Zöldség-Gyümölcs

Szélsőséges időjárás csökkenti a kínai licsitermést

Agrofórum Online

Az eső és jégeső miatt a felére csökken a betakarítható licsi mennyisége, ami az árak megduplázódását okozza a szezonban megszokottakhoz képest.

A kínai Kuangtung tartományban idén áprilisban rekordmennyiségű, a normálisnál csaknem háromszor több csapadék esett a meteorológiai szolgálat adatai szerint. A heves tavaszi esőzések és jégeső szokatlanul meleg telet követett, amelyek együttesen komolyan befolyásolták a tartomány licsitermését.

Úgy használják, mint mi a sárgabarackot

A licsit több ezer éve termesztik Ázsia szubtrópusi területein, és a kínai történelemben már az európai hódítók előttről vannak feljegyzések a gyümölcsről. Az örökzöld fán növő termést érdes, bibircsekkel teli héj borítja, maga a gyümölcs üvegesen fehér vagy vöröses színű, édeskés-savanykás ízű, belül kemény mag található. Hasonlóan használják, mint az európai gyümölcsöket: nyersen, aszalva, cukrosan eltéve vagy akár bornak feldolgozva. A fa minden részét használják a hagyományos gyógyászatban is.

Kína licsitermelésének mintegy felét Kuangtungban termesztik, a termés tavaly országosan elérte a 3,1 millió tonnát. Chen Houbin, a Dél-kínai Mezőgazdasági Egyetem professzora, aki közel három évtizede tanulmányozza a gyümölcsöt, a hírügynökségnek elmondta, hogy szerinte az idei termés mindössze 1,65-1,75 millió tonna lehet. A veszteség miatt az árak az egekbe szöktek.

„Az emberek minden évben várják a licsiszezont, és vannak barátaim, akik évente több mint 100 jin (50 kg) mennyiséget esznek meg – mondta Csen. – Idén nem tudnak majd ennyit fogyasztani a magasabb árak miatt.”

Megduplázódott a licsi ára

Egy pekingi gyümölcsbolt vezetője elmondta, hogy viharok következtében az árak elérik a 80 rmb (4000 Ft) kilogrammonkénti árat. A licsi általában kevesebb mint 2000 Ft/kg az évnek ebben az időszakában. A kuangtungi hatóságok az árak emelkedése miatt érkezett panaszokra válaszul több mint 200 tonna tavalyról lefagyasztott licsigyümölcsöt helyeztek forgalomba.

Kína a világ legnagyobb licsifogyasztója, és az ország termelésének nagy részét belföldön fogyasztják el. Az országnak azonban jelentős az exportkínálata is, amit valószínűleg szintén érint a terméskiesés. Kína 2022-ben több mint 10 000 tonna gyümölcsöt exportált számos piacra, többek között az Egyesült Államokba és Európába, és ennek a mennyiségnek több mint a fele Kuangtungból származott. 

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

IVIFHO – 2018 Stuttgartban, az innováció fellegvárában

2018. október 2. 07:22

November első dekádjában (4-6.között) a szőlészet és borászat, a gyümölcsfeldolgozás, a gyümölcslevek és szeszes italok nemzetközi technológiai szakvására nyitja meg a kapuit Stuttgartban, az innováció európai fellegvárában.

Rengeteg a tenni való a gyümölcsösben - ha szüretelni is akarunk

2019. március 27. 04:36

Az átlagosnál melegebb időjárás hatására teljesen virágba borult a kajszi, megkezdte virágzását az őszibarack, zöldbimbóban a cseresznye, meggy, szilva.

Hogyan aszaljunk, ha túl sok a termény?

2023. szeptember 15. 10:40

Nézzük meg, mely zöldségek aszalhatók, és hogyan érdemes nekiállni!

Uniós oltalmat kapott a „Derecske alma” elnevezés

2022. július 14. 11:14

Az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy a „Derecske alma”, mint elnevezés uniós oltalomban részesüljön.