Zöldség-Gyümölcs

Szélsőséges időjárás csökkenti a kínai licsitermést

Agrofórum Online

Az eső és jégeső miatt a felére csökken a betakarítható licsi mennyisége, ami az árak megduplázódását okozza a szezonban megszokottakhoz képest.

A kínai Kuangtung tartományban idén áprilisban rekordmennyiségű, a normálisnál csaknem háromszor több csapadék esett a meteorológiai szolgálat adatai szerint. A heves tavaszi esőzések és jégeső szokatlanul meleg telet követett, amelyek együttesen komolyan befolyásolták a tartomány licsitermését.

Úgy használják, mint mi a sárgabarackot

A licsit több ezer éve termesztik Ázsia szubtrópusi területein, és a kínai történelemben már az európai hódítók előttről vannak feljegyzések a gyümölcsről. Az örökzöld fán növő termést érdes, bibircsekkel teli héj borítja, maga a gyümölcs üvegesen fehér vagy vöröses színű, édeskés-savanykás ízű, belül kemény mag található. Hasonlóan használják, mint az európai gyümölcsöket: nyersen, aszalva, cukrosan eltéve vagy akár bornak feldolgozva. A fa minden részét használják a hagyományos gyógyászatban is.

Kína licsitermelésének mintegy felét Kuangtungban termesztik, a termés tavaly országosan elérte a 3,1 millió tonnát. Chen Houbin, a Dél-kínai Mezőgazdasági Egyetem professzora, aki közel három évtizede tanulmányozza a gyümölcsöt, a hírügynökségnek elmondta, hogy szerinte az idei termés mindössze 1,65-1,75 millió tonna lehet. A veszteség miatt az árak az egekbe szöktek.

„Az emberek minden évben várják a licsiszezont, és vannak barátaim, akik évente több mint 100 jin (50 kg) mennyiséget esznek meg – mondta Csen. – Idén nem tudnak majd ennyit fogyasztani a magasabb árak miatt.”

Megduplázódott a licsi ára

Egy pekingi gyümölcsbolt vezetője elmondta, hogy viharok következtében az árak elérik a 80 rmb (4000 Ft) kilogrammonkénti árat. A licsi általában kevesebb mint 2000 Ft/kg az évnek ebben az időszakában. A kuangtungi hatóságok az árak emelkedése miatt érkezett panaszokra válaszul több mint 200 tonna tavalyról lefagyasztott licsigyümölcsöt helyeztek forgalomba.

Kína a világ legnagyobb licsifogyasztója, és az ország termelésének nagy részét belföldön fogyasztják el. Az országnak azonban jelentős az exportkínálata is, amit valószínűleg szintén érint a terméskiesés. Kína 2022-ben több mint 10 000 tonna gyümölcsöt exportált számos piacra, többek között az Egyesült Államokba és Európába, és ennek a mennyiségnek több mint a fele Kuangtungból származott. 

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Paradicsompüré kényszermunkával? Kínai lehet az olasz paradicsom

2024. december 15. 14:10

A ZDF és a BBC televíziók kutatása szerint kényszermunkával készülhet Kínában a paradicsompüré, nem Olaszországból származik.

Hogyan védjük meg a szabadföldi növényeket a fagytól?

2024. december 8. 10:10

Az éjszakai fagy nagy mértékben képes károsítani a növényeket. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál nagyobb pusztítást végezhet.

Üvegházakra felvitt bevonat növelheti a termelés hatékonyságát

2024. november 30. 16:10

Az üvegházakat vonnák be azzal a rejtélyes bevonattal, amely az UV-fényt vörössé alakítja, amely jobban elősegíti a növények fejlődését.

Hihetetlen, a görögök most kezdik a szamóca betakarítását

2024. november 27. 14:40

A görög szamócatermesztők helyzete továbbra sem fenékig tejfel: a legnagyobb gondot – ahogy az előző években is – a munkaerő jelenti.

Alkalmazhatók még a mankoceb hatóanyagú készítmények a növényvédelemben?

2023. június 17. 11:39

Acrobat-tal permeteztem a szőlőt. A maradékot ráfújtam a körte-, alma-, barackfára. Ha lejár az 56 nap várakozási idő ehető-e a gyümölcs?

Jelentősen esett a spanyol paradicsom ára 2018-ban

2019. március 5. 14:02

Spanyolország elégedett lehet fő európai piacaira irányuló exportjával. A Németországba irányuló szállítmányok értéke 3 százalékkal, a Franciaországba és az Egyesült Királyságba szállított árué pedig 5, illetve 3 százalékkal nőtt.

Utóérő gyümölcsök

2018. augusztus 15. 06:34

Most, van a fő szezonja az utóérő gyümölcsök fogyasztásának. A tipikusan utóérő gyümölcsök a mérsékelt égövben az almatermésűek köréből kerülnek ki: az alma, a körte, a birsr és a naspolya.

Mitől hervadnak a körtefák?

2019. április 30. 13:19

K. Balázs kérdése: A körtefák hajtásvégei lehajlanak, elhalnak. Mi okozhatja ezt? Tudok-e védekezni ellene?