Az eső és jégeső miatt a felére csökken a betakarítható licsi mennyisége, ami az árak megduplázódását okozza a szezonban megszokottakhoz képest.
A kínai Kuangtung tartományban idén áprilisban rekordmennyiségű, a normálisnál csaknem háromszor több csapadék esett a meteorológiai szolgálat adatai szerint. A heves tavaszi esőzések és jégeső szokatlanul meleg telet követett, amelyek együttesen komolyan befolyásolták a tartomány licsitermését.
Úgy használják, mint mi a sárgabarackot
A licsit több ezer éve termesztik Ázsia szubtrópusi területein, és a kínai történelemben már az európai hódítók előttről vannak feljegyzések a gyümölcsről. Az örökzöld fán növő termést érdes, bibircsekkel teli héj borítja, maga a gyümölcs üvegesen fehér vagy vöröses színű, édeskés-savanykás ízű, belül kemény mag található. Hasonlóan használják, mint az európai gyümölcsöket: nyersen, aszalva, cukrosan eltéve vagy akár bornak feldolgozva. A fa minden részét használják a hagyományos gyógyászatban is.
Kína licsitermelésének mintegy felét Kuangtungban termesztik, a termés tavaly országosan elérte a 3,1 millió tonnát. Chen Houbin, a Dél-kínai Mezőgazdasági Egyetem professzora, aki közel három évtizede tanulmányozza a gyümölcsöt, a hírügynökségnek elmondta, hogy szerinte az idei termés mindössze 1,65-1,75 millió tonna lehet. A veszteség miatt az árak az egekbe szöktek.
„Az emberek minden évben várják a licsiszezont, és vannak barátaim, akik évente több mint 100 jin (50 kg) mennyiséget esznek meg – mondta Csen. – Idén nem tudnak majd ennyit fogyasztani a magasabb árak miatt.”
Megduplázódott a licsi ára
Egy pekingi gyümölcsbolt vezetője elmondta, hogy viharok következtében az árak elérik a 80 rmb (4000 Ft) kilogrammonkénti árat. A licsi általában kevesebb mint 2000 Ft/kg az évnek ebben az időszakában. A kuangtungi hatóságok az árak emelkedése miatt érkezett panaszokra válaszul több mint 200 tonna tavalyról lefagyasztott licsigyümölcsöt helyeztek forgalomba.
Kína a világ legnagyobb licsifogyasztója, és az ország termelésének nagy részét belföldön fogyasztják el. Az országnak azonban jelentős az exportkínálata is, amit valószínűleg szintén érint a terméskiesés. Kína 2022-ben több mint 10 000 tonna gyümölcsöt exportált számos piacra, többek között az Egyesült Államokba és Európába, és ennek a mennyiségnek több mint a fele Kuangtungból származott.
Fotó: Pixabay