők közepesen erős szezont tudhatnak maguk mögött, bár a tavaszi hideg miatt sokan április 22-e után ültették a palántákat, hogy elkerüljék a fagyokat. A nyári hőség aztán behozta ezt a csúszást, sőt egy-két héttel előrébb is hozta a szezont.
Somogyban a Barcsi járásban lévő Szulok község őstermelőjéhez, Kristóf Katalinhoz fűződik a fent említett rekord, vagyis az, hogy még október közepén is kínálni tudta a görögdinnyét. A korai fajtáit ugyan elverte a jég, de a kései fajták kompenzálni tudták a veszteségét.
„Nem emlékszem rá, hogy október 11-én még jó, ízletes dinnyét árultam volna. Minőségét tekintve a mag környékén kicsit már kásás a dinnye, de a húsállaga teljesen elfogadható” – mondta Kristóf Katalin.